reklama

Existuje cirkulárka pro leváky?

Pila na dřevo je základním vybavením každého majitele krbových kamen nebo kamen na tuhá paliva. Řezat můžete motorovou pilou, ale ta se hodí převážně na řezání kmenů a velkých klád či polen. Pokud chcete polena proměnit na špalky, a ty potom rozštípat, bude praktičtější použít kolébkovou pilu zvanou cirkulárka.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Pila na dřevo zvaná cirkulárka

Podle statistiky patří cirkulárka mezi nejnebezpečnější dřevoobráběcí stroje. Cirkulárka, správně kolébková pila, je pila na dřevo. Používá se nejčastěji pro řezání dřeva na topení. Topení dřevem má své nezpochybnitelné výhody – především je to topení levné, ale bohužel je pracnější než ostatní způsoby. Avšak pokud si pořídíme opravdu kvalitní a funkční náčiní, nebude tato námaha tak markantní.

Máte klasickou cirkulárku doma? Podívejte se, jestli je tato pila na dřevo ještě funkční a podává takový výkon, jaký by měla. Určitě seženete bezpečnější, pohodlnější a modernější variantu.

Řezání dřeva na topení vyžaduje dobrou pilu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Řezání dřeva na topení vyžaduje dobrou pilu

Jaké parametry a faktory by měla při výběru moderní a kvalitní kolébková pila splňovat?

Rozhodující je výkon – a to nejen výkon motoru, ale také výkon řezný. Další parametrem, který byste měli sledovat, je hmotnost kolébkové pily, rozměry, velikost kotouče a pracnost jeho výměny, zabezpečení a v neposlední řadě byste se měli věnovat i ceně.

Standardní kolébkové pily jsou na trhu v mnoha variantách, avšak jedna tu zcela chybí. A to je kolébková pila na dřevo pro leváky. Všimněte si, že všechny typy cirkulárek jsou koncipovány s kotoučem buď uprostřed, nebo mírně vlevo. 

Zaklopením kotouče krytem vytvoříte pilu na řezání desek
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Zaklopením kotouče krytem vytvoříte pilu na řezání desek

Leváci potřebují, aby jejich cirkulárka byla uzpůsobena jejich rukám a měla tedy kotouč mírně vpravo. Tuto "díru na trhu" vyplnil svou kolébkovou pilou kutil Jan Metlička. Postavil si vlastní cirkulárku z materiálů, které sehnal v bazarech nebo vysloveně na smetišti. 

Motor a hřídel byly zakoupeny již použité. Konstrukci na uložení motoru a kotouče svařil z jeklů a trubek, podvozek opatřil kolečky systémem – co dům dal. Horní deska, kterou prochází kotouč, je pozůstatek starého stolu s kovovým rámem a desek ze starého bednění.

  • technické parametry: příkon 400 V, motor má 3 kW. 
  • přibližná cena: 3000 Kč
Kolébková pila pořeže velká polena na špalíky
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Kolébková pila pořeže velká polena na špalíky

Aby byla práce s cirkulárkou bezpečnější, je pila opatřená krytem. Sklápění horní desky má také svůj význam. Pila na dřevo může řezat jak velká polena, tak třeba desky nebo trámky. Z klasické kolébkové pily je tu rázem pila multifunkční.

Pila na dřevo je u domu téměř nezbytná
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pila na dřevo je u domu téměř nezbytná

Stavba takové pily na dřevo má samozřejmě i svá úskalí. Každý, kdo se do takové výroby pustí, by měl dbát na technologické postupy, a především na bezpečnost práce při stavbě i pří řezání samotném. 

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky

Publikováno: 13. 5. 2024, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o., Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Martina Pilzová