reklama

Motorovka místo dláta? Vyměňte kancelář za práci v lese

Když se řekne řezbářství, většina lidí si vybaví šedivého mistra, jak v dílně s dlátky vyřezává malé a hodně komplikované řezby. Jenže řezbář může pracovat i s daleko většími a zábavnějšími stroji – třeba s motorovou pilou. Řezbářství motorovkou prochází v Česku rozkvětem. Nejčastěji takto vznikají obří sochy a jiné nadrozměrné výrobky.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Na rozdíl od tradičního řezbářství je umění práce s motorovou pilou mnohem mladší. Dává to smysl, protože vyřezávat sochy či skulptury pomocí motorové pily bylo možné až tehdy, kdy se tyto stroje zmenšily – první motorovky byly totiž dvoumužné a chlapi měli co dělat, aby s nimi vůbec pohnuli.

Rozvoj nového druhu řezbářství začal zhruba v polovině padesátých let minulého století. Nejprve se motorovkou vyřezávaly jednodušší konstrukce – třeba lavičky, stoly či jiný zahradní nábytek. Ostatně po něm je poptávka i dnes. Výrobky z dřevěného masivu se totiž nikdy neokoukají a vydrží mnohem déle než laciné montované prvky. Až později se mistři pustili do složitějších tvarů a dřevěných soch.

Kdo umí ovládat motorovou pilu, má šanci stromy nejen porážet, ale naopak i dávat dřevu duši
i (Zdroj: HORNBACH Baumarkt CS spol. s r.o.)
Kdo umí ovládat motorovou pilu, má šanci stromy nejen porážet, ale naopak i dávat dřevu duši

V čem tkví kouzlo řezbářství

„To, co mě na řezbářství motorovou pilou nejvíce baví, je, že s velmi hrubým nástrojem dokážu vyrobit i hodně detailní sochu,“ vysvětluje Bertram Bilger, který se dřevosochání věnuje už několik let. Jak sám říká, nikdo ho to neučil, všechny dovednosti získal sám postupným experimentováním a tréninkem.

Vytvořit obří skulpturu ze starého kmene smrku je prací nanejvýš povznášející. Nejenže tvoříte v podstatě umělecké dílo a dřevu dáváte duši, ale zároveň také pracujete venku – často v lese, na čerstvém vzduchu mimo přeplněné kanceláře a přelidněná města. „Do kanceláře bych se už nikdy nevrátil,“ říká rezolutně Bertram Bilger.

Po skulpturách či sochách ze dřeva je na trhu velká poptávka. Nemusíte být přitom ani umělecky nijak nadaní – stačí, když vás práce s motorovkou bude bavit. Vyrábět totiž nemusíte jen složité sochy, ale například užitný nábytek, vybavení pro pergoly nebo stylovky do srubů.

Výroba sochy začíná odkorněním kmene, pak hrubým nařezáním základních kontur a pokračuje dořezáním detailů. Na opravdu jemnou práci se používá bruska či kotouč upnutý v úhlové brusce. Nakonec přijde na řadu brusný papír a lak, který dřevo ochrání před deštěm.

Pilou se nejprve vyřežou základní kontury díla
i (Zdroj: HORNBACH Baumarkt CS spol. s r.o.)
Pilou se nejprve vyřežou základní kontury díla

Dobrá zpráva: Práce skoro pro každého

Dobrou zprávou je, že na dřevořezbu nepotřebujete žádný výuční list nebo maturitu. Stačí se naučit dobře pracovat s motorovou pilou. V tomto případě však doporučujeme udělat si alespoň základní kurz obsluhy motorové pily – nabízí ho v každém větším městě. Na kurzu vás naučí bezpečnost práce, ale také seřídit motor nebo dobře napnout řetěz motorové pily. Pak už se můžete pustit do práce.

Vyšší dívčí jsou specializované kurzy, kde vás naučí s motorovou pilou dřevořezbě. Určitě stojí zato podobný trénink podstoupit – může vám totiž ušetřit spoustu času v odhalování vlastních chyb. Třeba galerie Abakuk v Hanušovicích na Jesenicku podobné kurzy nabízí. Jaroslav Pecháček, který je pořádá, patří mezi nejznámější dřevosochaře a řezbáře v Česku.

Nakonec se socha opatří ochranným nátěrem, aby dlouho vydržela
i (Zdroj: HORNBACH Baumarkt CS spol. s r.o.)
Nakonec se socha opatří ochranným nátěrem, aby dlouho vydržela

Zdroj informací: HORNBACH Baumarkt CS spol. s r.o.

Publikováno: 30. 5. 2024, Autor: Jaroslav Kropáč (text), HORNBACH Baumarkt CS spol. s r.o. (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč