reklama

Digitálně potištěné sklo v interiéru je šlágrem sezóny

Sklo nás provází téměř celý život a rozhodně ho nevídáme jen v okenních tabulích. Novodobým trendem je potištěné sklo, na které si můžete nechat natisknout prakticky cokoliv, co vás napadne. Takové digitálně potištěné sklo se dá použít jako výplň zábradlí na schodišti, dělicí panel v koupelně nebo v kanceláři – je zde spousta podobných možností.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Digitálně potištěné sklo

Proces digitálního tisku představuje potištění skla prostřednictvím nanášení barvy se smaltovým základem. Možnosti digitálního tisku na sklo jsou prakticky neomezené, takže si každý klient, který zatouží po digitálně potištěném skle, může zvolit prakticky jakýkoliv motiv.

Sklo je ostatně materiál, kterým jsme obklopeni, aniž bychom si jeho přítomnost uvědomovali. Od klasických skel v oknech a dveřích se význam skla v interiérech zvyšuje. Moderní interiérový design klade na sklo jako na výborný materiál velký důraz. Sklo dodává interiéru lehkost a vzdušnost, moderní a elegantní nádech a punc luxusu.

Sklo v interiéru nemusí být jen průhledné
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Sklo v interiéru nemusí být jen průhledné

Sklo se dá téměř libovolně tvarovat, brousit, barvit a zdobit, a díky tomu se dá použít v mnoha oblastech lidského života. Ze skla se do interiéru vyrábí nábytek, obklady, schody, sprchové kouty, pracovní kuchyňské desky, příčky, zábradlí, a částečně i podlahy. Dokonce i nábytek může být celoskleněný. Nemusí to být jen čiré sklo, ale moderní jsou nejrůznější zabarvení skla a také potištěné sklo.

V interiéru se většinou používá sklo ploché – výplňové, ale může být i tvarované jako nejrůznější dekorace, anebo v podobě skleněných tvárnic čili luxfer, které se opět po mnoha letech vrací do módy a jsou velmi žádané. Moderní interiéry se sklem počítají ve velkém, protože vzdušné a světlé obytné prostory jsou momentálně in.

Sklo je materiál, který nikdy nevyjde z módy
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Sklo je materiál, který nikdy nevyjde z módy

Sklo je sice průhledné, ale jsou chvíle, kdy potřebujete, aby přes sklo vidět nebylo. Například v koupelně ve sprchovém koutu se budete cítit lépe, pokud budete skryti před okolím. Také přepážky v kancelářích jsou zakalené nebo zabarvené, aby nebylo narušováno soukromí zaměstnanců nebo klientů. 

Neprůhledná skla se vyrábějí několika způsoby. Do interiérů se instalují například skla s reliéfy, které propouštějí přirozené i umělé světlo, ale není přes ně vidět. Reliéfní sklo je takové, z něhož ornamenty vystupují do prostoru.

Sklo je nezbytnou součástí našich domovů, ať už jde o exteriér nebo interiér
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Sklo je nezbytnou součástí našich domovů, ať už jde o exteriér nebo interiér

Další možností je právě digitálně potištěné sklo. Toto sklo si můžete nechat nainstalovat dle návrhu architekta nebo bytového designéra, ale stejně tak můžete mít potištěné sklo v interiéru naprosto originální a takové, které nebude mít nikdo jiný.

Výroba potištěného skla

Metodou digitálního tisku je možné vyrobit designová skla s libovolnými motivy i barvami od jednoduchých vzorů až po celoplošný potisk dle oblíbené fotografie. To vše při zachování prostupu světla.

Výroba digitálně potištěného skla se odvíjí od požadavků zákazníka
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Výroba digitálně potištěného skla se odvíjí od požadavků zákazníka
Výroba dekorativního skla nejvyšší možné kvality a přesnosti podle libovolného vzoru zadaného zákazníkem – to je digitálně potištěné sklo. Pro digitální potisk skla lze použít formát dat pro foto: PSP, TIFF, BMP, JPEG.

Potištěné sklo a bezpečnost

Z hlediska bezpečnosti nemusíte mít ze skla obavy. Používá se bezpečnostní kalené nebo vrstvené sklo. Kalené (tvrzené) sklo se nerozbije na střepy, které by vás mohly pořezat, ale rozpadne se na malé úlomky. Tento efekt znáte z autoskel. Při rozbití vrstveného skla zase zůstanou střepy nalepené na fólii a sklo připomíná velkou pavučinu.

Sklo je navíc materiál, který se velmi snadno čistí a ošetřuje. Je 100% omyvatelné, zvládne čištění saponáty i leštění. Jediné, co byste neměli se sklem dělat, je používat sílu a abraziva.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického, rubrika Tak se staví dnes, HELUZ IZOS s.r.o., hezkynabytek.cz

Publikováno: 14. 4. 2024, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Martina Pilzová