reklama

Co byste měli vědět o sprchovém koutu?

Sprchové kouty se právem stávají součástí mnoha domácností. Nabízejí nejen rychlou a efektivní očistu, ale také možnost příjemné relaxace či naopak povzbuzení. Pokud i vás čeká akce, která zahrnuje právě tento koupelnový prvek, vězte, že je třeba si nejprve zodpovědět pár důležitých otázek.

i (Zdroj: Shutterstock)
Před pořízením sprchového koutu je důležité zvážit velikost a uspořádání vaší koupelny. Měřte pečlivě dostupný prostor a zvažte, jaký typ sprchového koutu nejlépe vyhovuje vašim potřebám a stylu koupelny

Ideální rozměry sprchového koutu

První odpovědí, kterou musíte nalézt, je, jak velký prostor pro sprchový kout máte, resp. kolik místa mu věnovat chcete. Vždy záleží na možnostech dané místnosti, podle které následně vybíráte nejen rozměry, ale i tvar a provedení (např. průchozí, posuvné dveře, vyklápěcí dveře…). Za minimální rozměr vaničky se z hlediska pohodlí považuje 80×80 cm. Na trhu jsou však i kouty s rozměry 70×70 cm. Všeobecně platí, že čím rozměrnější, tím pohodlnější. Důležitá je také výška, která by měla být alespoň 190–200 cm.

Sprchové kouty a malá koupelna

Velkým tématem jsou malé koupelny, ve kterých jsou sprchové kouty často jediným řešením, jak si dopřát relaxační očistu. Vězte, že i v malé koupelně můžete zažít velké věci. Stačí jen pečlivě vybírat. Nenechte se zlákat „malými“ vaničkami. Zkuste se spíš poohlédnout po jiném tvaru. Zvolit můžete například sprchové kouty s čtvrtkruhovou vaničkou nebo obdélníkovou variantu. Abyste prostoru příjemně odlehčili, vsaďte například na zapuštěné vaničky z litého mramoru, které víceméně lícují s podlahou. Přidejte skleněné zástěny, které prostor opticky rozšíří.

Rohové sprchové kouty jsou ideální pro malé koupelny, protože využívají rohový prostor
i (Zdroj: SANITINO s.r.o.)
Rohové sprchové kouty jsou ideální pro malé koupelny, protože využívají rohový prostor

Sázka na design

S prostorem si můžete pohrát i jinak. A sprchové kouty vám v tom mohou pomoci. Vytvořte z nich vizuální dominantu. Jednou z cest je práce s kontrasty. Pomohou například černé sprchové baterie, černý rám zástěny a úchytky. Zajímavě působí také bezrámové dveře, které místnost esteticky pozvednou. Vyzkoušet můžete dokonce sprchové kouty bez vaničky nebo vsadit na walk-in variantu. Pracovat můžete také s obklady, obložte prostor sprchového koutu jinak. Důležitou roli hraje také světlo, dopřejte koutu jeho vlastní.

Sprchová vanička je důležitou součástí sprchového koutu a její výběr ovlivňuje komfort a bezpečnost
i (Zdroj: SANITINO s.r.o.)
Sprchová vanička je důležitou součástí sprchového koutu a její výběr ovlivňuje komfort a bezpečnost

Chtějte od sprchového koutu víc!

Sprchování není „jen“ očista. Je to také čas, kdy své tělo prostřednictvím vybraných proudů buď posunujeme do relaxace, nebo jej naopak povzbuzujeme k výkonu. Sprchové kouty tak mohou dělat divy s naším tělem, ale i psychikou a emočním naladěním. Vyberte tedy pečlivě také sprchové sety. Nejčastěji se volí kombinace ruční sprchy a horní sprchy. Přičemž u hlavové sprchy vybírejte z těch rozměrnějších, ať vodní paprsky mají šanci zahalit celé vaše tělo. Ruční sprcha by měla být příjemná do ruky a přepínání mezi proudy by mělo být snadné. Zásadní volbou je pak volba sprchové baterie. Pro dokonalý efekt se doporučuje termostatická baterie. Je bezpečná, intuitivní, hladce se ovládá… Snadno přepínáte mezi jednotlivými spotřebiči. Některé umožňují ovládání proudů, ale také spuštění obou spotřebičů najednou. Vyšším stupněm pohodlí je sprchový panel.

Nezapomeňte ani na odkládací prostor. Není nic nepříjemnějšího než mít mycí prostředky u nohou… Vyřešit to můžete policovými systémy, případně vytvořte ve sprše niku. Pro vyšší bezpečnost můžete do sprchového koutu umístit také madla nebo sedátko.

Praktické jsou police a držáky na mýdlo, šampony a další hygienické potřeby
i (Zdroj: Shutterstock)
Praktické jsou police a držáky na mýdlo, šampony a další hygienické potřeby

Jak udržet sprchový kout funkční a krásný?

Další z témat, na které je důležité znát odpověď, je údržba. Vyberte takové vybavení, které je ošetřeno ochrannými povrchovými vrstvami. Sprchové kouty totiž musí zvládnout opravdu velký nápor nečistot, mechanického i chemického působení a vodního kamene! I skleněné zástěny lze bez většího úsilí udržet vizuálně krásné. Doporučujeme po každém použití sprchy setřít povrchy zástěn připravenou stěrkou. U sprchových hlavic pak setřít nopky prsty, aby v nich neulpívala voda a nezanášely se. Alespoň 1× týdně pak veškeré povrchy ošetřit důkladněji. Použít můžete nejen směsi z domácích zásob (jedlá soda, ocet, kyselina citronová…), ale i specializované přípravky. Právě pravidelná péče je pro krásu důležitá.

Zdroj informací: SANITINO s.r.o. 

Publikováno: před dvěma dny, Autor: SANITINO s.r.o. (text a foto), Shutterstock (fotoú, Profil autora: Redakce