reklama

Neusnete z obav, že vás vykradou? Pořiďte si účinné zabezpečení objektu a můžete klidně spát

Zabezpečení objektu, ať už domu, bytu, chaty či chalupy, by mělo být v zájmu každého majitele. Přeci jen nikdo nechce nezvané hosty, kteří si odnesou, co je napadne a navrch zdemolují to, co ukrást nejde. Ano, do ideálního zabezpečení je potřeba investovat, nic není zadarmo. Ale taková investice se mnohonásobně vrátí.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Dejte péči zabezpečení objektu před zloději

Na začátek se podíváme, co si o zabezpečení objektu k bydlení či jiné činnosti myslí Asociace technických bezpečnostních služeb Grémium Alarm z.s. ve spolupráci s Ministerstvem vnitra ČR: 

"Úroveň rizika a způsoby zabezpečení se rozdělují do pěti skupin - od velmi nízké, která je tvořena pouhým mechanickým zabezpečením, až po velmi vysokou, jejíž podstatou je rozsáhlé mechanické a vysoké elektronické zabezpečení."

Je v zájmu každého majitele objektu, aby byl tento objekt zabezpečen tak, aby preventivně působil jako nedobytná tvrz. Zabezpečení objektu by pak mělo být kombinací mechanické a elektronické metody. 

Pokud se budeme zaobírat samotným zabezpečením našich domů, bytů, chat, chalup, garáží a dalších objektů, nikdy se nesmíme nechat ukolébat tím, že máme pevné vchodové dveře s bezpečnostním zámkem a dvojitá okna a že k nám stejně zloději nikdy nepřijdou, protože co by u nás hledali, že? 

U zabezpečení objektu je potřeba komplexně zhodnotit, kde jsou tzv. slabá místa - nejčastěji to jsou okna a dveře, balkon, sklep nebo garáž, resp. vchody do nich. 

Mechanické zabezpečení objektu

Pevné vchodové dveře s bezpečnostním zámkem jsou základ. Jaké vchodové dveře jsou nejlepší? Mohou být prosklené? A jaký vybrat zámek a další zabezpečovací prvky?

Bezpečnostní dveře do bytu či domu nemusí být zateplené. Každé bezpečnostní dveře v základním běžném provedení by měly být zároveň zvukově odolné (39 dB) a protipožární (30 až 60 minut). V ekonomické třídě 1. až 3. mají takové dveře 3 až 9 jistících bodů. V řadě 3 až 5 už ale nalezneme 11 až 36 jistících bodů a je možné zajistit dveře do podlahy. Nejvyšší bezpečnost doplňují bezpečnostní zárubně a vložka se speciálním klíčem podle bezpečnostní třídy.

Několikabodový systém zámku vchodových dveří
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Několikabodový systém zámku vchodových dveří

Kování a bezpečnostní vložky musí být opatřeny certifikáty. Bezpečnostní vložky by pak měly být alespoň šestistavítkové s ochranou proti odvrtání a vylomení. Pro ještě lepší ochranu se dá vybrat vložka s bezpečnostní kartou.

Bezpečnostní vložky je vhodné použít nejen ke vchodovým dveřím domů a bytů, ale také k zabezpečení garáží, rekreačních objektů (chaty a chalupy), případně i bran a vrat. Kromě běžných bezpečnostních vložek do dveří je možné si nechat nainstalovat přídavné zámky s vložkami nebo vnitřní závory. 

Okna a skleněné výplně dveří ochráníme pomocí speciálních fólií. Certifikované bezpečnostní fólie na sklo slouží ke zvýšení odolnosti skla při nárazu nebo rozbití za účelem vniknutí do objektu. Fólie mají vysokou odolnost proti teplu do 160 °C, dokážou tedy zamezit šíření požáru. Instalují se vždy zevnitř objektu.

Aplikace bezpečnostních fólií na okna je akceptována pojišťovacími společnostmi. Bezpečnostní fólie k zabezpečení objektu nahradily plně dříve oblíbené mříže na oknech či dveřích, které sice vyhovovaly po bezpečnostní stránce, ale vadily ve výhledu a nesplňovaly estetické požadavky. Dalším velmi zajímavým bezpečnostním prvkem jsou venkovní žaluzie. 

Tzv. předokenní žaluzie nabízí nejen moderní vzhled, ale především vysokou pevnost ocelových lamel. Jsou vybaveny řadou bezpečnostních prvků, které chrání objekt před násilným vniknutím. Tento typ žaluzií je ovládán pouze pomocí motorku, což ale ve finále umožňuje komfortní ovládání. Lamely jsou uloženy ve stranovém pouzdře, takže není možné je vylomit a překonat toto zabezpečení objektu.

Předokenní žaluzie dovedou zastavit zloděje hned na prahu našich oken
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Předokenní žaluzie dovedou zastavit zloděje hned na prahu našich oken

Elektronické zabezpečení objektu

Sofistikovaný zabezpečovací elektronický systém spočívá v instalaci kamerového systému po celém objektu tak, aby snímal buď kritické body, nebo celý objekt plošně. Takovou instalaci musí ovšem provádět odborník.

Kamerové systémy zaznamenají veškeré dění v objektu nebo v jeho okolí po dobu 24/7. Umožňují tak jasnou identifikaci pachatele i dokumentaci pro pojišťovnu. Prostřednictvím mobilního telefonu nebo počítače lze tyto záznamy sledovat online. Samozřejmostí by mělo být ukládání záznamů do úložiště s možností pozdějšího přehrávání. Také se bude hodit noční vidění nebo otočný systém.

Kromě kamer zabezpečení objektu obstarají pohybová čidla a alarm. Čidla umožnují hlídat okna a dveře do objektu, pohyb v místnostech, vznik požáru či únik plynu.

Záznamy z čidel i kamer je možné napojit na pulty centralizované ochrany policie.

Kamerový systém ohlídá dům či zahradu kdykoliv ve dne i v noci
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kamerový systém ohlídá dům či zahradu kdykoliv ve dne i v noci

Jednodušší a levnější variantou kamerového systému je instalace fotopastí, které rovněž umožňují uchovávání záznamů za účelem identifikace narušitele.

Kamerový systém i fotopasti potřebují nejen zdroj energie, ale také dostateční internetové připojení. Datové připojení do auta, pro fotopasti i kamery můžeme získat od svého dodavatele internetu. Data díky tomu čerpáme průběžně a bez omezení. Spotřeba dat závisí pouze na potřebách zařízení. Máme tak neustálý přehled o svém majetku díky kamerám, čidlům a bezpečnostním systémům.

Zdroj informací: Receptář prima nápadů, pořad Minutový manžel, lekce pro ženy, O2, adlo.cz, klicovecentrum.cz, hanitafolie.cz, samezaluzie.cz, next.cz

Publikováno: 31. 7. 2024, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Martina Pilzová