reklama

Cítíte se neukotvení? Tady je tip, jak se uchytit

Montáž chemické kotvy neradno podceňovat. Je sice jednoduchá na použití, ale i tak se najdou lidé, kteří při její aplikaci chybují. Taková chyba může mít nedozírné následky – nejde jen o to, že spadne polička, ale třeba i obrovská LCD televize nebo zábradlí. Popíšeme si, jak kotvu aplikovat správně. Pokud jste si jistí, že to tak děláte dobře, můžete si svoje znalosti zkontrolovat.

i (Zdroj: Den Braven Czech and Slovak a.s.)
Montáž chemické kotvy není složitá, pozor ale na pár věci

Montáž chemické kotvy – nepodceňujte výběr

První chyba může nastat už při koupi chemické kotvy. Na trhu je totiž spousta výrobků, které se svými vlastnostmi liší. Den Braven má v nabídce celou řadu chemických kotev, takže si můžete vybírat dle libosti, respektive podle toho, co, kde a jak potřebujete přichytit. Téměř všechny kotvy lze použít jak v interiéru, tak i v exteriéru. Liší se ale třeba maximálním průměrem použité závitové tyče. Všechny parametry najdete v tabulce na tomto odkazu.

Oproti hmoždince má kotva výhodu v rychlé aplikaci i vyšší nosnosti
i (Zdroj: Den Braven Czech and Slovak a.s.)
Oproti hmoždince má kotva výhodu v rychlé aplikaci i vyšší nosnosti

Čistota půl zdraví a úspěchu

Na webu Českého kutila to opakujeme pokaždé, ale pokaždé se najde kutil nebo řemeslník, který si říct nedá. Jako bychom hrách na stěnu házeli… Řeč je o tom, že otvor pro závitovou tyč musí být naprosto čistý – tedy bez prachu. Zapomeňte na to, že prach dostanete ven vrtákem nebo vyfouknutím ústy. Takhle to při montáži chemické kotvy opravdu nefunguje. Otvor můžete vyčistit vzduchovou pumpou, kartáčkem nebo kompresorem (nasaďte si pracovní brýle!!!). Budete překvapeni, kolik prachu je v díře ukryto. Pokud je otvor hluboký, prodlužte ofukovací pistoli třeba silikonovou hadičkou, abyste dosáhli až na dno.

Není díra jako díra

Zásadní při použití chemické kotvy je materiál, do kterého ji budete aplikovat. Technologie montáže se liší podle toho, jestli kotvu vtlačujete do plné cihly, betonu nebo dutinkové keramické tvárnice. V případě dutých materiálů musíte použít sítko – jinak chemická kotva vyteče do dutiny a nebude fungovat. Sítko je buď plastové nebo kovové. Kovové se používá na větší a hlubší otvory. Sítko se vsune do otvoru a teprve do něj se aplikuje chemická kotva a následně i závitová tyč.

Použití chemické kotvy je velmi rozmanité
i (Zdroj: Den Braven Czech and Slovak a.s.)
Použití chemické kotvy je velmi rozmanité

Montáž v pár krocích

Jak tedy postupovat? Montáž chemické kotvy je jednoduchá a pro její popis stačí následujících několik řádků. Vyvrtejte otvor – hloubku i průměr najdete na kartuši od chemické kotvy. Otvor bývá o několik mm větší než průměr závitové tyče, která se do otvoru vsune. Díru vyčistěte od prachu (popsáno výše), aplikujte chemickou kotvu (cca do poloviny hloubky otvoru) a následně dovnitř zasuňte závitovou tyč. Je důležité tyč dovnitř šroubovat, aby se kotva hezky na závity nalepila. Pak už jen zbývá vyčkat, než chemická kotva vytvrdne.

Pozor, ocásek nechte venku

A ještě jedno důležité upozornění, které je sice na konci článku ale významově by klidně mohlo být na jeho začátku. Chemická kotva se skládá ze dvou složek, které se promísí ve špici, jenž se na kartuši s kotvou nasune. Než se obě hmoty promísí, chvilku to trvá. Proto zhruba 10 cm „ocásku“ chemické kotvy vytlačte někam na odpadní materiál a pak ho vyhoďte. Správně promíchanou chemickou kotvu poznáte tak, že má konzistentní barvu. Jakmile takto namíchaná kotva začne ze špice vytékat, můžete ji vtlačit do otvoru.

Chemická kotva udrží bez potíží i žebřík
i (Zdroj: Den Braven Czech and Slovak a.s.)
Chemická kotva udrží bez potíží i žebřík

Přikotvit můžete skoro všechno

Tradicionalisté a konzervativci s použitím chemické kotvy dlouho otáleli, ale nakonec se zlomit nechali. Použití chemické kotvy je totiž nejen jednoduché, ale také rychlé a řeší i problémy, které byste s hmoždinkou řešili těžko – třeba montáž těžké televize, bojleru nebo kotle. Chemickou kotvu pochopitelně můžete použít i na drobnější věci, jako je montáž poliček, zrcadel nebo skříněk. Možností je tolik, kolik vás zrovna napadne. Podmínkou je, aby materiál, do kterého budete kotvu šroubovat, byl soudržný.

Vybere si každý

Pestrou paletu chemických kotev nabízí výrobce Den Braven. S jeho produkty můžete kotvit spoustu předmětů jak v interiéru, tak i v exteriéru. K dispozici jsou kotvy bez zápachu i výrobky, které nabízí extrémní pevnost anebo se dají použít i v mrazu. Výrobce Den Braven nabízí ucelený systém chemických kotev, takže si od něj můžete pořídit i kartáčky na čištění vyvrtaných děr, míchací špice na kotvy a řadu dalšího užitečného příslušenství.

Zdroj informací: Den Braven Czech and Slovak a.s.

 

Publikováno: před týdnem, Autor: Autor: Jaroslav Kropáč (text), Den Braven Czech and Slovak a.s. (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč