reklama

Víte, čeho se vyvarovat při servisu jízdních kol?

Cyklistická sezóna začíná a všechny milovníky bajkového sportu čeká před první jízdou servis jízdních kol. Stejně jako jezdíme s autem na pravidelné servisní prohlídky, tak i naše kola potřebují tu správnou péči. Servisované kolo se nám pak odvděčí nejen pohodovou jízdou, ale i delší životností. Jak správně tento servis provádět a čeho se vyvarovat?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Správný servis jízdních kol

Cyklistická sezóna právě začíná. Než však šlápneme do pedálů, řekneme si, jak vypadá správný servis kol a jaké jsou nejčastější chyby, kterých se běžně dopouštíme. Špatně ošetřené kolo může mít za následek nejen zkaženou náladu z vyjížďky. Takový výlet se může ve chvíli změnit v jízdu hrůzy.

Nejčastější chybou při servisu jízdních kol jsou špatně utažené šrouby. Buď je příliš utahujeme, nebo nedotahujeme. Při utahování si tedy musíme dát velký pozor, abychom šroubky nepřetahovali, protože by nám mohly prasknout. V opačném případě, když je dostatečně neutáhneme, riskujeme např. protočení řídítek či upadnutí kliky.

Správně utažené šrouby jsou základ
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Správně utažené šrouby jsou základ

Další činností, na kterou nesmíme zapomínat, je kontrola řetězu. Mnozí z nás by se mohli řídit heslem „Kdo maže, ten jede“. U servisu jízdních kol tomu však tak není. Na příliš namazaný řetěz se totiž chytají nejrůznější nečistoty. Nanesený prach a písek pak obrušuje celé převodové soustrojí. Nečistoty pak působí jako brusná pasta. Řetěz zkrátka musíme udržovat namazaný tak akorát. Řetěz si tedy namažeme a následně jej musíme utřít.

Řetěz namažeme a následně utřeme
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Řetěz namažeme a následně utřeme

Ve chvíli, kdy řetěz správně namažeme, musíme si ještě pohlídat jeho životnost. Odborníci radí ujet na 1 řetěz zhruba 1000 km. Jakmile bychom toto nedodrželi a jezdili na starý řetěz dál, zničíme si kompletně celé soukolí a zadní pastorky. Následná výměna už tedy nebude jen o řetězu, ale o celém tomto soukolí, což představuje celkem vysokou finanční částku. Řetěz si můžeme kontrolovat pomocí jednoduché měrky. Ve chvíli, kdy zjistíme, že je vytahaný, zajedeme do servisu na výměnu řetězu. Šikovný člověk si jej dokáže vyměnit i zcela sám.

Kontrolovat musíme také životnost řetězu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Kontrolovat musíme také životnost řetězu

Servis jízdních kol představuje i kontrolu brzd

Kontrola brzd nesmí při servisu jízdních kol chybět. Brzdy jsou důležitou součástí kola a jejich funkčnost je pro pohodovou jízdu velmi důležitá. Víte, co dělat, když nám brzdy pískají? Velká spousta lidí pískající brzdy jednoduše namaže. Vezmou sprej, nastříkají jej na brzdy a myslí si, že udělali dobře. To je však obrovská chyba. Tyto spreje totiž obsahují složky silikonu nebo maziva. Právě tyto složky mají za následek kompletní zničení brzd. Stejně jako u auta, i jízdní kolo je vybaveno brzdovými destičkami, které, když nasáknou olej nebo jakoukoliv olejovou složku, okamžitě přestávají brzdit.

Proti pískání brzd je mnohem lepší použít odmašťovací sprej. Tyto přípravky neobsahují olejovou složku, nýbrž lihovou. Jakmile se tedy chceme zbavit nepříjemného pískání, otřeme plochy, kde se dotýkají brzdové destičky brzdového kotouče právě tímto lihovým přípravkem. Pokud máme ráfkové brzdy, stačí plochu jemně zbrousit smirkovým papírem, v žádném případě nemazat! V každém specializovaném servisu jízdních kol si s tímto požadavkem hravě poradí.

Bezpečnost na prvním místě

Jakmile již dovezeme svého miláčka do servisu jízdních kol, můžeme se rovnou zeptat, zda bychom nemohli bicykl vybavit lepšími bezpečnostními prvky. Velice důležité je osvětlení kola. Nové kolo, které si přivezeme domů, bývá vybaveno maximálně odrazkami a základními reflexními prvky. Mnohem lepší volbou je jednoduchá blikačka, kterou si umístíme např. pod sedadlo. Ať jsme na cyklostezce, nebo na silnici, s blikačkou budeme vždy vidět.

S blikačkou nás nikdo nepřehlédne
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
S blikačkou nás nikdo nepřehlédne

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Parťáci od fochu

Publikováno: 22. 4. 2024, Autor: Beata Boháčová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Beata Boháčová