Blíží se léto, tedy období, kdy budou v koupelně hledat útočiště i ti, kteří to jinak s osobní hygienou moc nepřehánějí. Není lepší způsob, jak se ochladit v horkém dni, než vydatnou sprchou. Dnes jsme se rozhodli blíže se podívat na sprchové kouty, konkrétně na dveře. Jaké jsou typy sprchových dveří a jaké jsou jejich výhody a nevýhody? Srovnali jsme je a přinášíme stručný přehled různých variant.
Nejlevnější variantou je sprchový závěs, ale ten bychom příliš nedoporučili. Není dokonale vodotěsný, voda si vždy nějak najde cestu směrem ven. Kromě toho je sprchový závěs náchylný k plísním a skvrnám. Dnešní sprchové závěsy jsou přece jen o něco kvalitnější než závěsy, s kterými jsme se setkávali v koupelnách vrcholného socialismu, také výběr dekorů je dnes širší a dají se vybrat zdařilé kousky. Přece jen bychom ale raději upřednostnili kvalitní sprchové dveře od některého z prémiových výrobců.
Posuvné sprchové dveře
Dvojdílné, trojdílné, ba i čtyřdílné, s nerezovým nebo hliníkovým rámem, s matným sklem nebo čirým... Posuvné dveře jsou vůbec nejběžnějším typem sprchových dveří a existuje mnoho různých variant. Geniálně řeší problém nedostatku prostoru v koupelně. Jakto? Při otevírání nezasahují do prostoru v místnosti, sunou se po kolejnici. Někteří uživatelé považují posuvné dveře za vysoce elegantní. Nedostatkem může být životnost. Hlavně jde o samotný pojezd. Aby dveře fungovaly bezproblémově, musíte si dát pozor s výběrem kvalitního kolečkového pojezdu. Kolečka by měla mít alespoň 2 cm a měla by být osazena bezúdržbovými ložisky. Pokud jsou tyto dvě podmínky splněny, máte velkou šanci, že dveře budou i po letech používání jezdit hladce, bez zadrhávání.
Zalamovací dveře
Prostor šetří také takzvané zalamovací dveře. Velkou výhodou u tohoto typu je, že díky nim mohou i malé sprchové kouty získat dostatečně široký vstup. Pokud máte kout se šířkou 70 centimetrů, což je extrémně úzký model, zalamovací dveře zajistí 50 centimetrů široký vstup. To úplně stačí pro dospělého člověka průměrného vzrůstu. Dveře se zalamují směrem dovnitř, což zajistí, aby kapičky vody dopadaly na sprchovou vaničku a nevytvářely tak loužičky na podlaze v koupelně. Znamená to ale, že se tím snižuje hloubka sprchového koutu.
Výhodou nicméně zůstává, že zalamovací dveře jsou vysoce vodotěsné, elegantní a relativně málo náročné na údržbu.
Otočné sprchové dveře
Otočným dveřím se také říká pivotové. Jsou usazené v otočném čepu a jak uživatel stiskne madlo, dveře se kolem vertikální osy otočí. Pokud máte po sprše a chcete vyjít ven, pivotové dveře se otočí směrem do místnosti a tím se vytvoří malá loužička na podlaze. To je zásadní nevýhoda.
U pivotových modelů musíte počítat s tím, že v bezprostřední blízkosti za dveřmi nesmíte nic mít, tedy umyvadlo ani koupelnovou skříňku, aby do nich dveře nemohly při maximálním otevření narazit. Výhodou otočných dveří nicméně zůstává, že jsou jednoduché na manipulaci a velmi elegantní. Jasná volba pro milovníky atypických řešení.
Otevírací dveře
Pro sprchové kouty je možné vybrat také dveře klasické, jednokřídlé nebo dvoukřídlé. Majitelé menších koupelen budou v jejich případě řešit dilema: je lepší otevírání směrem dovnitř, které zákonitě ubere místo ve sprchovém koutě? Nebo směrem ven, které je přirozenější, ale pak nesmíte mít v metru čtverečním kolem dveří ani umyvadlo, ani koupelnovou skříňku?
Otevírací dveře jsou mezi uživateli oblíbené, což logicky výrobce vede k tomu, aby na trh uváděli větší množství modelů. V kategorii jednokřídlé jich najdete o něco více, ale i dvoukřídlých je na výběr hodně. Při úklidu se staráte jen o skleněné plochy, absence kolejnic a pojízdných koleček údržbu pochopitelně zjednodušuje. Ale musíte mít na paměti, že ani tento typ dveří nezadrží všechnu vodu uvnitř sprchového koutu – při otevírání dveří po sprše se nějaké ty kapky rozstříknou.
A co materiál?
Kromě samotného systému dveří je nutné zvážit také materiál. Sprchové dveře lze pořídit ve skle i v plastu. Plast je levnější a imunní vůči vodnímu kameni, ale nepůsobí tak příjemně. Proto upřednostňujeme sklo. Většina současných sprchových dveří je z kvalitního bezpečnostního skla a díky kvalitní povrchové úpravě se zde vodní kámen nezachycuje tak snadno.
A z jakého materiálu vybrat rám sprchových dveří? Hliníkový nebo nerezový profil jsou levnější, určitě ale jsou spolehlivé a trvanlivé. O něco lépe vypadá matný kovový povrch satin, který je odolný vůči škrábancům. Při koupi dveří se satinovým rámem však musíte sáhnout do peněženky o něco hlouběji.
Publikováno: 15. 5. 2024, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce