reklama

Poperte se s pravým úhlem

Při založení stavby se neobejdete bez toho, abyste znali pravý úhel. A je jedno, jestli jde o stěny rodinného domu, chaty nebo jenom svařujete vrata na garáž a potřebujete, aby byla jejich křídla v pravém úhlu. Popíšeme si velmi šikovnou pomůcku, která vám práci výrazně ulehčí. A na konci textu si ukážeme, jak se bez ní obejít.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Velký úhelník využijete například při založení stavby (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Založení stavby bez počítání

Správné rozměření úhlu je naprosto zásadní pro každého kutila – ať už pracuje se dřevem, kovem nebo něco staví. Zatímco při menších pracích si běžně vystačíme s obyčejným úhelníkem, problém může nastat v případě, kde potřebujeme vytyčit úhel například pro betonáž obrubníků, založení zahradního domku a podobně. Tam už totiž malý úhelník za čtyři pětky nestačí.

V případě založení stavby větších rozměrů je proto daleko lepší použít stavební nebo zednický úhelník. Jeho dvě odvěsny se liší podle typu a výrobce – mohou mít 60 cm až 150 cm. S takto velkým úhelníkem se už dají v pohodě založit rohy chodníků nebo zahradních staveb.

Úhelník je vybaven i stupnicí pro odměřování délky
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Úhelník je vybaven i stupnicí pro odměřování délky

Obrovskou výhodou takového úhelníku je, že se dá složit, takže v dílně nepřekáží. Po složení není větší než obyčejná vodováha, a navíc se dá umístit do přepravního obalu. A ještě jeden tip – protože jde o rovnoramenný pravoúhlý trojúhelník, můžete s ním měřit nejen pravý úhel, ale také úhel 45 °, který svírají dvě kratší ramena úhelníku s jeho přeponou. Na úhelníku bývá navíc vyznačena centimetrová stupnice, což při práci přijde také vhod. Je potřeba dbát na to, aby hrany úhelníku byly absolutně čisté – například zbytky lepidla na úhelníku mohou způsobit odchylky při měření pravého úhlu.

Takto můžete změřit úhel 45 °
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Takto můžete změřit úhel 45 °

Jak spočítat pravý úhel

Pokud si úhelník nechcete pořizovat a potřebujete si přesto pravý úhel zdí nebo chodníku změřit, řešení existuje už 2 600 let. A i dnes ho můžete při založení stavby využít. Podle Pythagorovy věty se součet obsahů dvou čtverců nad odvěsnami rovná obsahu čtverce nad přeponou. Po odmocnění obsahů odvěsen dostanete délku strany c. Uveďme to na příkladu – pokud jsou stěny pravoúhlé a na jedné z nich naměříme 3 m a na druhé 4 m, pak mezi koncovými body těchto hypotetických úseček musíme naměřit 5 metrů. V tomto případě může být trochu problém s měřením delší strany, která se obvykle provádí pomocí svinovacího metru – ten se totiž prověšuje, čímž může být způsobena chyba v měření pravého úhlu.

Po práci můžete úhelník jednoduše složit
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Po práci můžete úhelník jednoduše složit

Použijte laser

Při založení stavby, nebo spíš při hledání pravého úhlu na ploše, můžete využít i křížový laser. Přístroj promítne na rovinu (třeba na zeď) dvě linky svírající přesně pravý úhel. Využít toho můžete například při obkladu stěn kachličkami – pomocí laserové linky můžete založit absolutně rovnou první řadu kachliček, kterou se pak řídíte při následném obkládání stěny.  

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického, rubrika Minutový manžel

Publikováno: 10. 2. 2024, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč