reklama

Nová sezóna chat a chalup začíná vyvětráním, dezinfekcí a mytím oken

Sotva slezl sníh a přestalo mrznout, pomalu se nám blíží další sezóna na chalupě nebo na chatě. Tato bydlí, která nebyla minimálně čtvrt roku používaná, ale bude potřeba nejprve pořádně vyvětrat, vyhnat vlhkost, zatuchlý vzduch, pavouky a bohužel většinou také plísně. K tomu nám pomůže pořádný úklid, eukalyptová dezinfekce a odborník na okna.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Sezóna na chalupě a chatě začíná kontrolou oken a úklidem

Na podzim jste opustili své chaty a chalupy a na jaře se do nich zase vracíte. Jenže každé jaro vás začínající sezóna na chalupě přivítá zatuchlým a vlhkým vzduchem uvnitř vašich víkendových domečků, zarosenými okny, pavučinami a plísněmi. Také vás to už takhle nebaví? Není divu. Je tedy na čase, s tím něco udělat.

Prvním krokem bude pořádně v chatách a chalupách vyvětrat. Nebojte se otevřít všechna okna dokořán společně s vchodovými dveřmi a udělat pořádný průvan – jednak se tím interiér vysuší a jednak vyvanou ven všechny spory plísní, zalezlý hmyz, prach a mikro nečistoty.

Při větrání si také všimněte, v jakém stavu jsou vaše okna. Vsadíme se s vámi, že okna, zvlášť jsou-li v starých dřevěných špaletových rámech, budou zarosená a rámy a nejbližší okolí budou pokryty plísní.

Plíseň vzniká především tam, kde se udržuje vlhkost bez možnosti proudění vzduchu. Při růstu plísně vytvářejí reprodukční orgány, ze kterých uvolňují do okolního ovzduší, spory – mikročástice pouhým okem neviditelné. Zimní klidová sezóna na chalupě nebo na chatě je pro plísně to pravé klima. Uvnitř budov mohou plísně růst a rozmnožovat se na zdech nebo i na předmětech.

Plísně z hlediska působení na zdraví člověka mají zhoubný charakter a většina z nich je řazena mezi škodlivé patogeny. Z lékařského hlediska mohou plísně způsobit zdravotní problémy – zejména u alergiků nebo osob s respiračními problémy. Plísně působí na sliznici nosu, hrdla, průdušek, ale také na oči. Dokážou také dráždit pokožku. Časté jsou i bolesti hlavy. Při dlouhodobějším vdechování spor může dojít k trvalému poškození průdušek, a dokonce i ke vzniku astmatu. U astmatiků může vystavení plísním vyvolat astmatický záchvat. Na působení plísní jsou nejnáchylnější děti, starší lidé a chronicky nemocní.

Plíseň na oknech se tvoří díky vysoké vlhkosti v interiéru
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Plíseň na oknech se tvoří díky vysoké vlhkosti v interiéru

Tvorbě plísní v interiéru lze zabránit mnoha způsoby, jedním z nich je výměna nefunkčních jednoduchých skel v oknech chat a chalup. Nemusíte mít obavy, že budete muset měnit celá okna. I staré dřevěné okenní rámy lze na dvojskla přizpůsobit.

Vyměňte nefunkční jednoduchá okna za dvojskla nebo trojskla
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vyměňte nefunkční jednoduchá okna za dvojskla nebo trojskla

Nové izolační dvojsklo lze pořídit do stávajících oken i bez vyjmutí okenního křídla z rámu. Dvojsklo (ditherm) si nechte na míru vašim oknům vyrobit u renomovaného výrobce. Na výměnu si můžete pozvat firmu, nebo se do takové práce pusťte sami.

Postup:

1. Staré sklo vyřízněte sklenářským kolečkem s diamantem, nebo vyjměte starý tmel (kyt) a upevňující hřebíčky a sklo vyndejte. 

2. Vnitřní drážku pro sklo bude potřeba rozšířit, což zvládnete pomocí dláta nebo brusky.

Odstraňte starý tmel a izolaci
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Odstraňte starý tmel a izolaci

3. Drážku zabruste dohladka, vymeťte nebo vysajte piliny a prach a opracované místo natřete stejnou barvou, jaká je na celém okenním rámu.

4. Jakmile je nátěr dokonale zaschlý, založte do drážky dvojsklo a zajistěte je novými hřebíčky nebo kovovými sponami.

5. Sklo zaizolujte tmelem, který po celém obvodu skla nanesete a uhladíte. Tmel nesmí propouštět vzduch a vlhkost.

Do připravené drážky vložte nové dvojsklo
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Do připravené drážky vložte nové dvojsklo

Osaďte rám okna novou okapnicí a vnější obvod rámu potáhněte novým těsněním. Na závěr zatmelte důkladně vnější rámeček okna.

Zateplení špaletových oken lze provést výměnou skla. Původní okna však musí být dobře udržovaná a nesmí být výrazně poškozené rámy, které by nemusely nové a těžší dvojsklo udržet. Montáž dvojskla čili dithermu se provádí na vnější křídlo stávajícího okna. Tato varianta ponechá vnitřní zasklení, a je proto z hlediska tepelně izolačních vlastností okna nejlepší.

Výměna jednoduchých skel za skla dvojitá, která mají mnohem lepší tepelně izolační vlastnosti, dovolí, aby vaše sezóna na chalupě či chatě trvala déle než v minulosti. Nebudete se muset bát podzimních plískanic, které do vašich víkendových a prázdninových obydlí vnesou chlad a vlhkost.

A víte, jak po důkladném úklidu a vyvětrání můžete své interiéry dezinfikovat? Nemusíte používat žádné průmyslově vyráběné přípravky, vyzkoušejte sílu přírody – tím tajemstvím je eukalyptus.

Eukalyptus je přírodní dezinfekce
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Eukalyptus je přírodní dezinfekce

Eukalyptus má neuvěřitelné účinky na lidské zdraví, má antiseptické účinky a podporuje procesy hojení. Kromě svých dezinfekčních účinků chrání i proti vzniku nejrůznějších viróz – toho můžete využít i pro dezinfekci vašeho interiéru. 

Do uzavíratelné sklenice vložte několik čerstvých lístků stromu blahovičníku (eukalyptus) a zalijte vysokoprocentním čistým alkoholem.

Lístky eukalyptu zalijte vysokoprocentním alkoholem
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Lístky eukalyptu zalijte vysokoprocentním alkoholem
Prostředek vylepšete esenciálním eukalyptovým olejem
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Prostředek vylepšete esenciálním eukalyptovým olejem

Nechte macerovat, a jakmile nálev zezelená, je připraven k použití. Přelijte macerát do nádobky s postřikovačem a můžete také přidat několik kapek esenciálního oleje s vůní eukalyptu – tím podpoříte koncentraci eukalyptových silic. Směsí postříkejte nejvíce exponovaná místa, kde se usídlila plíseň, a rozstříkněte trochu směsi i do vzduchu – osvěžíte tím prostor a vyženete viry, plísně i bakterie a možná i pavouky. Vaše sezóna na chalupě je zahájena.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky, TOSPUR, s.r.o.

Publikováno: 6. 4. 2024, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o., Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Martina Pilzová