reklama

Co se můžete naučit v čalounické dílně?

Výměna čalounění nábytku je mnohem lepší volbou než nákup nového. To platí zejména pro kusy, které máte rádi a které často používáte, takže je dost opotřebováváte. Podobně se postupuje, pokud věnujete svůj použitý nábytek třeba do nábytkové banky nebo do nábytkové farmy. Zde se nábytek opravuje a podle potřeby i přečalouní, aby byl pro další zájemce lákavý a přitažlivý.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Čalounění nábytku

Čalounění nábytku je povrchová úprava materiálů potahováním kůží, koženkou, síťovinou, přírodními i syntetickými materiály. Další úkony spojené s čalouněním se nazývají polstrování – což je hlubší výplň únosnými pružnými materiály nebo pružinami. Při poškození čalounění se provádí přečalounění, při kterém se odstraní původní potah, případně i výplň, a nahradí se novým.

A právě přečalounění je jedna z prací, kterou se zabývá Nábytková farma v Kralupech nad Vltavou. Co je náplní takové farmy? Primárně shromažďuje nábytek, který je na jedné straně už nepotřebný, ale na druhé straně může pomoci potřebným. Spousta takového nábytku nejen, že snese opravu, ale v mnoha případech je taková oprava dokonce nezbytná. 

Renovace starých kusů nábytku znamená někdy opravdu velkou dávku fantazie
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Renovace starých kusů nábytku znamená někdy opravdu velkou dávku fantazie

Čalounění nábytku svépomocí

Při přečalounění poškozených kusů je potřeba nejprve šetrně odstranit nenávratně zničené části nábytku a nahradit je novými díly. Přečalounění samotných matrací probíhá tak, že se odstraní stará výplň (dřevo, juta, mořské trávy, seno, bavlna nebo vlna), případně staré pružiny, a vše se nahradí novou výplní nebo novými pružinami. Když jsou dokončeny vnitřní prvky, je na řadě potažení, které nábytku dodává nový lesk.

Čalounění nábytku mnohdy znamená kompletní renovaci
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Čalounění nábytku mnohdy znamená kompletní renovaci

Potahové látky by měly odpovídat tomu, v jakém designu je nábytek, jaké barvy na něm byly původně a mohou se odvíjet i od toho, komu je takto nově přečalouněný nábytek určený. Spodní látka může být klidně i poněkud řádivější, ale svrchní potah volte střízlivě. Bez ohledu na to, jak jste odvážní, dbejte na to, aby příliš odvážným vzorem, který působí jako „pěst na oko“, nebyl narušen celkový dojem místnosti, kam hodláte nábytek umístit.

Při šití potahu se neobejdete bez základních dovedností čalouníka a krejčího. Nestačí jen navléknout nit do jehly, musíte také vědět jak na to. Není úplně v plánu, aby byl šev viditelný, proto se používá tzv. skrytý steh. Při tvoření stehu jehlu zapichujte zespodu tkaniny nahoru. Pokračujte šikmo z jedné strany na druhou. Jehlu zapichujte jen za jednotlivá vlákna tkaniny přes šev. Při stažení niti se šev schová dovnitř obou sešívaných látek.

Skrytý steh je podstatou celého šití potahů
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Skrytý steh je podstatou celého šití potahů

Při sešívání nezapomeňte nechat jednu stranu potahu volnou, abyste do něj mohli vložit buď matraci, nebo samotnou výplň. Při sešívání dvou látek si pomáhejte špendlíky a rozhodně se nebojte použít speciální čalounickou jehlu, která je na rozdíl od té klasické hodně zahnutá. Velkým pomocníkem při přečalounění může být také sponkovačka. Sponkovačka bude velmi platná při upevňování popruhů na spodní straně sedacích částí – ty mohou nahradit složitější šití samostatných matrací. 

Také je možné na sedací část využít vysoký molitan, který se k podkladu (nejlépe k dřevěné konstrukci nebo desce) buď upevní právě sponkovačkou, nebo přímo přilepí. Poté je možné zasponkovat přes molitan k dřevu potahovou látku, jedná se o jednodušší způsob čalounění. Velmi důležité je udržet látku napnutou, ale ne přespříliš.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického,  rubrika REUSE, latkaniny.cz, nabytkovafarma.cz, pinq.cz

Publikováno: 20. 6. 2024, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o., Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Martina Pilzová