reklama

Vyrobte si vlastní skládací kurník

V současné době není žádným tajemstvím, že si můžeme koupit třeba i kurník. Pokud je však majitel slepiček zároveň i domácím kutilem s šikovnýma rukama, není pro něj žádným problémem slepičí hotel vyrobit. Slepice rázem získají lepší zázemí, což má vliv i na snášení vajec. Zajímá vás, jak takový kurník vzniká?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Kurník velikosti slepičího hotelu

Jestliže se nám po zahradě prohánějí slepičky, které špatně a nepravidelně snášejí vajíčka, může být problém v jejich obydlí. Správně postavený kurník je pro pipinky zásadní. Na severu Čech bydlí kutil a chovatel slepičího plemene pan Karel Jičínský, který svým mazlíčkům naslouchal a pustil se do výroby kurníku. Nejedná se o obydlí jen tak ledajaké – sestavil je z jednotlivých dílů, které nyní přinášejí slepičkám pohodlí.

Skládací kurník je hotová stavba roku. V předešlém obydlí nebyly slepičky spokojené. Toto se samozřejmě odrazilo na jejich špatném snášení vajec. Jakmile je totiž slípka v jakékoliv nepohodě, vejce zkrátka nesnáší. Vzhledem k tomu, že mladému kutilovi a chovateli na jeho mazlíčcích opravdu záleží, rozhodl se vyřešit problém s jejich obydlím. Inspiraci na kurník posbíral pan Karel na internetu a vzhledem k tomu, že se jedná o celkem těžkou stavbu, pojal ji jako stavebnici.

Stavba slepičího hotelu vznikala jako skládačka
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Stavba slepičího hotelu vznikala jako skládačka

Kurník voní po modřínu

Rám kurníku je sestaven z modřínových latí a podlahu tvoří voděodolná překližka. Obložení stavby zajistily OSB desky, na kterých jsou namontované dřevěné palubky. Kurník má také střechu – ta je postavena opět z OSB desek, jež jsou polepeny samolepicím asfaltovým pásem, aby do slepičí rezidence nepršelo.

Podlahu kurníku tvoří voděodolná překližka
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Podlahu kurníku tvoří voděodolná překližka

V přední části kurníku je zvedací část, kde jsou umístěna snášková místa. Jakmile tedy chovatel nadzvedne kolmou stříšku, může naprosto pohodlně vybírat slepičí vajíčka. Zbytek kurníku pak tvoří obytná zóna s hřady.

Snášková místa mají odklápěcí střechu pro pohodlné vybírání vajec
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Snášková místa mají odklápěcí střechu pro pohodlné vybírání vajec

Karanténa ke kurníku patří

Kromě velkého kurníku najdeme v jeho blízkosti menší přilehlé obydlí, které slouží jako karanténa. Přespávají zde slepičky, které jsou nemocné, nebo je chytne kvokání. V tomto případě musí být totiž slípky samy v malém izolovaném kurníku.

Součástí slepičí rezidence je i karanténa
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Součástí slepičí rezidence je i karanténa

Vychytaný skládací kurník není jediným komfortem, který byl slepičkám dopřán. Kromě svého domečku získaly celé slepičí městečko. Tento bonus dostali mazlíčci zcela neplánovaně. Jedná se totiž o jejich ochranu před nezvanými návštěvníky v podobě káňat či jestřábů.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky

Publikováno: 8. 4. 2024, Autor: Beáta Boháčová (text), Prima DOMA MEDIA s.r.o. (foto), Profil autora: Beata Boháčová