reklama

Opravte jednoduše oloupanou dýhu na nábytku

Oprava dýhy například na nábytku, která má na sobě vlnky, puchýřky nebo je celá vyboulená, případně úplně odštípaná a olámaná, je poměrně snadná. Můžete vyzkoušet techniku napařování, tmelení, nebo se pustit zcela do odstranění původní části a nahradit ji novým kouskem.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Oprava dýhy na nábytku

Oprava dýhy například na nábytku spočívá v odstranění poškozených částí a nahrazení novou dýhou. V některých případech lze použít techniku napařování a dýhu vyrovnat. Pokud je poškození pouze na povrchu, stačí dýhu vyleštit, případně rýhu či vryp vyplnit voskovým tmelem stejné nebo velmi podobné barvy nebo včelím voskem.

Dýha je tenká vrstva dřeva, která se nalepuje nebo nažehluje na dřevěné korpusy, dřevotřísku, OSB desky a podobný materiál. Vyrábí se okrajováním jednotlivých listů z hranolů nebo špalků, polen nebo přímo kmenů. Mezi nejčastěji používané dřeviny pro výrobu dýh se používají buk, ořešák, javor, bříza, habr, dub, jasan a jilm.

Dýha je tenká vrstva dřeva, která se nalepuje nebo nažehluje na dřevěné korpus
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Dýha je tenká vrstva dřeva, která se nalepuje nebo nažehluje na dřevěné korpus

Proč je dýha tak populární? Protože díky ní není potřeba na výrobu nábytku používat tolik dřeva a kácet lesy v tak obrovské míře. 

Dýhy je možné vrstvit, díky čemuž vznikají desky pro různá použití. Každý kousek dýhy je originální a nenapodobitelný. Nikde se tedy nestane, že by se sešly dva stejné kusy nábytku se stejným dekorem z dýhy. 

Dýha je ale bohužel ve své tenké vrstvě snadno poškoditelná. 

Na poškozeném nábytku bude potřeba oprava dýhy
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Na poškozeném nábytku bude potřeba oprava dýhy

Jak vypadá oprava dýhy na nábytku?

Vyštípané kousky dýhy bude lepší vyříznout než složitě kopírovat všechna poškozená místa. Pochopitelně je potřeba mít dýhu stejného odstínu. Samotná oprava dýhy není složitá, ale chce trochu šikovnosti, trpělivosti a preciznosti.

Odlamovacím nožem se podle úhelníku udělá svislý řez co nejblíže k vyštíplému místu.

Oprava dýhy na staré židli není složitá. Stačí vědět, jak na to
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Oprava dýhy na staré židli není složitá. Stačí vědět, jak na to

Jemným dlátkem se odstraní poškozená dýha. Pokud je podklad pod dýhou nerovný, můžete jej lehce přebrousit jemným smirkem.

Dýha se k podkladu lepí. Používají se truhlářská lepidla s označením D2, D3 nebo D4, přičemž číselné označení uvádí, zda je lepidlo určeno do interiéru nebo exteriéru. Nanesené lepidlo je dobré roztáhnout po lepené ploše špachtlí nebo štětcem, abyste měli jistotu, že lepidlo zateče opravdu všude.

Použité lepidlo: Na přilepení dýhy se použilo lepidlo BISON PU MAX, což je vysokopevnostní polyuretanové lepidlo na dřevo třídy D4. Je určeno pro pevnostní lepení tvrdého a měkkého dřeva (včetně exotického), dřevotřísky, MDF a OSB desek, PVC, ABS, kovů, sádry, tvrdých pěn, pěnového polystyrénu, izolačních materiálů, korku aj. na různé materiály jako je beton, zdivo, dřevo, sádra, korek, cihly apod. Je ideální pro konstrukční lepení např. zahradního nábytku, pergol, schodnic, dřevěných obkladů, modelářství a tam, kde je konstrukce namáhána vysokou vlhkostí a vodou.

Oprava dýhy je pak už zcela triviální. Stejně velký kousek dýhy, který chybí na nábytku, přitiskněte na polepené místo a zafixujte. Pokud nelze fixaci provést pomocí svěrek, zkuste lepenou dýhu alespoň stáhnout lepicí páskou.

Pásy dýhy jsou praktičtější než celé kusy dřeva
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Pásy dýhy jsou praktičtější než celé kusy dřeva

Jakmile bude dýha pevně přilepená, bude potřeba hrany zabrousit, aby lépe splynuly s původní dýhou. V případě, že je nový odstín dýhy odlišný od původního, použijte mořidlo nebo voskový či olejový nátěr a barevný povrch sjednoťte.

Tip redakce: Oprava dýhy bude kvalitnější, pokud nařežeme dýhu napříč podélných vláken a provedeme řez klikatě, abychom zabránili štěpení či zatrhávání dýhy na okrajích řezu.

Oprava dýhy žehličkou

V některých případech, kdy je dýha nafouklá nebo popraskaná, můžete zkusit povrch dýhy nahřát a napařit obyčejnou žehličkou a poté vyrovnat. Také je možné aplikovat pod povrch dýhy lepidlo (například pomocí injekční stříkačky) a zafixovat, dokud nedojde ke zcelení podkladu a dýhy. Oprava dýhy napařováním se používá i v nábytkářských firmách.

Zdroj informací: Libovky Pepy Libického, drevostavitel.cz, dumazahrada.cz

Publikováno: před dvěma dny, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová