reklama

Nepodceňujte ševce, ručně šité boty jsou výjimečným šperkem

Výrobce obuvi to sice v minulosti neměl jednoduché, ale i s touto náročnou prací mohl zbohatnout. A co je ještě zajímavější, ševci patřili v každém městě k těm nejpočetnějším řemeslníkům, což dnes už bohužel nemůžeme říct, protože skutečné mistry svého oboru byste mohli spočítat na prstech. Existují však mladí nadšenci, kteří se snaží tuto situaci změnit. Pojďte se s námi na ně podívat.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Výrobce obuvi v minulosti

Výrobce obuvi čili obuvníci nebo ševci jsou lidé, kteří vyrábí obuv. Obuvnictví (ševcovství) je potom tradiční řemeslo, které k výrobě obuvi využívá především kůži. Nejvíce se potom v minulosti vyrábělo z hovězí a telecí kůže, pro chudé se pak boty vyráběly z kůže skopové.

Výroba obuvi u nás patří k tradičním řemeslům
i (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s r.o.)
Výroba obuvi u nás patří k tradičním řemeslům

Obuvníci dnes 

Dnes může být toto řemeslo spojeno jak s tradiční výrobou obuvi, tak i s průmyslovou výrobou. Tradiční výrobci obuvi se snaží vyrábět obuv především z tradičních materiálů. Současní obuvníci pracují s různými materiály, jako je kůže, různé textilie, guma, juta, dřevo, korek nebo syntetické materiály. Jejich dovednosti zahrnují střih, šití, lepení i montáž. Zaměřují se na výrobu pohodlných, funkčních a stylových párů obuvi. Obuvnictví v sobě umně kombinuje technické znalosti spolu s uměleckým cítěním, protože obuvníci často pracují jak s designy, tak i s tvary, které odpovídají aktuálním módním trendům.

Ručně vyrobené boty jsou šperkem
i (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s r.o.)
Ručně vyrobené boty jsou šperkem

Nutno také říct, že různé typy obuvi (od plných bot až po sandály nebo tenisky) vyžadují od obuvníků širokou škálu dovedností. Obuvnictví je klíčovým prvkem v oděvním průmyslu, který nejenže splňuje praktické potřeby chůze a ochrany nohou, ale také reflektuje osobní styl a módní vkus jednotlivců. Některé obuvnické dílny stále uchovávají tradiční postupy ruční výroby, což zdůrazňuje individualitu a kvalitu každého páru. Nově se však, na rozdíl od minulosti, obuvnicemi stávají i ženy.

Součástí tvorby je i vytvoření návrhu
i (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s r.o.)
Součástí tvorby je i vytvoření návrhu

Konec ševců v Čechách

Tomáš Baťa udělal z Československa obuvnickou velmoc – ty doby jsou však již pryč. Není tomu ještě tak dávno, kdy se psalo, že se zde minimálně 12 let obuvnictví vůbec nevyučovalo. Před pár lety sice proběhla nějaká snaha o vzkříšení tohoto tradičního řemesla, ale nebylo to příliš úspěšné, protože školy byly bohužel opět uzavřeny.

Výroba jednoho páru bot trvá 4–6 měsíců
i (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s r.o.)
Výroba jednoho páru bot trvá 4–6 měsíců

V současné době se opět tento obor u nás na žádné škole nevyučuje, řemeslo je proto velmi ohrožené. Mistry, kteří dnes dokáží ručně ušít boty na míru, snadno spočítáte na prstech. Nicméně pokud se chcete naučit šít boty, k tomuto řemeslu můžete přičichnout prostřednictvím kurzů. Ve Zlíně však stále doufají, že se jim opět podaří vybudovat obor obuvník. Má to velkou šanci, protože obuvnictví momentálně zažívá malou renesanci – stojí za tím hlavně mladí nadšenci. 

Nadšené obuvnice jsou nadějí tohoto krásného řemesla
i (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s r.o.)
Nadšené obuvnice jsou nadějí tohoto krásného řemesla

Nadějí současných obuvníků jsou nadšenci – třeba jako Kirstin Hennemann a Gabriele Braun

Kirstin Hennemann a Gabriele Braun jsou dnešními představitelkami soudobých obuvníků. Obě rády tvoří rukama. Na obuvnictví milují to, že již večer vidí výsledek své práce. Baví je sledovat, jak daný produkt vzniká. Navíc je kůže fantastický materiál, který nabízí neuvěřitelné možnosti. Velmi dobře se zpracovává. Takto kvalitně ručně vyrobené boty se však dostanou ke svému zákazníkovi zhruba až za 4–6 měsíců. Proč to tak trvá? Jsou to totiž boty na míru. Abyste je vyrobili, je zapotřebí provést na 300 pracovních kroků podle toho, jak komplexní nebo komplikovaná bota by to měla být.

Obě tyto obuvnice velmi baví objevovat, co by se zákazníkovi líbilo, potom to realizovat a vytvořit s ním tak zcela jedinečný a úžasný kus, který bude člověka provázet celý život. Výroba bot je samozřejmě především mechanická činnost, která je spojená s opakováním pracovních kroků, ale to, jak jsou boty sestaveny, je super kreativní činnost. Každá bota je jedinečným kouskem. Boty jsou vlastně to, co tvoří člověka odspodu až nahoru. Boty, které dobře padnou, jsou tu proto, aby podtrhly vaši osobnost. Když jsou boty hotové, je to opravdu úžasné pozorovat, jak přesně sedí k osobě, která je spolu s námi navrhla.

Zdroj informací: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s r.o.

Publikováno: 10. 5. 2024, Autor: Adriana Dosedělová (text), HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o. (foto), Profil autora: Adriana Dosedělová