reklama

Uniká vám voda? Chyba může být v těsnění potrubí

K nejčastějším příčinám poškozeného potrubí a odpadů patří opotřebení materiálu, mechanické poškození a působení mrazu – a většinou v tu nejnevhodnější chvíli. Naštěstí lze ale opravy potrubí vyřešit poměrně rychle a komfortně. Pokud nebudeme muset bourat stěny a hledat poškozený díl, vyplatí se mít doma tubu lepicího tmelu nebo tzv. cípant.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak vyřešit opravy potrubí

Rozvody potrubí jsou v každém bytě, v každém domě i v každém výrobním komplexu. Je to potrubí odpadní, vodovodní, plynové a můžeme k němu klidně připočítat i potrubí okapní. Všechno toto potrubí je důležité, a pokud se některé poškodí, znamená to velký problém. Opravy potrubí, trhlin, prasklin nebo protékajících spojů nemusí znamenat složité bourání a výměnu trubek. Problém mohou vyřešit těsnicí spojky, zatěsňovací kapaliny nebo lepidla a tmely.

Do opravy potrubí plynového se vůbec pouštět nebudeme. Ze zákona totiž vyplývá, že jakýkoliv laický zásah do tohoto potrubí může vést až ke katastrofě, újmám na zdraví a na životech, a takový člověk by mohl být i souzen za přečin obecného ohrožení. Proto, jakmile máme podezření, že s naším plynovým potrubím není něco v pořádku, zavoláme havarijní službu.

Tato a další specifické opravy jsou shrnuty v novém občanském zákoníku. Nový občanský zákoník výslovně nevymezuje okruh činností běžné údržby a drobných oprav bytu. Od 1. ledna 2016 je však v účinnosti nařízení vlády č. 308/2015 Sb.

Nejčastější příčinou vzniku netěsnosti potrubí, popraskání a podobně je mechanické poškození a únava materiálu. Jedná-li se o poškozené potrubí vodovodní nebo odpadní, pravděpodobně velmi brzy přijdeme na to, že něco není v pořádku. Do opravy potrubí je ale potřeba pustit se co nejdřív, dokud není rozsah škody příliš velký.

Ne vždy je nutné kvůli opravě potrubí rozkopat celou zahradu a zbořit půl domu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ne vždy je nutné kvůli opravě potrubí rozkopat celou zahradu a zbořit půl domu

Nejprve je nutné odhalit místo úniku vody nebo odpadních vod. Jestliže je problém schovaný za zdí, pravděpodobně se nevyhneme bourání. V případě volného potrubí budou opravy potrubí snazší.

Máme v podstatě 3 možnosti, jak opravy potrubí provést:

  • výměnou vadného kusu
  • použitím opravné objímky
  • použitím tmelu a lepidla

Na místě je vhodné uzavřít přívod vody, pokud se jedná o opravy potrubí vodovodního, a otevřít kohoutky, aby z potrubí odteklo co nejvíc zbytkové vody.

Pro těsnění nepropustných a dilatačních spár, kanalizačního a odtokového potrubí, skla a oken, ale také pro lepení sendvičových či izolačních desek, zrcadel, hliníkových profilů, konstrukčního materiálu a dalších lze použít lepicí tmel pro všestranné použití. Tento tmel vykazuje schopnosti univerzálního, vysoce přilnavého lepidla a tmelu.

Lepicí tmel TOTAL TECH v transparentním nebo barevném provedení lepí, tmelí a opravuje všechny typy materiálů v interiéru i exteriéru, a to i pod vodou. Má maximální přilnavost ke všem materiálům mimo PE, PP. Je použitelný na lepení a utěsnění také sanitárních zařízení, sprchových zástěn, PVC trubek, k opravám prasklin, trhlin a pórů ve skimmeru a bazénovém zařízení, u jezírek a podobně.

Postup opravy potrubí pomocí lepicího tmelu

1. Opravovanou část očistíme, odmastíme a osušíme.

2. Konec uzávěru kartuše nebo tuby odřízneme a našroubujeme na něj aplikační špičku, kterou seřízneme příčně. Použijeme buď transparentní, nebo barvě potrubí odpovídající tmel.

Použijeme lepicí tmel, který vyniká velkou odolností
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Použijeme lepicí tmel, který vyniká velkou odolností

3. Kartuši vložíme do pistole a aplikujeme na povrch potrubí lepicí hmotu.

Lepicí tmel naneseme na poškozené místo
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Lepicí tmel naneseme na poškozené místo

4. Hmotu rozetřeme prstem nebo pomocí silikonového nástavce.

Uhladíme spoj a necháme zavadnout
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Uhladíme spoj a necháme zavadnout

Zbytky tmelu odstraníme za vlhka pomocí absorpčního papíru. Tmel je 100% vodotěsný a nepropustný, takže se nemusíme obávat pozdějšího protečení lepeného spoje. Opravy potrubí jsou díky tomu rychlé a účinné.

Na podobném principu je možné opravy potrubí realizovat pomocí epoxidové pryskyřice nebo speciálních dvousložkových epoxidových tmelů. Směs se snadno připraví podle návodu a poškozené místo se po zdrsnění povrchu brusným papírem nebo brusnou houbičkou zalepí.

Opravy potrubí pomocí opravné objímky

Pro případné opravy potrubí je dobré mít v zásobě i opravnou objímku. Tyto objímky jsou určeny pro rychlé, spolehlivé a trvalé opravy potrubí z litiny, oceli, PVC, PE i azbestocementu. Lze jimi opravit otvory a praskliny, příčné zlomy a další poruchy potrubí. Objímku jednoduše nasadíme na poškozenou část a stáhneme k sobě. Výhodou objímek je dobrá odolnost proti vysokému tlaku a perfektní těsnicí schopnosti. V obchodě s instalatérskými potřebami nalezme tuto pomůcku pod pojmem cípant.

Zdroj informací: Minutový manžel, AC Marca Czech Republic s.r.o., ive-tech.cz, chatar-chalupar.cz

Publikováno: 29. 5. 2024, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o., Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Martina Pilzová