reklama

7 tipů, jak si vypěstovat a udržet krásný a zdravý trávník

Hustý, smaragdově zelený koberec je ozdobou a korunou každé zahrady. Pokud se o něj budete dobře starat, bude vám dělat radost od jara do podzimu. Můžou si na něm bezpečně hrát děti, hodí se k partii badmintonu i k opalování. Zkrátka, za trochu práce trávník určitě stojí. Jaké zásady bychom měli při jeho údržbě dodržet? Přinášíme 7 tipů, jak si vypěstovat a udržet krásný a zdravý trávník.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
7 tipů, jak si vypěstovat a udržet krásný a zdravý trávník

1. Zakládáme trávník: na ozdobu nebo pro sport?

Nechce-li se vám čekat a nevadí vám do trávníku o něco víc investovat, můžete si objednat travní pásy. V opačném případě zakupte travní semeno. Travních směsí je celá řada, v zásadě je ale lze rozdělit na sportovní, okrasné a stínomilné. Ty první zaručí odolný trávník, který se dobře sám obnovuje, oceníte ho, pokud je na vaší zahradě větší „provoz“ a využíváte ji ke sportu. Okrasné trávníky se hodí, pokud vám nejde tolik o funkčnost, ale hlavně o krásu zelené plochy. Trávník do stínu přijde vhod, pokud máte na zahradě hodně stromů. Nejlepší doba na zakládání nového trávníku je v dubnu. Poprvé jej posečte, když doroste do výšky 8 až 10 cm.

Okrasné trávníky se hodí, pokud vám nejde tolik o funkčnost, ale hlavně o krásu zelené plochy
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Okrasné trávníky se hodí, pokud vám nejde tolik o funkčnost, ale hlavně o krásu zelené plochy

2. Provzdušnění a údržba na jaře

Na jaře je třeba trávník především očistit. Vyhrabejte loňskou uschlou trávu a napadané listí, zbavte ho spadaných větví nebo kamenů. Pokud začíná prorůstat mechem, je třeba se vetřelce zbavit – mech by postupně trávu udusil a vytlačil. Ošetřete trávník vápnitým přípravkem, který růst mechu omezí. Máte-li hodně hustý trávník, určitě mu prospěje vertikutace neboli provzdušnění. Vertikutátor rozřeže drny i mělce kořenící plevel a umožní lepší přístup vláze, vzduchu, živinám i nové setbě.

3. Kde se hnojí, tam to roste

S pravidelným hnojením trávníku bychom podle odborníků měli začít, jakmile denní teploty stoupnou alespoň na 12°C. Důležité je správně zvolit přípravek – směsi na jarní hnojení obsahují více dusíku na povzbuzení bujného růstu, na podzim zase zvyšuje obsah draslíku, který zesiluje odolnost kořínků proti mrazu. „Nakrmit“ trávník hnojivem je potřeba i na vrcholu vegetační sezóny, jinak přestane růst a ztratí svěžest a pěknou barvu.

4. Sekání, to vám trávník zachrání

Názory na to, jak často je vhodné trávník sekat, se různí. Obecně platí, že v teplých měsících, obzvláště při větším suchu, je dobré ponechat porost vyšší, aby lépe zadržoval vlhkost. Na druhou stranu, pokud necháme trávník svému osudu příliš dlouho, požene do výšky a o hustém kompaktním koberci si můžeme nechat jen zdát. S kvalitní sekačkou, která trávu nepoškozuje a umožňuje nastavit si různé žací výšky, si můžete s trávníkem i pohrát. Proč neposekat některé části pozemku nakrátko a jinde ponechat trávu vyšší, aby byla útočištěm pro hmyz a osvěžením pro oko?

S kvalitní sekačkou si můžete s trávníkem i pohrát
i (Zdroj: Kärcher spol. s r. o.)
S kvalitní sekačkou si můžete s trávníkem i pohrát
S AKU sekačkou Kärcher LMO 36-46 Battery se dostanete všude (i do kopce), kvalitním ostrým nožem useknete stébla čistě a šetrně a nebudete se muset zlobit s napájecím kabelem nebo doléváním benzínu.

5. Mulčovat nebo sbírat?

Takzvané mulčování, kdy necháváme posekanou trávu ležet na místě, má jisté výhody, jelikož rozkládající se tráva funguje zároveň jako hnojivo a chrání porost před sluncem. Pokud to s ním ale přeženeme, mohou se přemnožit bakterie či houby, tráva začne hynout a půda vysoušet. Dobré je mulčovat třikrát až čtyřikrát do roka, jinak u své sekačky používejte sběrný koš.

6. Vodu potřebuje všechno živé, i váš trávník

Obecně lze říci, že nejúspornější a nejefektivnější je automatický závlahový systém, který sám pozná, jaké množství vody váš trávník potřebuje a přesně ji odměří. Nejvhodnější doba pro zalévání je časné ráno nebo naopak večer po západu slunce.

7. Pro členité zahrady

Ne každý má zahradu tvaru fotbalového hřiště. Co když je vaše zahrádka menší, ale zajímavě tvarovaná, protkaná cestičkami, jsou v ní schůdky, jezírka, zvýšené záhony? Vypadá to moc pěkně, ale… kdo to má sekat!

AKU strunová sekačka je přímo určená pro rohy, úzká místa zahrady, okraje obrubníků i teras
i (Zdroj: Kärcher spol. s r. o.)
AKU strunová sekačka je přímo určená pro rohy, úzká místa zahrady, okraje obrubníků i teras
S AKU nůžkami na trávu dosáhnete dokonale zarovnaných okrajů trávníku podél obrubníku
i (Zdroj: Kärcher spol. s r. o.)
S AKU nůžkami na trávu dosáhnete dokonale zarovnaných okrajů trávníku podél obrubníku
Tady s běžnou sekačkou nepořídíte, budete potřebovat vhodnější nástroj. Jako je třeba AKU strunová sekačka Kärcher LTR 18-30 Battery, která je přímo určená pro rohy, úzká místa zahrady, okraje obrubníků i teras. Délka struny se nastavuje automaticky a při sekání trávy pod nízkými překážkami lze rychle a jednoduše nastavit úhel sklonu. Výklopný oblouk sekačky pro ochranu rostlin chrání vaše květiny před neúmyslným poškozením. Opravdovým perfekcionistům pak poslouží AKU nůžky na trávu Kärcher GSH 18-20 Battery (doporučená cena 2890 Kč, karcher.cz), se kterými dosáhnete dokonale zarovnaných okrajů trávníku podél obrubníku i na jiných místech. A když dokončíte trávník, snadno vyměníte v nástroji lištu a můžete nůžky použít i na dotvarování keřů a odstranění přerostlých větviček.

Zdroj: www.karcher.cz, milujusvujtravnik.cz

Publikováno: tento týden, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce