reklama

Nakoukněte designérům interiérů pod ruce

Zkoušeli jste si někdy vytvořit návrh interiéru – ať už na papíře, nebo pomocí počítačové vizualizace? Žádná legrace, že? Jak skloubit všechny požadavky, potřeby a přání s realitou přísně ohraničených prostor k bydlení? A co když mají vaše drahá polovička a děti úplně jiné představy? Tohle všechno a mnohem víc musí umět zpracovat interiérový designér nebo architekt a předložit vám již hotový návrh interiéru, který bude ale obsahovat všechno, nač si celá vaše rodina vzpomněla, a přitom musí být tento návrh realizovatelný a funkční.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Návrh interiéru očima investora i designéra

Návrh interiéru většinou začíná již při schůzce s investorem. Předmětem schůzky je prvotní představa investora o tom, jakby měl jeho interiér vypadat, jaké preferuje materiály, design i barvy. Ve spoustě případů je vhodné mít připravený vlastní návrh, podložený třeba i fotografiemi reálných a již realizovaných interiérů.

Pro designéra to znamená na jednu stranu velkou úsporu jeho práce i času, avšak zároveň také může docházet k jistým třecím plochám, pokud se do diskuze o návrhu interiéru zapojí i další členové domácnosti. Skloubit návrhy jednotlivých stran a osob a zakomponovat do interiéru všechny požadavky je někdy opravdu velmi obtížné. Designér pak vstupuje spíše do role mentora, který uklidní rozvášněné davy a nabídne kompromis.

V takové chvíli se ukáže skutečná profesionalita designéra, který by měl umět posoudit reálnost předkládaných návrhů a posléze je zakomponovat do studie nebo nastínit optimálnější cestu a řešení.

Zakomponovat do interiéru všechny návrhy investora je někdy oříšek
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Zakomponovat do interiéru všechny návrhy investora je někdy oříšek

Představme si designéra jako mezičlánek, který pomáhá investorovi ke spokojenému životu ve vysněném interiéru. Proto je důležité umět říkat skutečnosti na rovinu, i když nejsou někdy zcela příjemné. Je potřeba umět vysvětlit paní domu, že její vysněný toaletní stolek v barvě nebeské modři nebude příliš souznít s představou jejího chotě o barvách nábytku z leštěného dubu a zemitých tónů, že zenová vstupní hala není úplně kompatibilní s industriálním vzhledem kuchyně nebo že pracovna, zařízená v čistě strohém tónu nebude ladit se zbytkem domu v secesním stylu.

Trendy moderní doby je dobré sledovat, ale není nutné se jimi řídit. Ostatně co návrh, to originál – ať už je takový návrh interiéru zaměřen na modernu nebo selské baroko. Výhodou je, pokud má designér řemeslnou průpravu, která mu zaručí pohled i očima truhláře, čalouníka nebo zedníka. Pokud se v návrhu interiéru prolíná estetika s funkčností, je to záruka dobrého výsledku.

Všechno začíná na papíře, resp. u vizualizace
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Všechno začíná na papíře, resp. u vizualizace

Velkým tématem v návrhu interiéru je šatna

Šatny byly v dávné minulosti nezbytnou součástí větších domů, postupem doby s nástupem minimalizace se od těchto prostor upouštělo, až jejich funkce zanikla docela. Současnost klade opět na přítomnost šatny v domě velký důraz. 

Není ale šatna jako šatna. Každá musí být postavena přesně na míru svým uživatelům. Je velký rozdíl mezi tím, zda takovou šatnu bude užívat společensky činný pár nebo sportovci. Při předložení návrhu na šatnu by měl investor vědět, jak velký objem oblečení a doplňků bude do šatny ukládat, zda bude šatnu využívat i další člen (nebo členové) rodiny.

Šatna je někdy zbytečně opomíjený prostor v interiéru
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Šatna je někdy zbytečně opomíjený prostor v interiéru
Pokud zakomponujete šatnu do bytu či domu, ušetříte za skříně
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Pokud zakomponujete šatnu do bytu či domu, ušetříte za skříně

Výhoda šatny v domě nebo bytě je dále v tom, že se mohou eliminovat další úložné prostory a šatní skříně, které by jinak zabíraly místo jinému prospěšnějšímu nábytku a zařízení.

Dříve, než se vydáte do nějakého bytového studia se svými představami a přáními, zkuste si doma takový návrh interiéru vytvořit sami. Zjistíte, kolik nesmyslů a nerealizovatelných požadavků máte a že skloubit přání jednotlivých členů domácnosti do jednoho, smysluplného celku není opravdu žádná legrace.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického, rubrika TSSD

Publikováno: 16. 5. 2024, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Martina Pilzová