reklama

Co potřebují slepice ke šťastnému životu? Pořádný kurník!

Víte, jaké je správné vybavení a zařízení kurníku? Jak se vypočítává velikost kurníku podle počtu slepic, které chcete chovat? Mnozí chovatelé slepic mají za to, že stačí sbít pár prkének a opatřit takový kurník střechou, aby na slepice nepršelo, a o zbytek se kdákavý národ postará sám. To je ale velká mýlka. Pokud chcete mít spokojené slepice, které budou snášet každý den, musíte jim k tomu vytvořit odpovídající podmínky.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak vypadá zařízení kurníku pro slepice?

Chov slepic se postupně opět vrací do našeho běžného života. Je to reakce nejen na kolísající ceny vajec v obchodech, ale také na zjištění, v jakých podmínkách jsou chovány slepice ve velkochovech. Navíc slepice mohou pomoci s likvidací škůdců na zahradách, a neustálým přehrabováním půdy zbaví pozemek plevelů.

Slepice není nijak náročný tvor, ale reaguje na nevhodné chovné podmínky. Vystresovaná nebo smutná slepice vajíčko nesnese, a proto je potřeba drůbeži vytvořit odpovídající podmínky. Jak takové zařízení kurníku vypadá a co všechno vlastně slepice k životu potřebují?

Velikost chovu = velikost kurníku. Cca 5 slepic si vystačí s prostorem kurníku 2 m², ale nebudou se zlobit, pokud jim dopřejete komfort a kurník bude větší. Je totiž potřeba počítat i s tím, abyste se případně do kurníku vešli i vy, protože jej budete také čas od času čistit nebo opravovat.

Oplocený výběh je samozřejmostí, jinak vám slepice rozhrabou záhony
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Oplocený výběh je samozřejmostí, jinak vám slepice rozhrabou záhony

Základem tvarem bývá konstrukce ve tvaru kvádru nebo krychle s vertikálními trámy v rozích a uprostřed delších stěn. Jedna ze stěn může být otevíratelná kvůli snadnější údržbě vnitřních prostor, nebo jí prodlužte do prostoru snášedla. 

Zateplený nebo nezateplený? Kurník může být dřevěný, s podezdívkou, nebo celý zděný, a je lepší, pokud bude zateplený, ale také větratelný. Pokud budete dávat na stěny či střechu izolaci, musíte vždy vnitřní stěny obložit pevným obkladem. Nikdy nesmí uvnitř zůstat odhalený izolační polystyren nebo minerální vata, protože by slepice tuto izolaci ozobaly.

Podlaha je ideální dřevěná, z překližky, cihlová nebo betonová, s hladkou úpravou povrchu, aby ji šlo co nejlépe čistit. Rozhodně zajistěte slepicím větrání, jinak se vám v kurníku přes léto "upečou". Během léta dopřejte slepicím také dostatek čerstvého vzduchu uvnitř kurníku. Menší průvan během dne není vůbec na škodu, vyčistí se tím vzduch uvnitř, vyvane prach a roztoči. Větrací systém (okno, ventilace, průduchy) musí být ale uzavíratelný a opatřený tak, aby se tudy do kurníku nedostala divoká zvířata - lišky, kuny a podobně. Umístění okna by mělo být na jih.

Hřady usaďte nejlépe k severní zdi, jejich šířka by měla být přibližně 4 cm, tloušťka 2,5 cm. V noclehárně slepice musí vidět, jinak si nesednou. Bidýlka nedávejte nikdy kulatá, ale z latí nebo slabých hranolků.

Velikost výběhu a kurníku je odvislá od množství slepic
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Velikost výběhu a kurníku je odvislá od množství slepic

Vhodné místo pro kurník

S ohledem na povětrnostní podmínky situujte kurník na jih až jihovýchod. Ideální je, pokud bude moci být kurník část dne v polostínu. Neumisťujte kurník nikdy na přímé slunce bez možnosti zastínění. Sluncem rozpálený kurník večer nevychladne a slepice se v něm budou přehřívat a mohou i uhynout.

Venkovní výběh je nezbytností. Každá slepice by měla mít k dispozici cca 10 m² prostoru, a je nutné počítat s tím, že během krátké doby slepice celý vytyčený prostor důkladně "přeorají". Venkovní výběh musí být rovněž oplocený, a to do dostatečné výšky. Slepice sice nelétají jako orli, ale přeletět metrový plůtek pro ně nepředstavuje žádný problém. Ideální je výběh zabezpečit i seshora pletivem nebo vzdušnou sítí. Jednak tím zamezíte vniknutí lišek nebo kun do výběhu, a zároveň eliminujete další ptactvo (holuby, vrabce a podobně), které jednak bude ubírat slepicím potravu a za další k nim může zavléci ptačí chřipku a další choroby.

Důležité je také to, co slepicím nabízíte jako krmení
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Důležité je také to, co slepicím nabízíte jako krmení

Další zařízení kurníku pro slepice

Kromě ubytování slepice potřebují prostor, kde budou snášet vejce. Pokud chcete sbírat čistá vajíčka, udělejte slepicím snášecí boxy vystlané slámou, senem nebo hoblinami, kde se jim bude pohodlně sedět. Podestýlku je nutné měnit, abyste zabránili šíření parazitů nebo chorob.

Otevírání a zavírání kurníku může být mechanické nebo automatické. Mechanické spočívá v tom, že si budete muset upravit režim tak, abyste každé ráno slepice pustili z kurníku a každý večer za nimi zavřeli na noc. Automatické zavírání je pohodlné, většinou se nastavuje tak, aby se otevíralo při svítání a zavíralo se soumrakem. Ovšem znamená to také, aby vaše slepice byly zejména večer v kurníku dříve, než se jim automatická dvířka zavřou. 

Praktické je také zavést ke kurníku elektřinu a pořídit přímo do kurníku osvětlení. V zimě se osvětlení bude hodit.

Ideální je plně oplocený výběh, zamezí se tím vstupu lišek nebo kun
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ideální je plně oplocený výběh, zamezí se tím vstupu lišek nebo kun

Krmítko a napáječka

Voda a vhodné krmení jsou nezbytné. Slepice bohužel nepatří mezi nejčistotnější tvory, a proto je potřeba jim napáječku udělat tak, aby neměly možnost ve vodě šlapat. Starý kastrol s vodou není tedy to nejideálnější řešení. Podobné je to s krmením. Slepice se krmí zrním, obilninami, případně krmnou směsí. Podlouhlé krmítko se širokými mřížkami zamezí, aby slepice v krmivu šlapaly nebo do něj kálely.

Šťastné slepice= spousta vajec pro vaši potřebu. Pokud vytvoříte slepicím útulné a bezpečné bydlení, odmění se vám dobrou snůškou.

Zdroj informací: Zahradník po ruce, slepicar.cz, vlastnimarukama.cz, 

Publikováno: 17. 7. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová