reklama

Parní stroj ze skla není frajeřinka. Je to hlavně vyznání

Že je parní stroj ze skla k ničemu? Dobře. Ale co využitelného jste udělali vy? Tak vidíte. Skleněný parní stroj přitom není od toho, aby poháněl vlaky nebo obráběcí stroje. Je od toho, aby poháněl člověka v jeho touze po zdokonalení sebe sama. A je také oslavou sklářského řemesla. Chcete se mu naučit?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Sklářské řemeslo patří k nejstarším na Zemi. První zmínky o výrobě skla pocházejí z období tři tisíce let před naším letopočtem. Technologie se brzy rozšířila i do českých zemí, kde díky tomu získala dlouhou tradici. České sklo znají odborníci po celém světě a vždycky se řadilo mezi špičku. Dnes nabízí sklářský obor několik škol v Česku. Celkem jsme jich napočítali devět od Aše až po Vysočinu. Sklářství se zaměřuje nejen na samotnou výrobu skla, ale také na jeho zušlechťování, a jedná se uměleckou a kreativní disciplínu.

Jak říká Michal Zahradník, správný sklář se přizpůsobí tomu, co sklo umožňuje. Umožňuje toho hodně
i (Zdroj: HORNBACH Baumarkt CS spol. s r.o.)
Jak říká Michal Zahradník, správný sklář se přizpůsobí tomu, co sklo umožňuje. Umožňuje toho hodně

Skláři dnes už dávno nevyrábí jen sklenice nebo džbány, ale často i skleněné šperky, které mají obrovskou přidanou hodnotu. Proto jsou výrobky sklářských mistrů tak ceněné, a proto se umělečtí skláři nemusejí obávat o práci. Naopak, je po nich čím dál větší poptávka, která ještě poroste tak, jak si budou lidé cenit poctivé řemeslné práce.

Ani když vám ujel vlak a svoji životní dráhu jste nasměřovali tam, kde se vám vůbec nelibí, nemusíte zoufat. Sklářství se dá totiž studovat i dálkově nebo se můžete přihlásit na některý z rekvalifikačních kurzů. Protože nejhorší věcí, která se vám může stát, je, že se vzdáte svých snů – i když jsou ze skla.

Parní stroj ze skla

Jak to vypadá, když se sklem pracuje opravdový mistr, můžete vidět v dílně Michala Zahradníka – ten se práci se sklem věnuje už zhruba padesát let. „Ke sklářství jsem se dostal díky mým předkům. Protože můj táta, děda i praděda, všichni byli skláři,“ vysvětluje mistr Zahradník.

Výroba prototypu skleněného parního stroje trvala půl roku. Každý nový parní stroj teď mistrovi zabere desítky hodin práce
i (Zdroj: HORNBACH Baumarkt CS spol. s r.o.)
Výroba prototypu skleněného parního stroje trvala půl roku. Každý nový parní stroj teď mistrovi zabere desítky hodin práce

Pověstné jsou jeho parní stroje, jež jsou vyrobené kompletně ze skla. V konstrukci využívá speciální druh materiálu, který je houževnatý a tvrdý. Všechny díly parního stroje včetně pístů a válců tvoří křišťálově průhledná hmota. V topeništi ze skla se ohřívá destilovaná voda, která pak tlakem páry pohání válce, a tím pádem i celý parní stroj.

„Parní stroj je úžasný vynález, kde vzniká energie díky spojení dvou nesmiřitelných živlů – ohně a vody. Parní stroje mě vždycky fascinovaly, už od dětství,“ dodává Zahradník. Skleněný parní stroj je jedním z vrcholů sklářského řemesla. Ukrývá v sobě desítky hodin přesné sklářské práce a desetiletí předchozích zkušeností.

Parní stroj ze skla. Je plně funkční
i (Zdroj: HORNBACH Baumarkt CS spol. s r.o.)
Parní stroj ze skla. Je plně funkční

„Žádný sklář nedělá jen to, co se mu zlíbí. Každý sklář dělá to, co mu sklo dovolí a přizpůsobuje se,“ zdůrazňuje Zahradník. Od prvního pokusu až po prototyp funkčního skleněného stroje ušel cestu dlouhou šest měsíců.

Zdroj informací: HORNBACH Baumarkt CS spol. s r.o.

Publikováno: 25. 5. 2024, Autor: Jaroslav Kropáč (text), HORNBACH Baumarkt CS spol. s r.o. (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč