reklama

Rozvody vodovodního potrubí svépomocí

Připojení domu na veřejný vodovodní řad má své zákonitosti. Pokud řešíte rozvody potrubí po domě, musíte mít vodoměrnou šachtu. Aby voda správně tekla, musí se ve vodovodu udržovat tlak. Při "natahování" vodovodního potrubí při stavbě domu nebo jeho rekonstrukci můžete ušetřit za firmu a rozvody potrubí realizovat sami.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak realizovat rozvod potrubí po domě?

Při stavbě rodinného domu nebo výrobního objektu, a stejně tak při rekonstrukci se dostanete také k vodoinstalaci. Pokud potřebujete provést rozvod potrubí po domě, můžete se do tohoto úkolu pustit sami. V první řadě potřebujete mít přesnou představu o tom, kde budete mít umyvadla, vany, sprchové kouty, toalety a všechna ostatní zařízení, která budou potřebovat připojení vody a odpadů. Potřebujete ale vědět nejen to, kde budeme tato zařízení mít, ale i o jaká zařízení se přesně jedná. Vodoinstalace zahrnuje rozvody trubek, upevnění a zapojení ohřívače vody, vodovodních baterií, ale také izolaci samotného potrubí.

V případě, že se na takovou práci necítíte být dostatečně "fundovaní", můžete oslovit některou instalatérskou firmu. Jinak se ale můžete pustit do práce sami – minimálně udělat rozvod potrubí na vodu po domě se všemi přípojkami a odbočkami do kuchyně, koupelny, WC nebo do prádelny.

Vodovodní potrubí vede nejčastěji v podlaze, v drážkách stěn nebo v instalačním jádru. Při návrhu je nezbytné počítat s kontrolou, proto je rozvody potrubí potřeba umístit pokud možno viditelně a hlavní uzly a uzávěry opatřit revizními dvířky.

Při realizaci vodovodního potrubí si připravte všechny komponenty
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Při realizaci vodovodního potrubí si připravte všechny komponenty

Polyfúzní svářečka na rozvody potrubí

Polyfúzní svářečky jsou svářečky na plastové trubky, které jsou nedílnou součástí výbavy každého instalatéra, údržbáře, ale i kutila, který rekonstruuje dům. Polyfúzní svářečky plastů jsou vhodné pro práci ve stísněných prostorech a pro svařování všech termoplastů používaných při montáži plastového potrubí. Svářečka je určena k nahřívání konců termoplastických trubek a tvarovek, nejčastěji z polypropylenu (PP-R, PP-RCT atd.) nebo z polyethylenu (PE) za účelem jejich pevného spojení.  Svařováním trubek vzniká homogenní spoj o vysoké pevnosti. 

Plastové rozvody potrubí jednoduše a velmi rychle svaříte pomocí polyfúzní svářečky FESTA 800 W. Maximální teplota svařování je 300 °C s rychlým náběhem pracovní teploty cca. 10–15 min. Svářečku lze vybavit nástavci s teflonovou vrstvou v průměrech 16, 20, 25, 32 mm na různé tloušťky potrubí.
Polyfúzní svářečka se používá na plastové rozvody potrubí
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Polyfúzní svářečka se používá na plastové rozvody potrubí

Výšku si můžete přizpůsobit podle svých potřeb, a tomu přizpůsobit i přívody vody a odpadu.

  • Umyvadla se obvykle usazují do výšky 85 cm od čisté podlahy, rozteč mezi teplou a studenou vodou je 10 cm.
  • Vanová baterie – 75–80 cm, rozteč je 15 cm.
  • Sprchový kout – 115 cm od podlahy, rozteč je podle typu baterie.
  • Kuchyňský dřez – 60 cm od podlahy, rozteč je 10 cm.
Umyvadla, dřezy a vany musí být v optimální výšce
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Umyvadla, dřezy a vany musí být v optimální výšce

Jak na rozvody potrubí svépomocí?

Rozvody potrubí jsou svislé a vodorovné. Svislé rozvody se instalují ještě před omítnutím vnitřních stěn, aby se nemuselo vzápětí do nových omítek sekat. Vodorovné rozvody potrubí se instalují teprve až po položení hydroizolace základové desky, protože jinak by překážely. 

Sériové připojení: je to alternativní přívod potrubí ze stoupaček nebo ohřívače vody do vodovodních armatur. Tento způsob připojení je ekonomičtější, vyžaduje méně trubek, armatur, snadno se instaluje. Nemůže ale zajistit rovnoměrný tlak v systému, pokud jej používá několik uživatelů současně, což znamená, že pokud si v domě současně několik rodin začne napouštět vanu, poklesne tlak vody v potrubí.

Rozvody potrubí se začínají tím, že se do podlah nebo stěn vysekají drážky, případně (pokud se budou rozvody zakrývat sádrokartonem) se natáhne potrubí v prostoru a v pravidelných vzdálenostech se podepře vhodnou konstrukcí, nebo se vede přímo rastrem pro sádrokarton.

Úspěch závisí na správném vyměření délek potrubí. Ideální je mít připravený nákres nebo plánek, kudy potrubí vést, kde budou odbočky a kde výstupy ze stěn pro umyvadla či sprchu. Pokud máte k dispozici přímo projektovou dokumentaci, máte vyhráno. Naměřené potrubí se spojuje T spojkami nebo kolínky, pokud potřebujete vést potrubí různými směry. 

Práce s polyfúzní svářečkou je velmi snadná a pohodlná
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Práce s polyfúzní svářečkou je velmi snadná a pohodlná

Postup:

Nařežte si trubky na potřebné délky. K tomu lze použít ruční pilku nebo sofistikovanější kleště na PVC trubky.

Pro snadné zakrácení plastového potrubí se dají využít kleště na PVC trubky k rychlým a snadným střihům PVC a PEX-AL-PEX trubek až do průměru 42 mm. Jejich převodový mechanismus umožní stříhat čistě a bez námahy.

Pomocí polyfúzní svářečky spojte vždy konec potrubí se spojkou nebo odbočkou a takto pokračujte dál podle schématu. Vodovodní potrubí se dnes zpravidla vždy izoluje, tepelné ztráty se tím sníží až o 60 %. 

Koncové části rozvodů vody ukončete ventily. Ventily, které jsou zároveň se stěnou, po okrajích zatřete tmelem, aby nedocházelo k otřesům ventilů a poškozování stěny. Při upevňování ventilů do rastru pro sádrokarton použijte výdřevu, která vývody ventilů ve stěně zpevní.

Sádrokartonový rastr opatřete výdřevou
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Sádrokartonový rastr opatřete výdřevou
Konce potrubí upevněte koncovkami a opatřete ventily
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Konce potrubí upevněte koncovkami a opatřete ventily
Výstupy ventilů zatřete tmelem
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Výstupy ventilů zatřete tmelem

Závěrem osaďte vodoměrnou soustavu. Podmínkou je provést také tlakovou zkoušku, která zjistí, zda rozvody potrubí dokonale těsní a zda je potrubí pevné. Zkouška se provádí pomocí speciálního zařízení, které simuluje tlak vody. Tuto zkoušku musí provádět odborník, který o ní vystaví protokol.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického, venkovskydum.cz, adinfinitum.cz

Publikováno: 11. 4. 2024, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o., Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Martina Pilzová