reklama

Eva Gredig – žena, která se zamilovala do sekery

Je pravda, že plechová střecha je rychlejší a betonová nabízí více barevných odstínů. Jenže šindel je prostě šindel a střecha ze šindele právem patří mezi mistrovská řemeslná díla. Když budete mít dosti fortelu a šikovného učitele, může se naučit vyrábět šindele sami tak, jako to dělá Eva Gredig. Tady je její příběh i příběh šindele.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Prastaré řemeslo

Ani plechové, betonové nebo asfaltové krytiny se nemohou pochlubit tak dlouhou historií jako šindel. Tenhle kousek dřeva má za sebou staletou minulostí. To je také důvod, proč můžeme s jistotou napsat, že šindel je generací ověřená střešní krytina – chrání proti dešti, sněhu, větru i mrazu. Životnost šindele může být mnoho desítek let – záleží především na klimatických podmínkách. Jisté je, že už od prvního dne vám bude střecha ze šindele dělat radost.

Až po pár letech dostanete nářadí do ruky a získáte zkušenosti, můžete být mistry řemesla
i (Zdroj: HORNBACH Baumarkt CS spol. s r.o.)
Až po pár letech dostanete nářadí do ruky a získáte zkušenosti, můžete být mistry řemesla

Princip šindelové střechy je jednoduchý – pomocí tenkých prkének, která se překryjí přes sebe, vzniká vodě nepropustná krytina, která ale zároveň střešní plášť neuzavře a nechá ho dýchat. Šindel má zvláštní tvar, aby z něho voda mohla bez potíží stékat. Extrémně důležitý je výběr dřeva – musí být kvalitní. V našich zeměpisných šířkách se nejčastěji využívá smrk nebo modřín. Řezivo nesmí mít suky a ideální je, pokud má husté letokruhy. Využívá se dřevo pokácené v zimě – to aby během výroby šindele moc nepracovalo.

Takhle vypadá sekera, která se pro výrobu šindelů používá
i (Zdroj: HORNBACH Baumarkt CS spol. s r.o.)
Takhle vypadá sekera, která se pro výrobu šindelů používá

Žena, která se zamilovala do sekery

Eva Gredig začala s výrobou šindele před osmnácti lety. Takže se dá s jistotou říci, že tohle prastaré řemeslo ovládá dokonale. Jejím hlavním nástrojem je tesařské sekera. „Jak jsem ji vzala poprvé do ruky, byla to láska na první pohled. S touhle sekerou jsem vyrobila už hodně šindelů a pokryla mnoho střech,“ vysvětlila Eva Gredig. Tesařská sekera má zvláštní konstrukci – je ostrá jen z jedné strany a funguje podobně jako dláto. Na výrobu šindelů je proto ideální. „Dobré nářadí je pro výrobu šindelů naprosto zásadní,“ Eva Gredig.

Zásadní pro trvanlivost střechy je kvalitní dřevo
i (Zdroj: HORNBACH Baumarkt CS spol. s r.o.)
Zásadní pro trvanlivost střechy je kvalitní dřevo

Jak se stát výrobcem šindelů

Šindele vás ve škole opravdu vyrábět nenaučí. Ideálním způsobem, jak tohle řemeslo ovládnout, je získat zkušenosti od mistrů. I v Česku působí několik firem a řemeslníků, kteří se touto činností zabývají. Počítejte s tím, že než dostanou všechny nástroje do ruky a budete v oboru mistři, uplyne několik let. Pak ovšem získáte dovednost, která je k nezaplacení. Znáte snad jiné voňavé řemeslo, které drží už stovky let, a pořád je po něm poptávka?

Zdroj informací: HORNBACH Baumarkt CS spol. s. r. o.

Publikováno: 19. 6. 2024, Autor: Jaroslav Kropáč (text), HORNBACH Baumarkt CS spol. s r.o. (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč