reklama

Poškrábaný lak auta je k zlosti. Máme jednoduchou radu, jak škrábance vyretušovat

Poškrábaný lak na autě řešil asi každý řidič či majitel auta. Pravda, na chod motoru to nemá vůbec žádný vliv, ale estetické hledisko také není úplně zanedbatelné – zvlášť pokud si ty svoje plechové miláčky hýčkáte a opatrujete jako oko v hlavě. Pomůžeme vám vyřešit alespoň menší škrábance, které na karoserii auta vznikají běžným používáním.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Poškrábaný lak na autě

Znáte ten pocit, kdy přijdete ke svému naleštěnému autíčku, které jste si odložili před supermarketem, a ejhle – blatník odřený od nějakého neumětela, který se snažil zaparkovat vedle vás. Jsou chvíle, kdy i velmi slušný člověk vytahuje ze své slovní zásoby nepublikovatelné výrazy, a tato chvíle je jednou z nich. Když se do sytosti vynadáváte, začnete řešit, jak se škrábanců zbavit, aniž byste museli kupovat nový blatník. Než se vydáte do autolakovny, můžete si pomoci doma sami. Stačí mít po ruce opravné prostředky na škrábance.

Opravné prostředky na poškrábaný lak

Jemné a mělké škrábance zvládne odstranit, resp. zaretušovat opravná tužka, kterou během chvilky vzniklé oděrky a poškrábaný lak přetřete a necháte vytvrdnout. Tužka na opravu škrábanců se prodává v univerzálním provedení pro všechny typy a odstíny laků, při pořizování nemusíte nic řešit. Opravná tužka nebo pero obsahují speciální tekutinu, která oděrku zacelí. Působením UV záření ztvrdne a vytvoří mikrofilm odolný vůči vodě a dalšímu poškození. Na síť škrábanců, např. okolo klik u dveří auta pomůže lešticí pasta. 

V obchodech s autodoplňky seženete lešticí nebo brusnou pastu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
V obchodech s autodoplňky seženete lešticí nebo brusnou pastu

Pastu nanesete na měkkou houbičku nebo kousek molitanu a zapravíte ji do škrábanců. Počkáte, dokud se na povrchu laku neobjeví bílý film.

Naneste pastu houbičkou na poškrábaný lak
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Naneste pastu houbičkou na poškrábaný lak

Potom jemným hadříkem, ideálně kouskem flanelu, pastu zaleštíte do laku a poškrábaný lak na autě je minulostí.

Pastu rozleštěte flanelem
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Pastu rozleštěte flanelem

S viditelnějšími a hrubšími škrábanci si poradí speciální voskovky, které jsou díky chemickému složení odolné a na karoserii dobře drží. Stačí voskovkou několikrát přejet v místě poškození laku a poškrábaný lak zaplnit. Následně otřete zbytky voskovky, přeleštíte hadříkem a nanesete nanotekutinu s pigmentem. Velkou plochu poškrábaného laku nebo hluboké rýhy zakryje brusná pasta. Brusná pasta se používá pro ruční leštění i pro lešticí stroje a zařízení. Tuto pastu nanesete a dokonale zaleštíte do vrypů. 

Odřeniny lze také zahladit
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Odřeniny lze také zahladit

Rozsáhlé poškození, poškrábaný lak do hloubky nebo promáčkliny už budete muset řešit s autoklempířskou dílnou a lakýrníky. 

Babské rady za pár kaček

Zubní pasta funguje pouze na povrchové škrábance. Poškrábanou plochu omyjte a pečlivě zbavte všech nečistot. Naneste malé množství zubní pasty na navlhčený ručník z mikrovláken. Bělicí zubní pasta funguje nejlépe. Kruhovými pohyby naneste zubní pastu na poškrábaný lak. Nesnažte se moc tlačit, i pasta je abrazivum. Přebytečnou zubní pastu potom omyjte.

Odřeniny může vyřešit WD-40.  Jedná se o univerzální mazivo, které ale odřeniny a jemně poškrábaný lak zvládne také. Na opravu si připravte WD-40 a houbičku s brusnou vrstvou. Před aplikací je potřeba povrch odmastit. Přípravek aplikujte pouze na místo, kde se objevila barva laku jiného vozidla – tím ji změkčíte a pomocí houbičky následně snáze odstraníte.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, chytre-bydleni.cz, autozive.cz

Publikováno: 31. 5. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová