reklama

Se šikovným strojem vlastní výroby vás bohatá úroda ořechů nezaskočí

Klasický louskáček ořechů je nesporně šikovný vynález a výborný pomocník, ale když je ořechová úroda skutečně velká, pak potřebujete jeho vylepšenou verzi.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Velká úroda – velký louskáček ořechů

Snad v žádné domácnosti nechybí ruční louskáček ořechů. Ale ruku na srdce, komu by se chtělo s jeho pomocí louskat několik beden vlašských ořechů? Pro velkou úrodu zdravých ořechových plodů jsou proto vhodnější louskací strojky, které si jsou šikovní kutilové schopni vyrobit svépomocí doma.

Někdy stačí prohledat domácí dílnu a sklep, nebo navštívit sběrný dvůr, skládku nebo vrakoviště, kde najdete vhodné komponenty, z nichž takový louskáček sestavíte. My vám nabízíme video s návodem na výrobu jednoho takového šikovného strojku, který pro vás může být užitečnou inspirací.

Pro pohon louskacího stroje se hodí menší motorky
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Pro pohon louskacího stroje se hodí menší motorky

Na vlašáky i lískáče

Základem našeho louskáčku ořechů je zbytek kovového sloupku s otvorem v přední stěně, který je zapojen do elektřiny, a poháněn je motorem z mandlu. Podrobné návody, jak si elektrický domácí louskáček sestrojit, lze najít na internetu, kde jich sice není mnoho, ale lze s nimi pracovat a také kombinovat různé modely a použité technologie.

Součástí strojku by mělo být zařízení na upravení velikosti vnitřního nastavení
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Součástí strojku by mělo být zařízení na upravení velikosti vnitřního nastavení

Při sestavování elektrického louskáčku myslete i na to, abyste mohli jeho vnitřní nastavení upravit podle velikosti plodů, které budete loupat: v ideálním případě lze nastavit velikost i na lískové oříšky, které jsou výrazně menší než ty vlašské. Správné nastavení velikosti je důležité také pro to, abyste při louskání dostatečně rozdrtili skořápku, ale nepoškodily ořechové plody.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky

Publikováno: 22. 6. 2024, Autor: Romana Slaninová (text), Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima, Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Romana Slaninová