Svůj k svému a u venkovní omítky Ytong to platí také: ostatně byla vyvinuta speciálně pro omítání stěn z tepelněizolačních tvárnic Ytong. I když ji můžete použít i na vnitřní stěny, jak už napovídá její jméno, primárně je určena k provedení venkovní omítky a zejména na pórobetonovém zdivu Ytong.
Důvodů pro radost je hned několik: venkovní omítky Ytong zvyšují tepelněizolační vlastnosti hotových stěn (což poznáte po nastěhování na nižších nákladech na energie), navíc chrání stavební konstrukce a stavbu před povětrnostními vlivy. Díky své odolnosti esteticky vylepší vzhled vašeho domu, omezí akustický hluk, sníží riziko šíření požáru a usnadní údržbu fasády vašeho domu. Potěší také její vynikající zpracovatelností, díky svým hydrofobním a paropropustným vlastnostem napomáhá odstranit vlhkost, čímž zamezuje vzniku plísní na povrchu stěn a uvnitř konstrukce..
Při práci s venkovní omítkou dodržujte doporučené postupy
Venkovní omítka se celoplošně armuje Ytong výztužnou tkaninou a je určena pro ruční i strojní zpracování. Při aplikaci venkovní omítky Ytong na tvárnice Ytong/Silka, beton nebo keramické materiály je nutné z povrchu odstranit prach. Podklad není nutné penetrovat. V případě, že je podklad přesušený, postačuje jeho navlhčení čistou pitnou vodou. Při aplikaci omítky na tepelně-izolační materiály (EPS, XPS, MW, PIR desky ...) musí být pod omítku vytvořen podklad na cementové nebo vápenocementové bázi.
Výběr venkovní pohledové omítky
U vnějších jednovrstvých stěn (bez fasádního zateplovacího systému) Ytong a Silka se v praxi výborně osvědčila skladba se dvěma vrstvami tepelněizolační vnější vápenocementové omítky Ytong, doplněné o výztužnou tkaninu a penetrační nátěr. Jako vnější krycí a pohledová vrstva se v těchto případech používá silikonová nebo silikátová omítka. Pokud budete dům zateplovat fasádním zateplovacím systémem (ETICS), lze na vnější stěny použít společně s izolačními deskami Multipor lehkou minerální maltu Multipor.
Silikátové venkovní omítky mají vynikající paropropustnost a lze je použít u všech druhů zateplovacích systémů. Mezi možné nevýhody patří nižší pružnost a vodoodpudivost. Jejich finální kvalita může být někdy velmi závislá na přípravě podkladu a pečlivé aplikaci, v opačném případě může u některých odstínů dojít k tvorbě tónově odlišných polí. Na druhé straně je omítka díky velmi zásaditému pojivu přirozeně odolná proti plísním a mechům (na rozdíl od silikonových a akrylátových omítek, do nichž se algicidní a fungicidní látky přidávají uměle a působí v nich pouze po omezenou dobu).
Silikonové omítky patří ke špičce mezi šlechtěnými omítkami, mezi jejich přednosti patří téměř neomezený výběr barev, pružnost, vodoodpudivost, paropropustnost a nižší špinivost. I do tohoto typu omítek mohou být přidávány fungicidy pro zvýšení odolnosti omítky proti biotickému napadení. Úprava je však opět časově omezená, dokud se přípravky nevyplaví deštěm.
Publikováno: 10. 5. 2024, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce