reklama

Lepení polystyrenu na OSB jednoduše

Lepení polystyrenu je dnes naprosto běžnou činností – polystyren totiž slouží jako nejrozšířenější zateplovací materiál. Jak ale přilepit polystyren bez běžného lepidla? Právě to si ukážeme v následujícím článku. Při práci použijeme speciální PU lepidlo, kterým můžeme polystyren přilepit téměř na cokoli.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
PU lepidlo je výborné na připevňování polystyrenu. Lepidlo je třeba pokropit vodou

Lepení polystyrenu. PU lepidlo má řadu výhod

Oproti lepení polystyrenu běžnými lepidly můžete využít speciální PU lepidla. Ta mají řadu výhod – práce s nimi je snadná, nemusíte nic míchat, stačí tubu s lepidlem nasadit na aplikační pistoli. Tuba s lepidlem je na rozdíl od 25 kilogramového balení běžného lepidla mnohem lehčí. A hlavně, práce s PU lepidlem je také rychlejší. A čas jsou peníze.

Lepidlo, respektive pěnu, před použitím pořádně protřepte
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Lepidlo, respektive pěnu, před použitím pořádně protřepte

Rozumí si s vodou

Než přistoupíme k samotnému lepení polystyrenu, musíme si důkladně připravit povrch. Je jasné, že na zaprášené omítce nic držet nebude – leda tak prach. Proto musí být lepená plocha soudržná. Staré zdivo doporučujeme napenetrovat. Čistá musí být i lepená deska – v našem případě polystyren. Stačí ho očistit smetáčkem. A hlavně, zeď, nebo v našem případě OSB desku, je důležité navlhčit, stačí obyčejný rozprašovač na vodu. Aplikační pistolí naneseme PU lepidlo na polystyrenovou desku a lepidlo pak také pokropíme rozprašovačem, nakonec necháme zhruba minutu odstát. To je velmi důležité.

Důležité je navlhčit lepený povrch a po nanesení pěny i pěnu samotnou
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Důležité je navlhčit lepený povrch a po nanesení pěny i pěnu samotnou

Pořádně přitlačte

Po uplynutí jedné minuty můžeme začít se samotným lepením polystyrenu. Desku přitiskneme na zeď a pevně přitlačíme. Polystyren na pár vteřin fixujeme a pak můžeme povolit. Lepidlo během okamžiku polystyren k OSB desce nebo zdivu přichytí. To je obrovská výhoda například při lepení polystyrenu na strop, kdy nemusíme vymýšlet nebo vyrábět podpěry.

Desku stačí zafixovat jen na pár okamžiků. Pak už drží sama
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Desku stačí zafixovat jen na pár okamžiků. Pak už drží sama

Téměř na všechno

Uvedeným PU lepidlem můžete připevňovat spoustu dalších materiálů. Kromě lepení polystyrenu jde například o lepení dřeva, plastů, parapetů, sádrokartonů a spousty dalších běžných stavebních materiálů.

K lepení polystyrenu při zateplování budovy je potřeba promyslet celý systém zateplení fasády. Na vyšších budovách se polystyren běžně kotví speciálními hmoždinkami bez ohledu na použité lepidlo. Desky se při lepení překládají, založení fasády probíhá na speciální profily. Tyto práce už nejsou předmětem tohoto článku, ale najdete je v archivu Českého kutila.

Tip:

Turbo lepidlo pro rozličné využití

Rychleschnoucí PU lepidlo Turbo Speed od firmy DenBraven přináší oproti konkurenčním výrobkům řadu benefitů. Jak už je z názvu patrné, schne velmi rychle. Zkrácená doba schnutí zrychluje práci, zároveň si ale lepený předmět po dobu dvou minut zachovává elasticitu, takže ho můžete snadno dorovnat například pomocí vodováhy.

DenBraven se navíc rozhodl vyrobit lepidlo zcela univerzální, takže stejnou kartuší, jakou budete dopoledne lepit zdivo nebo polystyren, můžete odpoledne připevňovat třeba parapety nebo spojovat OSB záklop. S lepidlem můžete bez potíží pracovat v exteriéru do teploty 35 °C. Dolní teplotní hranice je 5 °C. Plného vytvrzení dosáhne spoj po dvou hodinách.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Minutový manžel 

Publikováno: 8. 5. 2024, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč