reklama

Nová výmalba v bytě

Také jste se po zimě podívali po bytě a usoudili jste, že byt snese novou výmalbu? Povíme si něco o nejnovějších trendech v malování, jaké letos frčí barvy a vzory. Je ještě vůbec in válečkování?

Nová výmalba v bytě

Je podstatně větší rozdíl v tom, zda budeme malovat úplně poprvé novou zeď nebo takovou, která již má nějakou tu barvičku za sebou. Nově postavená zeď je čerstvá a nikdy nemáme 100% jistotu, že je omítka na ní dostatečně vyzrálá. Např. vápenný štuk potřebuje na úplné vytvrdnutí 4 týdny při teplotě cca 20°C a mírné vlhkosti vzduchu. Jestli je omítka vytvrzelá, lze zjistit tzv. fenolftaleinovým testem - papírek, napuštěný touto sloučeninou nám barevně ukáže, zda je omítka "tak akorát".

Naše babičky spoléhaly na vápno a tím také čerstvou zeď natíraly v dobré víře, že vápno ochrání štuk a je desinfekční. Měly sice pravdu, ale nevýhodou vápna na druhou stranu je jeho mastnost, která může po čase prosakovat do nátěrů, dlouhá doba schnutí a je potřeba vápenný nátěr opakovat minimálně dvakrát. Proto se již řadu let od této techniky ustupuje a vápno zcela nahradily penetrační nátěry.

Penetrace do novostaveb patří bez debat. Pokud se k ní posléze zvolí i vhodný nátěr, nebude se muset v budoucnu už aplikovat opakovaně. Penetrační nátěry dokonale zpevňují podklad, sjednocují savost zdí a zvyšují přilnavost barev, takže nebude nutné nátěry vrstvit a barva se ušetří. Základem je univerzální penetrace, ale je možné použít i tzv. hloubkovou nebo penetraci s obsahem protiplísňových látek na bázi fungicidu.

Bez penetračního nátěru budeme moci velmi brzy malovat znovu
Bez penetračního nátěru budeme moci velmi brzy malovat znovu

Ani dnes, díky vysoce kvalitním barvám a nátěrům, nemusíme první nátěr dělat jen bílý. Můžeme použít rovnou barvu. Úplně první výmalba nasaje trošku víc barvy, ale ty další už budou v úsporném režimu. Doporučujeme používat omyvatelné barvy s otěruvzdorností za mokra a to zvláště v domácnostech s dětmi a domácími mazlíčky. Taková barva se snadno čistí a nesmývá se, ani když na hrubší nečistoty použijete mokrou houbičku a saponát.

Než začnete vůbec malovat, měli byste mít jasno, co v které místnosti budete dělat. Barvy ovlivňují naše nálady i pocity, mění atmosféru, ovlivňuje světlo, velikost prostoru i teplotu. Tmavé barvy vytvoří pocit tepla, bezpečí a dodají pokoji trochu intimity. Světlé barvy zase pokoj provzdušní, zvětší a rozzáří.

Jako laici použijeme na malování raději váleček než štětku
Jako laici použijeme na malování raději váleček než štětku

Kroky před malováním

  • Seškrábejte starou malbu - nemusíte, pokud je původní nátěr slabý a světlý. U silnější vrstvy, popraskané nebo odfukující se malby a tmavého podkladu je lepší zeď oškrábat.
  • Očistěte zeď od nečistot - to, co na zdi necháme, bude viditelné i pod výmalbou. Pryč musí prach, pavučiny, zbytky staré barvy.
  • Zakryjte nerovnosti a pukliny - sádrou nebo tmelem vyrovnejte nerovnosti a vyplňte škvíry a dírky po hřebících a šroubech ve zdi. Vyplněné díry opatrně přejeďte smirkem.
  • Odstraňte plíseň a mastnotu - mastné skvrny smyjete nejlépe octovou vodu, plíseň zlikvidujete chemicky (Savo proti plísním).

