reklama

Tohle není žádná věda. Vyrobte si květináč

Také se vám příčí dát za květináč tisícovku bez daně? Pokud ano, vyrobte si ho sami. Výroba dřevěného květináče není vůbec složitá, budete ji mít rychle hotovou, a co víc, může vás skvěle bavit. Z nástrojů nebudete potřebovat nic víc, než co obsahuje obyčejná domácí dílna. Výhodou domácí výroby květináče je i to, že si ho můžete přizpůsobit přesně svým požadavkům – ať už tím máme na mysli tvar, nebo velikost.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Výroba dřevěného květináče snadno a rychle

Výroba dřevěného květináče v domácích podmínkách není nic složitého. Níže uvedený postup zachycuje jeden ze způsobů, jak k dílu přistoupit. Pochopitelně si návod můžete upravit podle svých představ. Jde hlavně o to, aby se výsledek líbil vám. Volit můžete obdélníkové, hranaté nebo třeba i šestiúhelníkové tvary květináče, nekonečné jsou i možnosti povrchové úpravy.

Co budete potřebovat:

  • akušroubovák
  • lepidlo
  • barvu na dřevo
  • brusný papír
  • pilu

Začněte rozměřením desek
i (Zdroj: PRIMA DOMA Media s.r.o.)
Začněte rozměřením desek

Výroba květináče začíná přípravou prken, ze kterých květináč sestavíte. Pokud máte v dílně zhruba dvoumetrová hoblovaná prkna, můžete je klidně použit. Jestli nic takového v dílně nenajdete, můžete si hoblovaná prkna rovnou koupit. Doporučujeme použít borovicové nebo modřínové dřevo, vydrží více než smrkové.

Díly k sobě můžete přišroubovat natupo
i (Zdroj: PRIMA DOMA Media s.r.o.)
Díly k sobě můžete přišroubovat natupo

Desky si pilkou nařežte na patřičné rozměry. Uvádět přesné kótování jednotlivých dílů není nutné. Jak už jsme totiž uvedli na začátku, výroba truhlíku je zábava, která dává prostor představivosti. Truhlík si můžete vyrobit libovolně dlouhý, široký i vysoký – zaleží na tom, jaké a kolik květináčů do něj plánujete umístit. Jednotlivé spoje k sobě slepte a zajistěte vruty. Tip: Okraje desek, kam budete šroubovat vruty, předvrtejte a záhlubníkem upravte otvor pro vruty se zápustnou hlavou – docílíte tím toho, že desky se vám při okrajích nerozštípnou.

Dřevěné dílce k sobě přišroubujte vruty
i (Zdroj: PRIMA DOMA Media s.r.o.)
Dřevěné dílce k sobě přišroubujte vruty

Teď můžeme přistoupit k další důležité části výroby květináče, a to k povrchové úpravě. Ještě předtím odstraňte brusným papírem přebytečné lepidlo a smirkem přejeďte hrany květináče, aby nebyly moc ostré. Nenechte se strhnout lazurovým šílenstvím a klidně k nátěru dřeva použijte klasické barvy. Výbornou jsou univerzální barvy, které lze použít na dřevo i pro nátěr kovů – jsou vodou ředitelné, takže rychle schnou a výborně se čistí. V domácích podmínkách je dobré natírat štětcem, i když můžete použít i stříkací pistoli. Ta se ale hodí jen na větší plochy.

Posledním krokem je nazdobení květináče. I když nutné to není. Kdo má raději jednoduchý styl, skončil s prací už v předchozím kroku. Jinak si můžete květináč ozdobit dalšími barevnými prvky, namalovat na něj květiny nebo použít techniku decoupage – hezčí a lépe čitelné je české spojení „ubrousková technika“ Spočívá v dekorování různých předmětů pomocí papírových ubrousků. Postup naleznete v archivu Českého kutila.

A tohle je výsledek
i (Zdroj: PRIMA DOMA Media s.r.o.)
A tohle je výsledek

Tip redakce:

Pro nátěry dřeva, ale i kovů, plastů nebo betonu se výborně hodí barvy českého výrobce Balakryl. Jeho řada UNI rozhodně stojí za pozornost. Jak už z názvu vyplývá, jedná se o naprosto univerzální nátěrové hmoty, které se nabízejí v mnoha barevných provedeních. Už bylo zmíněno, že hlavní, ne však jedinou předností těchto barev, je jejich univerzálnost. Takže pokud vám po výrobě květináče zbude barva Balakryl, můžete ji použít prakticky na cokoli jiného v interiéru a exteriéru. Barva odolává povětrnostním vlivům a hezky se na povrchu roztírá.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Žena za ponkem 

Publikováno: 22. 5. 2024, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč