reklama

Těchto pár rad prodlouží život vašim palubkám i plotu

Pro natírání dřeva lazurou platí hned několik důležitých zásad. V následujícím textu si je popíšeme. Poradíme vám, jak správně postupovat, a naopak, čeho je dobré se vyvarovat. Jedině tak totiž budou vaše nátěry hezky vypadat, a především také dlouho vydrží. Nebojte se, nejde o žádnou vědu a dost možná, že alespoň část z následujících doporučení už teď praktikujete.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Natírání dřeva lazurou není věda, ale často se při něm chybuje

Dřevo musí být suché

A tím nemyslíme suché na omak, ale proschlé. Tedy takové, které má vlhkost kolem 15 %. Přesná hodnota obsahu vody ve dřevě se nemá uvádět, protože se během roku liší. Na podzim může být klidně 20 %, v létě a na místě, kam praží slunce, třeba jen 13 %. Coulová smrková prkna vám vyschnou během roku, dubovému dřevu to může trvat roky dva. Pokud natřete dřevo, které není proschlé, lazura se bude loupat. Při určování vlhkosti dřeva si můžete pomoci třeba čichem – čerstvé dřevo silně voní, proschlé dřevo má také nižší hmotnost. Pokud nevíte, jak je dřevo staré, můžete jeho vlhkost zjistit speciálním vlhkoměrem. Pokud jen renovujete starší kus, nejspíš půjde o proschlé dřevo – nemělo by být vystaveno působení povětrnostních vlivů.

Nenatírejte dřevo, které není proschlé, jinak se vám nátěr oloupe
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nenatírejte dřevo, které není proschlé, jinak se vám nátěr oloupe

Čistota je základ

Možná vám to připadne až příliš samozřejmá poučka, ale věřte, že řada lidí se jí při natírání dřeva  lazurou neřídí. Natírané dřevo musí být čisté. Neznamená to pouze to, že prkna nejsou špinavá třeba od hlíny. Znamená to i to, že pokud jste dřevo před nátěrem brousili brusným papírem, dokonale jste brusný prach očistili. Někdy stačí jednoduchý smetáček, lepší je ale ofouknout broušená prkna třeba kompresorem. Tlak vzduchu vyfouká piliny i z míst, kam se štětinky smetáčku nedostanou.

Dřevo musí být čisté a zbavené prachu po broušení
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Dřevo musí být čisté a zbavené prachu po broušení

Jednou je málo

Výrobci dnes nabízejí pro natírání dřeva lazurami celou řadu systémů – tedy ucelených výrobních řad nátěrových hmot. Běžné je tedy ošetřit dřevo nejprve napouštěcí tenkou lazurou. Ta má za cíl proniknout hluboko do struktury dřeva a ochránit ho například před působením hub a plísní. Pak se používá druhá, případně i třetí vrstva, kterou tvoří středně silná lazura – ta už vytváří finální povrchovou vrstvu nátěru.

Co nátěru škodí nejvíc

Aby natírání dřeva lazurou nebylo zbytečnou prací, je dobré řídit se předchozími a případně i dalšími radami. Stejně tak důležité je ale také, že žádný nátěr dřeva nevydrží věčně. Co nátěrům škodí nejvíc? Tak třeba už zmíněná vlhkost. Pokud máte hezky natřené plotovky, ale dotýkají se země, brzy bude po nich. Dřevo by od země mělo být alespoň 30 cm vzdálené, jinak se snižuje jeho životnost.

Když necháte dřevo, aby se dotýkalo země, brzy skončí takto – týká se to třeba plotovek
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Když necháte dřevo, aby se dotýkalo země, brzy skončí takto – týká se to třeba plotovek

Sluníčko je fajn, ale také škodí

Ještě rychleji degradují nátěry působením silného slunečního svitu. Jižní palubková stěna dostane více na frak než ta západní či severní. Ačkoli se výrobci ohání různou intenzitou UV faktoru svých nátěrových hmot, slunce je dokáže rychle rozebrat – třeba už za tři roky. Je to jeden z důvodů, proč třeba horské chaty či chalupy v Alpách mají obrovské přesahy střeh – tím chrání jejich stěny před deštěm, ale také před sluncem.

Zdroj informací: autor článku

Publikováno: 24. 6. 2024, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč