reklama

Nelíbí se vám cena za energie na faktuře? Změňte ji

Cena za elektřinu se dá ovlivnit nejen výběrem solidního dodavatele energií, ale také vlastním smysluplným šetřením. Není třeba nutné celé večery svítit doma jako na hradě, sušit prádlo v sušičce, když ho můžete pověsit na šňůru, nebo topit pánubohu do oken. Zamyslete se, zda sami nemůžete přispět ke snížení ceny za energie, a nechte si udělat kalkulaci za účelem srovnání cen.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Cena za elektřinu je proměnlivá. Proč?

Cena za elektřinu sestává ze dvou složek – z regulované a neregulované. Regulovaná složka je státem pevně daná. Neregulovanou složku ovlivňujeme my sami. Tím, že si vybereme dodavatele, který nám nabídne nejlukrativnější cenu.

Od 1. 1. 2024 se znovu do cen elektřiny promítl i dříve odpouštěný poplatek za obnovitelnou energii, čímž cena za energie opět vzrostla. Nyní cena za elektřinu činí 599 Kč za každou spotřebovanou megawatthodinu. U domácností v bytových domech s průměrnou spotřebou kolem 2 MWh to představuje zvýšení nákladů přibližně o 1200 Kč ročně.

Zvýšení regulovaných poplatků je v letošním roce ale nižší než původní návrh ERÚ, který počítal s růstem regulovaných poplatků o 71 % u elektřiny a 41 % u plynu. Hlavní nárůst se týká poplatků za distribuci. Nejméně se zvýší poplatky v distribuční oblasti PRE (Praha), zatímco nejvíce v oblasti E.GD (Jižní Čechy) a především distribuční oblasti ČEZ (zbytek ČR).

S vývojem cen na trhu toho moc nezmůžete, ale můžete ovlivnit výši odběru energií
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
S vývojem cen na trhu toho moc nezmůžete, ale můžete ovlivnit výši odběru energií

Neregulovaná část je vlastně silová elektřina, která na trhu kolísá podle toho, jak se mění politické situace ve světě, nebo jak proměnlivé je počasí. V loňském roce muselo dokonce dojít ke státnímu zastropování cen energií, které velmi prudce vzrostly až za únosnou mez. Rok 2024 přinesl opětovné snížení cen energií, a klesla samozřejmě i cena za elektřinu, i když neklesla na takovou míru, na jaké byla před konfliktem zemí východního bloku. 

Vidíte, jak rychle vám naskakují čísla za odebírané energie? Snižte spotřebu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vidíte, jak rychle vám naskakují čísla za odebírané energie? Snižte spotřebu

Domácnosti mají omezené možnosti, jak zmírnit dopad zvyšujících se poplatků. Jednou z cest může být snížení spotřeby elektřiny, což by vedlo k poklesu nákladů na distribuci a také na poplatky za obnovitelné zdroje energie (OZE) a systémové služby. Další možností je zkontrolovat si nabídku cen za odběr silové elektřiny u jednotlivých distribučních společností. Změna dodavatele elektřiny může přinést průměrnou úsporu dokonce až 8 000 Kč ročně.

Rychlovarná konvice je skutečný žrout elektřiny
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Rychlovarná konvice je skutečný žrout elektřiny

Ačkoliv se spousta lidí obává změny dodavatele, protože v minulosti došlo k opravdu nesolidnímu jednání od některých menších dodavatelů a subdodavatelů, některé společnosti zabývající se dodávkami energií na trhu zcela skončily nebo byly prohlášeny za neseriózní a v podstatě není důvod se obávat problémů.

Jsou tu nejen internetové srovnávače cen a jejich vývoje vzhledem ke stabilitě trhu s energiemi, jsou tu také odborníci, kteří vám mohou toto srovnání cen udělat. Cena za elektřinu může být významně rozporná u každé společnosti.

Společnost EP Energy je spolehlivý dodavatel energií, který na českém trhu působí již 18 let. Je součástí silné energetické skupiny Energetický a průmyslový holding, a.s. (EPH), a díky tomu dokáže konkurovat cenám největších hráčů. Má okolo 150 000 spokojených klientů a zajišťuje výhodné ceny elektřiny a plynu pro své zákazníky. Na jejích stránkách si můžete nejen sjednat smlouvu, která je online, ale nabízí i možnost srovnání cen od různých dodavatelů.

Ideální je, pokud se sám spotřebitel rozhodne snižovat své náklady na energie. Jaké má přitom možnosti a jak se projeví koncová cena za elektřinu? Velmi podstatně k tomu přispívá vývoj klimatu v našich končinách, kdy jsou teplejší a kratší zimy, a tudíž není nutná spotřeba energií za topení v takové míře, jako tomu bylo v minulých letech.

  • Snížením teploty termostatu v obytných prostorách na 20 °C, na chodbě a v ložnici pak na 15–18 °C znamená snížení nákladů za vytápění minimálně o 10 %.
  • Nastavte termostat teplé vody na 60–65 °C, tím nebudete vodu zbytečně přehřívat a uspoříte energii.
  • Pro dosažení nejlepšího výkonu udržujte teplotu chladničky v rozmezí 2–3 °C. Mraznička by měla být nastavena na -15 °C.
  • Zvykněte si sledovat večerní pořady v televizi bez osvětlení.
  • Vyměňte neefektivní žárovky za energeticky úsporné LED.
  • Investujte do chytřejšího ovládání vytápění.
  • Pračku a myčku používejte ideálně v době, kdy je nižší spotřeba energie (nižší tarif), a vyhněte se jejich zapínání mezi 8 hodinou ranní a 18 hodinou večer.
  • Místo používání sušičky vyprané prádlo sušte standardně na šňůře.
  • Vypněte elektronické přístroje, které nepoužíváte, a naučte se vytáhnout zástrčku ze zásuvky. Systém stand-by není úsporný! Na noc a v době, kdy nejste doma, vypínejte všechny spotřebiče.
  • Zkontrolujte okna, klíčové dírky a dveře, zda jimi neproudí studený vzduch.
Vaření bez poklice se vám může docela prodražit
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vaření bez poklice se vám může docela prodražit

Věděli jste, že největšími "žrouty" energie jsou sprcha, sporák, sušička, pračka a rychlovarná konvice? Naučte se regulovat si cenu odebíraných energií sami tím, že nebudete zbytečně plýtvat. Drobné ústupky vám komfort života příliš nesníží, a naopak vás může při ročním zúčtování potěšit podstatně nižší cena za elektřinu a nižší doplatek (nebo dokonce přeplatek) za energie.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Současné trendy, EP ENERGY TRADING, a. s., elektrina.cz, ziba.cz

Publikováno: 27. 5. 2024, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Martina Pilzová