reklama

Vyrobte si vlastní gril na zahradu ze starého bojleru

Grilovací sezóna začíná. Šikovný kutil dokáže vyrobit gril na zahradu skoro ze všeho. Věci, které by jindy skončily na skládce, se mohou perfektně hodit na výrobu zařízení, ve kterém si připravíme grilované kuře kýtu nebo krkovičku. Gril můžeme vyrobit např. ze starého bojleru. Jak na to?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Gril na zahradu ze starého bojleru

Gril na zahradu se v letním období opravdu hodí. Rodinné oslavy a posezení s přáteli si bez grilovací tradice již ani neumíme představit. Naštěstí v našem okolí žije mnoho šikovných kutilů, kteří si takový gril umí vyrobit úplně sami navíc z věcí, které by ostatní odvezli na skládku. Jedním takovým šikulou je i pan Jiří Houžvička, který si přesně takového pomocníka vyrobil ze starého bojleru.

Prvotní nápad vyrobit gril z bojleru přišel sice původně od kamaráda, pan Jiří jej však nenechal usnout a pustil se do výroby vlastního fešáka. Starý bojler rozříznul na 2 poloviny. Obě tyto části nastavil středovým dílem, díky kterému vznikl oválný základ grilu.

Horní polovina bojleru se dá odklápět. V tu chvíli vidíme, jak je střední část grilu na zahradu absolutně vychytaná. Nejen, že obsahuje zadní topeniště a robustní jehlice na uchycení více kuřat či několikakilové kýty, ale navíc vidíme, že přední kryt středové části grilu můžeme velice jednoduše odstranit. Toto se hodí pro lepší kontrolu masa i regulaci teploty. Jakmile totiž grilujeme kuřata, není potřeba tak vysoká teplota. Kuřata jsou z přední části ochlazovaná a lépe na ně vidíme. Ve chvíli, kdy vložíme do grilu kýtu, přední odnímatelnou část do grilu vrátíme.

Přední část grilu se dá lehce odstranit
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Přední část grilu se dá lehce odstranit

U grilu na zahradu nesmí chybět elektřina

V grilu na zahradu topíme dřevem. Nechybí zde však ani kabely pro přívod elektrické energie. Jsme lidé, kteří nechtějí 4 hodiny v kuse točit klikou a čekat, až se maso ugriluje. Gril je tedy vybaven starým motorem s převodovkou, který byl kdysi součástí staré balicí linky. Tento motor má poměrně velkou sílu. V pohodě utáhne i zavěšenou 15kilovou kýtu. Mechanismus se ovládá pomocí jednoduchého řemene. Gril na zahradu má navíc i vlastní světlo, které se stejně jako gril ovládá vypínači v přední části grilu.

Gril je vybaven motorem s převodovkou
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Gril je vybaven motorem s převodovkou

Při přípravě nejprve umístíme dřevo do zadního ohniště, zapálíme je a otevřeme popelník v zadní části. Oheň totiž potřebuje vzduch. Na kovovou jehlici už jen stačí zavěsit obrovský kus kýty a tlačítkem zapneme gril. Točící se kýtu potřeme připravenou směsí na maso a zaklapneme horní část bojleru. Po několika hodinách je maso hotové a my se můžeme radovat ze skvěle ugrilované pochoutky.

V grilu můžeme připravit 15kilovou kýtu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
V grilu můžeme připravit 15kilovou kýtu

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky

Publikováno: 18. 4. 2024, Autor: Beata Boháčová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Beata Boháčová