Šikovnost, kreativita a řada realizovaných nápadů motivuje spoustu lidí k podobným výkonům. Kde čerpal domácí kutil pan Pepa, nevíme, pod jeho rukama však spatřila světlo světa kompletně celá zahradní kuchyň, kterou navíc doplnil o jedinečnou a unikátní pec na pizzu. Smysl pro detaily v kombinaci s jeho šikovností a zdravým selským rozumem přispěly ke vzniku útulného koutku, který se stal perfektním místem pro vaření na čerstvém vzduchu.
Pec na pizzu v zahradní kuchyni
O zahradní kuchyň se již pokoušelo mnoho domácích kutilů a jistě zdařile. Pec na pizzu je však naprostou raritou, která doladila venkovní kout na vaření k dokonalosti. Prvotní nápad se zrodil v hlavě paní domu. Kde by však něžné pohlaví bylo, nebýt šikovných rukou jejího muže, který celý nápad zrealizoval.
Pec na pizzu se do zahradní kuchyně zkrátka hodí. Venkovní koutek v sobě skrývá perfektní místo na rodinné oslavy i příležitostné letní vaření, kdy se hospodyně domu nechce potit u plotny v domě. Celé dílo postavil domácí kutil pan Pepa zcela sám. Jedinou výjimkou byly kovářské práce, kde využil šikovnosti kamaráda, jenž vyrobil nejen dvířka k peci, ale i nejrůznější drobné dílky.
Celá pec na pizzu je kompletně postavena z žáruvzdorných šamotových cihel. Vnitřek díla je vystavěn do klenby a vystlán žáruvzdornou vatou. Právě díky této vatě je zajištěna bezpečnost člověka, který pec používá. S klidným srdcem se totiž může pece dotknout, aniž by se spálil. Pec může být roztopena klidně i na 300 °C, zvenčí je však naprosto studená. Žáruvzdorná vata zadrží veškeré nahromaděné teplo pouze uvnitř pece.
Šablona pro výrobu pece na pizzu
Pec na pizzu má kulatý tvar. Svým vzhledem trochu připomíná severské iglú, z kterého vystupuje kovový komín. Dílo zdobí nejen krásná ruční práce v podobě kovových dvířek, ale i precizně vybudovaná klenba, která je dominantou celé pece. K vybudování klenby a vlastně i kompletního kulatého vnitřního prostoru pece využil domácí kutil jednoduchou pomůcku, kterou si vyrobil také sám.
Na rozměr betonového stolu, jenž odpovídá spodnímu rozměru pece, si vyrobil šablonu, která funguje jako primitivní pravítko. Toto pravítko je vlastně dřevěný hranol ukotvený k desce stolu tak, abychom s ním mohli pohybovat nejen kolem dokola po podložce, ale i ve vzpřímeném směru – zkrátka s jeho pomoci dokáže šikovný kutil vyrobit kompletně celý kulatý vnitřní prostor i klenbu pece na pizzu.
Pan Pepa si tedy připravil šablonu, která kopíruje vnitřní rozměr pece na pizzu. Na jejím konci je kovové elko. Tento dílek určuje prostor mezi cihlami. Jednotlivé cihly budou mít jedna od druhé stejnou vzdálenost. Na dno pece položil šamotové cihly, na ně postavil šablonu, podle které začal přikládat cihlu vedle cihly. Ve chvíli, kdy byly všechny cihly na svém místě, mohl pokračovat. S pomocí dřevěného pravítka vytvořil dokonale přesnou klenbu, kterou následně doladila kovová dvířka.
Příprava pece na pizzu
Pan Pepa si perfektně poradil nejen s výstavbou pece na pizzu, která dominuje zahradní kuchyni, ale dokáže se hravě zhostit i pozice kuchaře. Příprava voňavé pizzy mu není vůbec cizí. Než ji však vloží do pece, musí provést ještě pár úkonů. Správná příprava pece je velmi důležitá. Po zahřátí zhruba na 300 °C musí pec vyčistit, vyndat žhavé uhlíky a vykartáčovat. Pomoci kovové lopatky tedy nejprve vyndá uhlíky a smetáčkem následně vymete vnitřek pece. Nyní už je pec připravená k provozu – šup tedy s pizzou do pece.
Podomácku vyrobená pec na pizzu je opravdovým skvostem. Žádný profík by se za takové dílo nemusel stydět. Úžasné dílo zvelebilo celou zahradní kuchyň, která se stala středobodem nejedné oslavy.
Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky
Publikováno: 6. 2. 2024, Autor: Beata Boháčová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o., Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima (foto), Profil autora: Beata Boháčová