reklama

Zateplení střechy. Aby vám vata nepadala na hlavu

Zateplení střechy má mnoho variant. Některé jsou rychlé, ale drahé. Za jiné dáte menší peníze, na druhou stranu ale musíte počítat s větší časovou náročností – a právě touto variantou se budeme zabývat v následujícím článku.

i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Zateplení střechy vatou skýtá malou zradu. Ukážeme si jeden ze způsobů, jak ji vyřešit

Co budete potřebovat:

  • izolační vatu
  • nůž na vatu
  • hřebíky a kladívko
  • stavební provázek

Zateplení střechy. Čím začneme?

Povídání o zateplení střechy začneme popisem výchozí situace. Půjde o zateplení krokvového krovu vatou v rolích. Výrobci izolačních materiálů v technických listech uvádí, že vatu stačí vložit s mírným přesahem mezi krokve a pak ji pojistit provázkem, aby nevypadla. V praxi se ale můžete setkat s problémem, kdy vata mezi krokvemi držet nebude vůbec – prostě proto, že má střecha příliš malý sklon, vata je silná, tím pádem těžší, nebo jsou krokve od sebe příliš daleko. Pak nezbyde, než si před instalací vaty připravit nejprve rastr z provázků. Tohle bude náš případ.

Speciálním nožem můžete vatu řezat v celých rolích
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Speciálním nožem můžete vatu řezat v celých rolích

Začneme tedy výrobou rastru z provázků, který vatu mezi krokvemi udrží, a zajistí tím efektivní zateplení střechy. Do krokví si ze spodní části natlučte hřebíky, ale nezatloukejte je úplně. Rozteč hřebíků by měla být cca 30 až 40 cm. Výborně se pro tyto účely hodí hřebíky s větší hlavičkou. Kolářské hřebíky jsou pro tyto účely naprosto nevhodné.

Hřebíček nachystaný na provlečení provázku
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Hřebíček nachystaný na provlečení provázku

Na první hřebík si přivažte stavební provázek. Dotáhněte ho pevně a hřebík zatlučte. Postupně hřebík obmotáváme střídavě na levé i pravé straně krokví, abychom vytvořili patřičný rastr, nebo chcete-li pavučinu. Hřebíky s omotaným provázkem pak znovu dotlučeme kladívkem.

Provázek kolem hřebíku několikrát obtočte, a pak zatlučte
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Provázek kolem hřebíku několikrát obtočte, a pak zatlučte

Jakmile máme rastr hotový, můžeme mezi něj a podstřešní pojistnou hydroizolaci vložit vatu. Takto pokračujeme v zateplení střechy dál. Doporučujeme postupovat postupně po cca 70 cm délky vaty – bude se vám mezi krokve a provázek lépe vkládat. Šířka vaty by měla být cca o 5 cm větší, než je rozteč mezi krokvemi.

Hotový rastr a nasunutá izolace
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Hotový rastr a nasunutá izolace

Při práci dbáme na to, aby byly jednotlivé pásy vaty napojeny těsně. Důležité je i to, aby vata netlačila pojistnou střešní hydroizolaci – bez ohledu na to, že umožňuje kontaktní použití. Stejným způsobem postupujeme až do okamžiku, kdy takto máme zateplenou celou střechu. V dalším kroku, který už ale není obsahem tohoto článku, dojde na instalaci další vrstvy vaty, která napříč překryje krokve a omezí tím tepelné mosty.

Na co si dát pozor

Pro řezání izolace doporučujeme použít nůž na tepelnou izolaci. Jde o obdobu „dortového“ nože, kterým se izolace dobře dělí jak v balíku, tak i poté, co je z role rozvinutá. Před vložením vaty mezi pojistnou střešní hydroizolaci a rastr z provázku je důležité vatu trošku protřepat, aby nabyla objem.

Rozhodně nezapomeňte při práci s izolační vatou používat rukavice, respirátor, a pokud pracujete nad hlavou, tak se budou hodit také brýle. Alternativou k popsanému postupu je možnost sponkovat provázek pomocí pneumatické pistole. Na rozdíl od hřebíků ale nemusí umožňovat tak pevné vypnutí provázku.

Další možností je použít pro zateplení střechy vatu nikoli v rolích, ale v deskách. Mezi krokvemi drží mnohem lépe než vata z rolí, je ale podstatně dražší. Někteří výrobci dodávají vatu v rolích zhutněnou tak, že ji lze mezi krokve bezpečně vložit, aniž byste ji museli kotvit provázky.

Zdroj informací: autor článku

Publikováno: před týdnem, Autor: Jaroslav Kropáč (text a foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč