reklama

Jak opravit poškozené stěny?

Oprava stěn, na kterých jsou vidět různé nerovnosti, nepředstavuje žádný zásadní problém, pokud se použije správný vyrovnávací materiál. Máme na mysli vnitřní vyrovnávací stěrku, se kterou se pracuje stejně jako třeba se štukem. Při práci s vnitřní stěrkou si budete muset se stěnou trochu pohrát, aby výsledkem byla dokonale rovná a hladká stěna.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Opravy stěn 

Interiérové stěny ve starších domech nebývají vždy dokonale rovné. Můžeme na nich pozorovat různé hrboly, plošné nerovnosti, výčnělky či napojovanou omítku. Všechny tyto nepřesnosti a nedodělávky stěnu degradují. 

Pokud byste tyto vady neopravili, objevily by se po určitém čase i po vymalování. A výsledkem by byly výrazné přechody. Oprava stěn je důležitá nejen z estetického hlediska, ale také praktického. Výrazné přechody a nerovnosti mohou totiž být příčinou postupného vylupování vrstev omítky či malby na stěnách.

V minulosti bylo zvykem, že se takové nerovnosti na stěnách opravovaly sádrou. Sádra je ale velmi problematický materiál, a pokud dochází k otřesům zdí, sádra začne velmi brzy praskat. Proto je potřeba hledat takové materiály, které jsou pružnější než sádra. Takovou podmínku splňují třeba vyrovnávací stěrky.

Špachtlí odstraníme nečistoty a odchlíplou malbu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Špachtlí odstraníme nečistoty a odchlíplou malbu

Místo, které budeme vyrovnávat stěrkou, je potřeba očistit, odstranit nerovnosti nebo popraskanou omítku či nátěr, aby v průběhu opravy stěn nedocházelo k dalšímu odlupování svrchní vrstvy. Použijeme špachtli, kterou stěnu očistíme.

Stěrku důkladně rozmícháme dohladka
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Stěrku důkladně rozmícháme dohladka

Stěrku je potřeba dobře rozmíchat, ideálně pomocí míchadla, které si upneme do vrtačky. Než bude stěrka připravená k použití, můžeme na stěnu aplikovat penetraci, která podklad sjednotí a zamezí přílišné nasákavosti nanášeného materiálu.

Na natahování stěrky použijeme hladítko
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Na natahování stěrky použijeme hladítko

Vyrovnávací stěrku budeme na stěnu natahovat hladítkem buď s kulatými hranami, nebo klasickým. Kulaté hrany na hladítku jsou praktičtější, protože si tak nechtěně neuděláme ve stěně díry.

Natahujeme stejně jako třeba štuk
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Natahujeme stejně jako třeba štuk

Stěrku natahujeme na stěnu zespodu nahoru jako štuk a roztíráme do ztracena. Pokud je potřeba vytvořit silnější vrstvu, natahujeme stěrku postupně a každou vrstvu lehce přebrousíme.

Vnitřní vyrovnávací stěrka se používá k plošnému vyrovnání stěn a stropů v interiéru, k opravám vad a prohlubní u všech savých povrchů, k tvorbě podkladu pro tapety a dekorativní malby nebo také k tmelení nerovností sádrokartonových konstrukcí. Jednotlivé nanášení vyrovnávací stěrky je podmíněno přebrušováním vrstev po důkladném zaschnutí povrchu. Závěrečná fáze přípravy stěny po nanesení vyrovnávací stěrky je penetrace.

Zdroj informací: Minutový manžel Pepa Libický

Publikováno: 14. 5. 2024, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA (foto), Profil autora: Martina Pilzová