Malování barvou

Máte vybranou barvu, správně rozmíchanou, zdi jsou očištěné a připravené na natírání. Začíná se od nejmenších detailů - vypínače, zásuvky, zárubně. Postačí na to tenčí štětec, tzv. zárohák. Teprve potom se můžete pustit do plochy zdí. Je lepší použít váleček než štětku, zvlášť pokud jste podobnou činnost předtím nedělali nebo jen velmi zřídka. Malování štětkou vyžaduje správné a rovnoměrné roztírání barvy, aby se netvořily "kocoury". Jako malá vychytávka vám poslouží, pokud budete barvu na zeď nanášet do písmene V. Máte zaručeno, že roztíráním "véček" docílíte správného rozprostření barvy. Pokud je nutné tvořit vrstvy, ponechte zeď po prvním nátěru důkladně vyschnout. Zasychání barvy trvá až 3 hodiny. Potom je možné první vrstvu přetřít znovu.

Zdi, vymalované barvou, působí daleko útulněji než neosobní bílá
Zdi, vymalované barvou, působí daleko útulněji než neosobní bílá

Jaké barvy jsou letos in?

Čtyři vybrané společnosti vybraly za barvu roku odstín Living Coral - korálová barva s podtónem oranžové s nádechem zlaté nabízí útěchu, naději a povzbuzení. Druhou barvou je teplý a hřejivý odstín Spiced honey - neutrální barva kořeněného medu je univerzální a ačkoliv sama o sobě působí dojmem obyčejnosti a nudy, ve spojení s dalšími barvami dokonale prozáří interiér a ukáže se v plné kráse. Třetí barvou je odstín Night watch. Tato velice temná barva může působit až depresivně, proto s její aplikací pozor, kde bude umístěna. Inspirací pro tuto tmavě zelenou barvu je příroda. Poslední je odstín Caver clay - teplá terakotová barva, která velmi dobře reaguje na kombinaci s odstíny zelené, modré, krémové nebo červené.

Zemitý odstín teplé hnědé udělá s bílou zdí zázrak
Zemitý odstín teplé hnědé udělá s bílou zdí zázrak

Letošní trendy sázejí spíše na tmavší barvy, proto se nemusíme bát ani černé. Černá barva v kombinaci se zlatou vytvoří dokonalý efekt luxusu. Dobrou volbou jsou matné odstíny, lesklá je již na ústupu. Společnost hlásá návrat k přírodě, proto je nerez pozvolna nahrazován mědí a mosazí, oblíbený v interiéru je kámen, dřevo nebo mramor. Tyto materiály můžeme použít jako dekorativní obklady na novou výmalbu.

Teplé zemité tóny na stěnách budou jednoznačně dobrou volbou, protože navozují pocit útulnosti. Bílá barva je příliš sterilní a neosobní, daleko příjemněji na nás ze stěn budou dýchat odstíny jantarové, krémové, pískové nebo světle hnědé. Neuděláte chybu s výmalbou jedné stěny v tmavé barvě (klidně i černé) v kontrastu s ostatními světlými stěnami. V kurzu jsou také nevšední barevné kombinace, geometrické vzory i metalické odstíny.

Velmi tmavá rubínová kupodivu nepůsobí nijak rušivě
Velmi tmavá rubínová kupodivu nepůsobí nijak rušivě

Nová výmalba jednoznačně navodí pocit čistoty, útulnosti a spokojenosti. Vyladí interiér a i když se to nezdá, dokáže i značně navýšit cenu bytu. Nebojte se trochu experimentovat s barvami, neboť každá zajímavá změna barev na stěnách interiéru pomůže. A pokud si sami nejste jisti vybraným vzorníkem barev, nechte si poradit od odborníků, kteří vám ty správné odstíny nejen namíchají, ale případně i vymalují a ozdobí zdi odpovídajícím a trendy dekorem.

Publikováno: 30. 5. 2019, Autor: Martina Pilzová (text), Depositphotos (foto) , Profil autora: Redakce