reklama

Jak vypadá injektáž zdiva?

Injektáž zdiva je jeden ze způsobů, jak se vypořádat s vlhkými zdmi domu. Sanace vlhkého zdiva injektáží je rychlá, nenáročná a nezatíží rodinný rozpočet. Životnost vytvořené bariéry proti vzlínající vlhkosti ve zdivu se dá spočítat až na 30 let. Pokud použijete takové hydrofobní a hydroizolační stavební materiály pro odvlhčení spodní stavby, máte jistotu, že jste zvolili správnou cestu.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Co je to injektáž zdiva?

U starších budov většinou úplně chybí izolace, čímž vzniká celá řada nepříjemných jevů a problémů s vlhkostí ve zdivu. Vlhkost výrazně škodí konstrukcím a zkracuje životnost staveb, napomáhá borcení stavebních materiálů, vzniku plísní a projevují se zde také teplotní a energetické ztráty.

Vysokou vlhkost ve zdech je vždy třeba zásadně řešit, protože jinak vede ke značným problémům. Pokud se neodstraní hlavní příčina (tedy vlhkost ve zdivu) a zdivo se jen opakovaně povrchově ošetřuje, dochází stále k vyššímu nárůstu kapilární vlhkost ve zdivu, která obsahuje různé soli, ty vykrystalizují na povrch a naruší celistvost zdiva. Kromě již vyjmenovaných problémů snižuje vlhké zdivo hodnotu objektu.

Problém s vlhkostí ve zdivu je možné dlouhodobě a šetrně odstranit pomocí chemických tlakových injektáží. Injektáž zdiva znamená vytvoření vrstvy, která trvale zabrání prostupu kapilární vlhkosti. Díky této metodě zdivo následně vysychá, a je možné přistoupit k očištění poškozených částí a k jejich nápravě.

Kde je možné provést injektáž zdiva?

U zdiva situovaného nad okolním terénem se běžně používají metody jednořadé nebo dvouřadé vodorov­né tlakové injektáže. To znamená, že pokud je zdivo vlhké od přízemí směrem vzhůru, provádí se injektáž zdiva pomocí vrtů, které se vedou nad podlahou nebo nad okolním terénem. Vrtem se do zdiva natlakuje směs, jejímž úkolem je vytlačit vlhkost ze zdiva. Zdivo situované pod úrovní terénu, a které nelze odkopat, je vhodné ošetřit plošnou tlakovou injektáží. U zdiva s tloušťkou větší než 1 metr se doporučuje provést oboustrannou injektáž zdiva, tedy vnitřní a venkovní, aby došlo ke kompaktnímu propojení injektážní hmoty mezi jednotlivými vrty.

Velmi důležité je zvolit správný druh injektážní hmoty. Jako vhodná směs se nabízí:

  • Jednosložkové pryskyřice na bázi polyuretanu, kde se injektáž zdiva provádí v pórovitém stavebním materiálu, cihelném i smíšeném zdivu.
  • Bezbarvé silikonové směsi 
  • Krémová injektáž zdiva je určená pro koncové spotřebitele, řemeslníky, ale i pro profesionální firmy v oblasti sanace vlhkého zdiva.
Injektážní krém AquaStop Cream® je injektážní krém (pasta) na silanové bázi s více než 80% koncentrací aktivní látky silan/siloxanu v obsahu a je určený pro injektáž zdiva pro zamezení vzlínající vlhkosti.

Jak provést injektáž zdiva svépomocí?

Injektáž se provádí v cihelném, smíšeném i kamenném zdivu. Principem je navrtat zdivo v několika místech, a do těchto otvorů aplikovat hydroizolační směs, která odvede vlhkost ze zdiva ven. Pomocí vrtačky se udělají vrty o průměru 14 mm. Použijte dlouhý vrták do zdiva, kde si ale označte maximální délku (nejlépe lepicí páskou), jinak hrozí, že se provrtáte až do obýváku.

Vrták si označte na šířku zdi, jinak se provrtáte až dovnitř domu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vrták si označte na šířku zdi, jinak se provrtáte až dovnitř domu

Maximální vzdálenost mezi jednotlivými vrtanými otvory je 120 mm. Průměr vyvrtaného otvoru při tlakové injektáži je asi 30 mm, sklon vrtáku shora dolů 45 až 30 °. Hloubka otvorů by měla být asi o 5 cm kratší, než je tloušťka zdi.

Ve stejných rozestupech navrtejte zdi domu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Ve stejných rozestupech navrtejte zdi domu

Po vyvrtání všech otvorů ideálně ve dvou řadách nad sebou je potřeba odstranit z otvorů všechny nečistoty. Použijte ruční pumpičku, která se používá při čištění otvorů pro aplikaci chemických kotev. Vnější okolí otvorů ve zdivu vymeťte, nebo ještě lépe vysajte průmyslovým vysavačem.

Pro aplikaci směsi použijte injektážní pumpu, která je přímo vyrobena pro podobné účely, jako je injektáž zdiva. Směs (v našem případě krém) nalijte do nádoby a uzavřete. Nádobu natlakujte pomocí kompresoru a můžete použít.

Do injektážní pumpy nalijte krém
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Do injektážní pumpy nalijte krém

Krém aplikujte trubičkovým plnidlem. Trubici vnořte do otvoru ve zdivu a pomalu táhněte zpět k východu, přičemž pumpujte do otvoru injektážní směs. Všechny otvory po naplnění utěsněte zátkami.

Naplněné otvory ucpěte zátkami
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Naplněné otvory ucpěte zátkami

Zátky se do otvorů nevkládají proto, aby směs nevytekla, ale proto, aby se zabránilo vzniku tepelných mostů. Aby do zdiva nevnikla znovu voda, je třeba obnovit vnější omítku. Pokud je omítka takzvaně zasolená, což znamená, že jsou na ní patrny solné výkvěty, je potřeba tuto omítku odstranit a nanést omítku sanační.

Injektáž zdiva svépomocí není složitá. Na rozsáhlé opravy zdiva si ale raději pozvěte odbornou firmu – a nebude na škodu ani vyjádření statika.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického, TRUMF sanace s.r.o., aquastop-cream.cz, asb-portal.cz

Publikováno: 27. 6. 2024, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Martina Pilzová