reklama

Otvory, mezery a široké spáry bývají zdrojem tepelným mostů. Jak je zacelit?

Opravu menších děr a důlků v interiéru zvládnete rychle a svépomocí. Použít se dají nejrůznější speciální tmely, někdy si ale vystačíte i se sádrou. V exteriéru už ale musíte volit takové tmely nebo těsnicí materiály, které odolají vodě a povětrnostním podmínkám. Takovým materiálem je třeba vysokoexpanzní montážní pěna, která dokonale utěsní i velké otvory ve zdi.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Otvory ve zdi mohou i škodit

Otvory ve zdi vznikají už při stavbě domu. A to nemluvíme o otvorech, které jsou potřebné – okna, dveře nebo nejrůznější prostupy. Pak tu jsou ale otvory, které vznikají rovněž při stavbě, ale ty zrovna rádi nevidíte. To jsou nejrůznější nedodělávky, kde vám nevyšla cihla, prkno nebo krytina. A tyto otvory ve zdi mohou být pěkně velký problém. Nejen, že vám bude do domu foukat a pršet, což bude mít za následek vznik plísní, ale navíc díky tepelným mostům budete prakticky topit pánubohu do oken. Úplně jasně můžete sledovat, jak vám takovým neutěsněným otvorem odlétají peníze.

Malých prasklin, otvorů a důlků se rychle zbavíte svépomocí. V interiéru na to můžete jít se starou dobrou sádrou. Plochu vždy nejprve dobře očistěte, namočte a následně plynulým pohybem hladítka zamázněte. Výsledný povrch je možné přebrousit.

Větší otvory nebo opravdu velké praskliny a odpadlý materiál typu cihly nebo beton můžete zacelit tzv. vysprávkovým betonem nebo vysprávkovou maltou. Pro opravu použijte vápenocementovou maltu neboli jádrovou omítku. Otvor jednoduše zaházejte, lžící strhněte drážku a nechte zaschnout, až do úplného vytvrzení to trvá 2–3 dny.

U tohoto způsobu oprav dávejte pozor, na jaký podklad vysprávkovou maltu nebo beton aplikujete. Můžete totiž narazit na jev, který se nazývá chemická koroze betonu – vzniká v místech, kde vzlíná vlhkost starým betonem nebo nefunguje hydroizolace, navíc reakce vody je spíše kyselá. Dlouhodobě působící voda pak vyluhuje ze zdi síran vápenatý a dochází k poškození betonu – korozi. Proto je nejdříve třeba provést správnou hydroizolaci, stěnu očistit, natáhnout speciálním sanačním betonem a teprve na tuto vrstvu použít jemný nivelační či správkový beton. Jsou ale místa a materiály, kde vysprávkovou maltu aplikovat nelze, protože by nedržela.

Otvory ve zdi v interiéru spraví sádra nebo malta
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Otvory ve zdi v interiéru spraví sádra nebo malta

Oprava otvoru ve zdi za pomoci tmelu

Speciální tmely se při opravách děr ve zdi používají stále častěji. Jsou totiž praktičtější než sádra i malta, tuhnou pomaleji a mohou být i pružné, což se hodí u namáhaných stěn objektů. Ideální pak je polyuretanová pěna pro izolaci a utěsnění, speciálně určená pro práce ve stavebnictví. Po aplikaci pěna dosahuje objemu až 40 litrů a vytváří trojrozměrnou strukturu z dutých buněk, které vytvoří bariéru proti hluku, teplu a vlhkosti.

Hledáte jednoduché řešení, jak zacelit otvor ve zdi? Espumax® PU je vysoce expanzní polyuretanová pěna, která je obzvláště vhodná ke tmelení, plnění a pro hlukovou a tepelnou izolaci.

Návod na použití:

Důkladně očistěte povrch, na který budete expanzní pěnu nanášet, odstraňte zbytky prachu i mastnoty a navlhčete vodou. Aplikační teplota by se měla pohybovat mezi 5–30 °C. 

Podklad je potřeba dobře navlhčit vodou
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Podklad je potřeba dobře navlhčit vodou

Tmel před použitím důkladně protřepejte, poté nastavte výstup pistole podle požadovaného proudu pěny. Vyplňte 30 % otvoru nebo spoje. Přípravek zvětší svůj objem 3×. Hmota bude suchá na dotyk do 30 minut, celková doba schnutí je 12 hodin. Po ztuhnutí je odolná vůči vodě a chemikáliím. Nevadí jí ani mráz. 

Vysoko expanzní pěna vyplní dokonale i poměrně velký otvor ve zdi
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vysoko expanzní pěna vyplní dokonale i poměrně velký otvor ve zdi

Přebytečnou ztvrdlou hmotu lehce odřežete nožem, ruční pilkou nebo odporovou řezačkou.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického, rubrika Minutový manžel, AC Marca (Ceys), dumazahrada.cz, stavimbydlim.cz

Publikováno: 18. 6. 2024, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o., Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Martina Pilzová