reklama

Pomalý hrnec je univerzální pomocník, který by neměl chybět v žádné kuchyni

Pomalé vaření šetří náš čas, který bychom jinak trávili poskakováním v kuchyni. Kromě tohoto bonusu navíc získáme pokrmy, které budou mít dokonale vyladěnou chuť i konzistenci. Pro pomalý způsob vaření se používají pomalé hrnce. Jaké jsou jejich výhody a jak nám mohou pomáhat v každodenním životě, se dozvíme právě v tomto článku.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pomalé vaření je zdravé i pohodlné (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pomalé vaření v pomalém hrnci

Pomalé vaření je velice oblíbenou formou přípravy zdravého a chutného jídla. Pro jeho realizaci potřebujeme pouze pomalý hrnec. Nejedná se o žádnou převratnou technologii. Pomalý hrnec nás provází v kuchyni již zhruba od poloviny 20. století. Šetří nám peníze i čas strávený v kuchyni, a navíc se velice snadno čistí. Jedná se zkrátka o plnohodnotného pomocníka, díky kterému můžeme v této uspěchané době připravit úžasné jídlo plné vitaminů a vyladěných chutí.

Pomalý hrnec je elektrický hrnec, do kterého jednoduše naskládáme veškeré potřebné suroviny, a po zapnutí už pracuje za nás. Po celou dobu vaření si udržuje konstantní teplotu těsně pod bodem varu a zcela sám za nás připraví oběd či večeři. Během několika hodin tak máme uvařeno – nemusíme nic míchat, kontrolovat ani podlévat.

Díky tomu, že hrnec udržuje nižší konstantní teplotu, se jídlo připravuje mnohem šetrněji. Doba pomalého vaření je sice poměrně dlouhá, ale vzhledem k tomu si potraviny zachovají maximální množství živin. Můžeme se tak těšit na zdravé jídlo plné chuti.

Potraviny si ponechávají své živiny
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Potraviny si ponechávají své živiny

Z čeho se skládá hrnec na pomalé vaření

Hrnec pro pomalé vaření se skládá z 3 základních částí. Jednou z nich je spodní elektrický kotel, který zajišťuje ohřev a udržuje konstantní teplotu hrnce. Součástí kotle je samozřejmě termostat společně s časovačem. Uvnitř hrnce najdeme vyjímatelnou kameninovou nádobu. V této nádobě dochází k samotnému vaření. Vzhledem k tomu, že ji můžeme z hrnce pohodlně vyjmout, můžeme uložit uvařený pokrm do ledničky. Vnější část hrnce je tvořena kovovým obalem s držáky. Jedná se vlastně o ochranný plášť.

V keramické nádobě můžeme uložit pokrm do ledničky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
V keramické nádobě můžeme uložit pokrm do ledničky

Pomalé hrnce se liší podle přidaných doplňků. Některé mohou být navíc vybaveny displejem, který nám zobrazuje zadané parametry po celou dobu vaření, přednastavenými programy či automatickým vypnutím hrnce. Hrnce pro pomalé vaření mohou být také vybaveny časovačem nebo funkcí udržování teploty. Skvělý je odložený start. Dopředu si můžeme naplánovat přípravu obědu, který se uvaří zcela sám. Odloženým startem tak můžeme docílit přípravy jídla, které bude hotovo ve chvíli, kdy se vrátíme třeba z práce. Pomalé hrnce jsou obvykle vyrobeny z nerezové oceli, jež bývá často barevně upravena.

Použitá nerezová ocel pomalých hrnců se barevně upravuje
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Použitá nerezová ocel pomalých hrnců se barevně upravuje

Jak vybrat hrnec na pomalé vaření

Sortiment hrnců na pomalé vaření se stále rozšiřuje. Vyznat se v džungli bohaté nabídky je stále obtížnější, ale existuje několik parametrů, které by nám při koupi neměly uniknout. Při výběru hrnce bychom se měli zaměřit na funkce, které přímo ovlivňují samotnou práci s přístrojem i jeho funkčnost.

V první řadě by nás měl zajímat příkon. Obvykle se tato hodnota pohybuje kolem 250 W, což dělá z pomalého hrnce i přes dlouhou dobu vaření úsporného pomocníka. Hledisko, jež nesmíme podcenit, je objem, který samozřejmě volíme podle počtu strávníků, pro něž budeme nejčastěji pokrm připravovat.

Výběr pomalého hrnce nesmíme uspěchat
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Výběr pomalého hrnce nesmíme uspěchat

Zajímat by nás měl i použitý materiál hrnce. Nejen, že zajišťuje odolnost celého přístroje, ale navíc dotváří i jeho kompletní design. V neposlední řadě nesmíme zapomenout na jednotlivé funkce, kterými je pomalý hrnec vybaven. Pomalé hrnce se v současné době vyrábí buď s manuálním ovládáním, nebo digitálním. U digitálního pomocníka můžeme přímo na displeji kontrolovat zadané hodnoty i čas zbývající do konce přípravy jídla.

Digitální pomalý hrnec zobrazuje hodnoty po dobu vaření
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Digitální pomalý hrnec zobrazuje hodnoty po dobu vaření

Proč volit pomalé vaření

Nespornou výhodou pomalého vaření je absence tuků a minimální množství použité soli. Vaření se tak stává velmi zdravým. Jedná se o ideální způsob úpravy surovin, jak z hlediska zdravotního, tak i pro příznivce nejrůznějších diet.

V pomalém hrnci můžeme připravit celou řadu zajímavých jídel počínaje polévkami přes omáčky po guláše. To však není zdaleka všechno, co tento pomocník umí. Zvládá i přípravu všech druhů zeleniny a masa na nejrůznější způsoby, ale i výrobu marmelád, povidel či dezertů. Pomalý hrnec je zkrátka univerzální pomocník, který by neměl chybět v žádné kuchyni.

Zdroj informací: www.tophrnce.cz; www.mojipomocnici.cz; www.gourmetacademy.cz; www.alza.cz

Publikováno: 10. 2. 2024, Autor: Beata Boháčová, Profil autora: Beata Boháčová