reklama

Odstraňování starého laku ze dřeva

Nikdo by si zřejmě už netroufnul pustit se do lakování bez odstranění starého laku. Proto je nutné nejprve přistoupit k odstraňování laku starého před nanesením nového. Takže ať už se jedná o opravu škrábanců, odstranění nečistot nebo jen obnovení vzhledu a lesku, vždy je nutné starý lak odstranit. A že to není žádná maličkost a hračka, vám potvrdí každý zkušený truhlář.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Odstraňování laku z nábytku

Jistě jste již mnohokrát potřebovali odstranit ze dřeva starý lak a volili jste mezi několik způsoby jak na to. Nejčastěji se používá mechanické odstraňování laku, profesionálové a velké truhlářské dílny sázejí spíše na odstraňování laku chemickou cestou, která je méně namáhavá a je i rychlejší a efektivnější.

Způsoby:

  • přebroušení
  • opalování
  • pomocí horkovzdušné pistole
  • škrábáním (cidlinou)
  • chemický způsob odstraňování

Úplně nejdřív odstraňte z nábytku všechny prvky, které by mohly při odstraňování laku překážet, nebo by se mohly poškodit. U starých skříní nebo komod odstraňte úchyty dvířek a zásuvek, také ozdobné kování a dekorace. Čalounění asi nesundáte, tak je alespoň pečlivě zakryjte.

Jak na odstranění laku ze dřeva? Brousit, nebo opalovat?
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Jak na odstranění laku ze dřeva? Brousit, nebo opalovat?

Broušení za účelem odstraňování laku vyžaduje trpělivost a výdrž – a občas také trochu síly. Spotřeba brusného papíru různých zrnitostí je značná. Ale je tu pomůcka, kterou odstraníte lak i barevné nátěry ze dřeva rychle a poměrně snadno. Znáte cidlinu? Nemyslíme momentálně řeku Cidlinu, která se vine přes tři kraje, ale malou ruční škrabku, která je opatřená jedním nebo dvěma břity, připomíná trochu škrabku na ryby.

Pokud neznáte nástroj cidlinu, seznamte se s tímto šikovným pomocníkem
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Pokud neznáte nástroj cidlinu, seznamte se s tímto šikovným pomocníkem

Používá se pro ruční odstraňování laku či podobného materiálu  v jedné vrstvě a je užitečná v místech nepravidelného rozložení letokruhů ve dřevě. Škrábání cidlinou vytváří čistší povrch než broušení, takové odstraňování laku neucpává póry dřeva prachem. Cidlina musí mít ostrý okraj, aby bylo možné téměř bez námahy doslova strhnout nátěr, a nepoškodit podklad.

Tzv. cidlinováním seškrábnete lak ze dřeva jednoduše a hladce
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Tzv. cidlinováním seškrábnete lak ze dřeva jednoduše a hladce

Hranu cidliny je proto potřeba také ostřit.  K broušení cidlin je vhodné použít brusné kameny chlazené vodou, k hrubší úpravě ostří diamantové kameny nebo ploché pilníky. K ohnutí nabroušeného břitu cidliny se používá nejčastěji ocílka nebo jemný kulatý pilník.

Existuje celá řada způsobů ostření cidliny, která se různí podle vlastní potřeby řemeslníka. Cidlinu používají nejen kutilové, ale především truhláři. Nalezneme ji dokonce i ve výbavě výrobců dřevěných hudebních nástrojů.

Pracovat s cidlinou se i laik naučí poměrně rychle. Záleží především na sklonu břitu. Zkušený řemeslník obvykle cidlinu mírně prohne tím, že ji drží na okrajích prsty a palci stlačuje ve středu. Mírným prohnutím se docílí nadzvednutí rohů cidliny, díky čemuž se zabrání vytvoření rýh na materiálu.

Začátečníci by měli používat spíše cidlinu vsazenou do držáku nebo rukojeti, aby si horlivým škrábáním při odstraňování laku nepopálili prsty.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického, rubrika REUSE, chytre-bydleni.cz, pro-rezbare.cz

Publikováno: 10. 6. 2024, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Martina Pilzová