Netradiční raketový sporák je ideální řešení pro venkovní vaření a ohřívání, s minimální spotřebou paliva a maximálním výkonem. Díky němu si připravíte chutné dobrůtky bez velké zásoby dřeva na vlastní zahradě.
Raketový sporák nečoudí a nepáchne
Vlastnoručně vyrobený raketový sporák je skutečně dokonalá vychytávka všude tam, kde nejsou k dispozici velká polena na klasický táborák, protože si vystačíte s malými větvičkami, které nasbíráte na kraji lesa nebo v křoví a hoří v něm i mokré dřevo.
Tento sporák totiž pracuje na principu postupného hoření, takže vlhké větévky mají během prohořívání šanci uschnout. Ale roztopíte ho také dřevěným uhlím nebo biomasou. A přitom funguje v podstatě bez kouře a zápachu.
K výrobě raketového sporáku poslouží staré jekly, tedy duté profily z oceli, které se jinak využívají k výrobě ocelových zámečnických a stavebních konstrukcí. Ale šikovný domácí kutil z nich vyrobí rovněž nejrůznější branky, brány, stoly, lavice, zahradní domky…a nebo právě náš raketový sporák.
Ugrilujete na něm i steaky
Raketový sporák se skládá prakticky jen ze tří částí – ze dvou „popelníkových“ dílů, které mají na délku 30 cm od seříznuté části (úhlení), a z jednoho komínového, který měří 50 cm od úhlení.
Do jednoho z kratších dílů se vyřeže jakási vidlička, která by měla mít lichý počet dílků, pak se ob jeden dílek ohne dovnitř a zbývající zase ven, přičemž přečnívající venkovní pásky kovu se odřežou.
Všechny tři díly z jeklů se svaří k sobě a všechny sváry se ještě „dovaří“, protože pokud v nich zůstane třeba jen malý otvor, přisával by se tam vzduch a vy nebudete schopni regulovat správně teplotu a velikost plamene.
Na vrchní části raketového sporáku lze umístit i odkládací stolek nebo grilovací nástavec s rošty, nebo malou žulovou desku na luxusní steaky.
Zdroj: pořad Vychytávky Ládi Hrušky
Publikováno: 29. 7. 2024, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová