reklama

Využijte každý zbytek dřeva – třeba jako tác na frťany

Chcete potěšit svého tátu, švagra nebo bratrance a nevíte čím? Pokud si občas dopřejí nějaký ten destilát či lihovinu, možná je potěšíte podnosem na panáky vlastní výroby. Nejde o nic složitého a my si v následujícím textu popíšeme, jak můžete postupovat, anebo třeba jen načerpáte inspiraci pro vlastní a originální tvorbu.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Výroba podnosu na panáky – spousta variant

Jak už jsme naznačili, výroba podnosu na panáky je prací, kde se představivosti meze nekladnou. V našem případě budeme respektovat přírodní materiály – tedy dřevo. Ostatně vyrobit si podnos na panáky ze švestkového dřeva, na kterém pak budete podávat švestkovou slivovici, je kombinací jedna radost.

Co budete potřebovat:

  • horní frézku nebo sukovník
  • kus dřeva
  • pár hřebíků
  • vrbové proutí
  • pilu

Zapuštěné otvory můžete vyrobit sukovníkem nebo horní frézkou
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Zapuštěné otvory můžete vyrobit sukovníkem nebo horní frézkou

Výrobu podnosu na panáky začneme výběrem dřeva. Pokud nemáte už zmiňovanou švestku, nemusíte zoufat. Použít totiž můžete jakýkoli jiný druh – třeba rozšířený smrk, borovici nebo modřín. Pilou si uřízněte z kmenu „koláč“ dřeva vysoký zhruba 5 cm. Je jasné, že dřevo musí být bez vady. A jestli chcete, můžete z něj odstranit i kůru, není to ale podmínkou. Co naopak podmínkou je, tak vyschlost dřeva. Mokré dřevo rozhodně používat nebudeme – špatně by se ošetřovalo a podléhalo by tvarovým deformacím. Zkrátka by se kroutilo a praskalo.

Hřebíčky budou sloužit pro výrobu zvýšeného okraje tácu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Hřebíčky budou sloužit pro výrobu zvýšeného okraje tácu

Teď se pustíme do výroby drážek na panáky. K jejich výrobě můžete použít horní frézku s odpovídající stopkovou frézou. Na plochu si obkreslete obvod skleněných panáků a dřevo pak v tomto místě vyfrézujte. Elegantnějším řešením je ale využití sukovníku s odpovídajícím průměrem. Práce bude rychlejší, přesnější a čistší. Sukovník vyvrtá díru v jednom kroku, s frézkou bude výroba trvat déle.

Nakonec přidejte proutí, aby skleničky nespadly
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Nakonec přidejte proutí, aby skleničky nespadly

A mohli bychom mít hotovo, kdybychom nebyli „hračičky“. Takže si po obvodu podnosu uděláme ještě malé zábradlí, aby panáky z tácku nespadly. Do těla zatlučte hřebíčky, ale ne celé – hlavičky nechte cca 5 cm vyčnívat. Mezi hřebíky pak stačí provléct jemné proutí – ideálně z vrby. Pravda, tác pak trošku připomíná čapí hnízdo, ale zase je originální.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky

Publikováno: 30. 5. 2024, Autor: jar, Profil autora: Jaroslav Kropáč