reklama

Když létají jiskry aneb Není svářečka jako svářečka

Svařování je těžká práce pro chlapy. Ale co když zpod svářecí kukly vykoukne ženský obličej? Umíte si to představit? Rádi bychom vám představili svařování kovů v rámci umělecké tvorby, které dělají jak muži, tak překvapivě i ženy.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Umělecké kovářství a svařování

Kovářství je jedno z řemesel, které je staré téměř jako samo lidstvo. Starověký kovář byl rád, když se mu povedlo dobré kladivo, s nímž mohl dále zpracovávat železnou rudu. Současné kovářství je víceméně umělecká tvorba, která sází na kreativitu kováře i požadavky zákazníků.

Nejdůležitějším nástrojem kováře je kladivo a kovadlina. Kromě toho ale musí umět kovář ovládat i další nářadí a musí si umět poradit také s dalšími úkony, které s kovařinou souvisí. Mezi nimi je to například i svařování.

Kovář je považován za vládce a krotitele ohně, a v případě svařování to platí dvojnásob. Počátky svařování byly s kovářským řemeslem úzce spjaty. Nové metody sváření jako například svařování elektrickým obloukem, laserem a elektronovým paprskem jsou aplikovány i v jiných řemeslných produktech. 

Kovadlina v kovárně
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kovadlina v kovárně

Svařování a duch umělce

Kovářské umění i svařování tak, jak je prezentováno, je náročná a namáhavá práce, založená na opracování železné rudy a zakončená finálním výrobkem. Ačkoliv spousta kutilů zvládá základy svařování, ve skutečnosti je potřeba mnoho znalostí a preciznosti. A samozřejmě bezpečnosti, protože svařování je "zdraví škodlivé", pokud se nedodržují technologické postupy a nepoužívají ochranné pomůcky.

Umělecké svařování je cestou k vytváření originálních výrobků ze železa. A řemeslníky, kteří se do uměleckého svařování pouštějí, lze bez nadsázky považovat za umělce. Tato díla se však nedostávají do galerií, zato se s nimi můžeme setkávat ve městech, v ulicích, parcích nebo třeba na návsi ve vesnici. Mezi taková díla můžeme zařadit třeba mosty, zábradlí, ploty nebo skulptury. 

Podkovy spojené do tvaru srdce
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Podkovy spojené do tvaru srdce
Umělecky vyvedený svícen z mosazi
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Umělecky vyvedený svícen z mosazi

Moderní využití kovů se nespokojí jen s novými materiály, ale snaží se využít i stávající kovové předměty – ušetří se tím další výrobní procesy, čas i finance. 

Jak se může prosadit žena jako svářečka?

Halina Masná je svářečka a kovářka, která vytváří jedinečná umělecká díla vizionářským způsobem a s velkou zručností. Její doménou je oživovat staré kovové materiály a skrze svařování jim dát nový život. Při tvorbě uměleckých děl kombinuje tvůrčí hravost s praktickou dovednostní svařování a kování železa. Neodradila ji ani náročnost profese, které zasvětila svůj život, ani fakt, že se jedná o převážně mužskou záležitost, kde žena působí spíše jako zjevení.

Kdo by hádal, že se za kuklou skrývá ženská tvář?
i (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s r.o.)
Kdo by hádal, že se za kuklou skrývá ženská tvář?
Halina Masná – svářečka a kovářka
i (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s r.o.)
Halina Masná – svářečka a kovářka
Motýl z kovu
i (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s r.o.)
Motýl z kovu

Jejím nejnovějším počinem je dvoumetrový kovový motýl, ve kterém se propojují jemné estetické elementy s masivními kovovými konstrukcemi. Něžnost motýlích křídel složená z ozubených koleček cyklistické převodovky je důkazem dokonalého skloubení neskloubitelného.

Zdroj informací: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s r.o.

Publikováno: 23. 4. 2024, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o., Depositphotos (https://cz.depositphotos.com), HORNBACH BAUMARKT CS spol. s r.o. (foto), Profil autora: Martina Pilzová

Mohlo by vás dále zajímat