reklama

Co je dobré vědět o stříkané izolaci?

Stříkaná izolace zajišťuje stálost izolačního materiálu a tepelných vlastností po celou dobu funkčnosti budovy. Používá se v hůře přístupných místech, ale i na plochy. Je použitelná v dřevostavbách stejně jako v tradičních cihlových či panelových domech. A co je nejrozhodnější – stříkaná izolace se zrealizuje za jeden den.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Kde se uplatní stříkaná izolace?

Stříkaná izolace je technologický způsob aplikace izolačního materiálu, při kterém se materiál nanáší stříkáním na povrch. Stříkaná izolace se používá zejména v těch místech, která jsou hůře dostupná, nejsou v rovině nebo se zde nacházejí inženýrské sítě. V takových místech by se velmi nedokonale aplikovala pevná izolace minerální nebo pomocí izolačních desek. Nezbytně by zde vznikaly tepelné mosty, protože pevná izolace by nedokázala dokonale přilnout k nerovnému povrchu.

Stříkaná izolace nabízí dokonalé zateplení bez tepelných mostů. Stříkaná izolace PUR pěnou je inovativní řešení, které nabízí nejen vynikající tepelnou izolaci, ale zároveň je pěna ekologicky a zdravotně nezávadná. Pokud tedy stavebník zvolí izolaci pěnou, může ji použít i do domů alergiků, astmatiků a dalších zdravotně postižených osob.

Stříkaná izolace dosahuje vynikajících parametrů v oblasti tepelné izolace, zvukové čili akustické izolace a hydroizolace. Lze ji aplikovat na různé povrchy, jako je beton, dřevo, cihly a mnoho dalších materiálů, protože skvěle přilne téměř ke všem myslitelným podkladům.

Stříkanou izolaci můžeme aplikovat třeba na místa, kudy prochází kabely nebo odpady
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Stříkanou izolaci můžeme aplikovat třeba na místa, kudy prochází kabely nebo odpady

Stříkanou izolaci nelze aplikovat svépomocí, je k tomu potřeba specializovaná firma. Odborní pracovníci musí při aplikaci stříkané izolace používat ochranné oděvy a ostatní ochranné pomůcky.

Používání ochranných pomůcek je nezbytné
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Používání ochranných pomůcek je nezbytné

Před samotným nástřikem pěnové izolace je potřeba tuto hmotu nahřát. Nahřívání probíhá v hermeticky uzavřených nádobách, které jsou pod tlakem. Úspěch se ukrývá ve správné aplikaci. Profesionálové musí vědět, jaký správný poměr složek namíchat, jaký tlak vytvářet a také, na jakou teplotu materiál zahřívat. Ke správnému výsledku je třeba nejen kvalitní materiál, ale i šikovné a zkušené ruce.

Stříkanou izolaci musí aplikovat specialisté, nelze to svépomocí
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Stříkanou izolaci musí aplikovat specialisté, nelze to svépomocí

Smyslem stříkané izolace je aplikovat pěnovou substanci tam, kam potřebujeme, za použití široké desky, kterou je potřeba usměrnit expanzi – tím dochází ke zhuštění směsi a její neprostupnosti. Tato izolace je difúzně otevřená, to znamená, že dovoluje vlhkosti, aby se odpařovala skrz izolaci ven ze stavby. Výhodou je, že stříkaná izolace se může používat téměř při každé venkovní teplotě, je použitelná dokonce až do -38 °C, přitom nedegraduje, nesmršťuje se, nepraská a neslehne. Díky stříkané izolaci se následně ušetří náklady  na vytápění až o 70 %. 

Po nastříkání izolace na vymezenou plochu či prostory je možné už během chvíle pokračovat v dalších stavebních úkonech, neboť pěna velmi rychle zatuhne a zpevní. 

Proto bude možné po ukončení izolačních prací instalovat parozábranu – ta se bude lepit na oboustrannou lepicí pásku, kterou nalepíme po obvodu stavby. Poté sejmeme krycí fólii na pásce a parozábranu nalepíme. V místech spojů parozábrany potom upevníme hliníkovou lepicí pásku, která zabrání vzniku tepelných mostů.

Na konstrukci se upevní oboustranná lepicí páska
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Na konstrukci se upevní oboustranná lepicí páska
Přes stříkanou izolaci se může pokládat parozábrana
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Přes stříkanou izolaci se může pokládat parozábrana

Přes stříkanou izolaci a parozábranu se pak dále může pokládat vnější opláštění budovy.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického, Vibeizol s.r.o., GARLAND distributor, s.r.o., Levior s.r.o., strikana-penova-izolace.cz

Publikováno: 24. 5. 2024, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Martina Pilzová