reklama

Jak ošetřit otlučené cihly, aby nesály tekutiny jako houba?

Porézní materiál, zejména ten stavební, má spoustu dobrých vlastností, ale také pár těch méně příjemných – jednou z nich je nasákavost materiálu. A protože právě u stavebního materiálu je nasákavost trochu problém, měli bychom jej nějak vyřešit. Někdy bude dobrým řešením třeba natažení lepidla na stěnu z cihel, anebo vhodný nátěr.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Jak ošetřit porézní materiály? Natřete je (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Jak se ošetřuje porézní materiál?

Porézní materiály jsou takové, které obsahují ve svém složení malé, v některých případech i pouhým okem neviditelné otvory. Struktura materiálu vytváří dutiny mezi částicemi, které tvoří zbytek materiálu. Tyto dutiny se běžně nazývají póry. Tyto materiály mají obvykle nízkou hustotu a váží také méně než neporézní materiály.

Neporézní materiály nemají póry – typickými zástupci neporézních materiálů jsou plast, sklo a kov. Všechny ostatní materiály můžeme nazývat jako porézní. Ačkoliv například u betonu nebo sádrokartonu póry nevidíme, přesto tam jsou. Také třeba žula je zářným příkladem. Je pevná a nevidíme žádné malé póry nebo dírky. Vyžaduje však těsnění, aby se zabránilo poškození kamene vlhkostí.

Vlhkost a další povětrnostní podmínky jsou pro porézní materiály velký, a můžeme říci doslova zásadní problém. Pokud k tomu přičteme zhoršující se kvalitu ovzduší, působení průmyslově vyráběných chemických přípravků a mechanický otěr, dostáváme v součtu fakt, že i pevné horniny se začnou časem drolit. Některým to může trvat celá staletí, ale některé materiály podléhají zkáze poměrně rychle. Takovým materiálem je pískovec, vápenec a z kombinovaných materiálů především cihly.

I zdánlivě celistvá dlažba nasákne olej, a ten vytvoří nevzhledné mapy
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
I zdánlivě celistvá dlažba nasákne olej, a ten vytvoří nevzhledné mapy

Tyto porézní materiály jsou velmi oblíbené právě ve stavebnictví. Z kamene a cihel se staví domy, ploty, zdi, cesty a dekorace. Téměř každý dům má v sobě cihlový nebo kamenný prvek. Dlažba v exteriéru i interiéru je rovněž z kamene nebo podobných směsí. A každodenním používáním tyto materiály trpí, i když to třeba není na první pohled patrné. 

Pokud chceme především prodloužit trvanlivost naší dlažby uvnitř i vně domu, ošetřit cihlové zdi, kamenné sloupky, podezdívky a všechno ostatní, co máme pod střechou i na zahradě, můžeme sáhnout po ošetřujícím nátěru, který zacelí póry v materiálu, zvýrazní barvu i strukturu a oživí zašlé materiály. Lze jej použít jak v interiéru, tak v exteriéru. Aplikace je zcela jednoduchá, takže ji zvládne i dítě.

Venkovní dlažba by měla být zbavena rostlin, prachu a nečistot
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Venkovní dlažba by měla být zbavena rostlin, prachu a nečistot

Doporučujeme:

VERNIS PAVÉS – BRIQUES je nežloutnoucí lak speciálně navržený pro ochranu porézních minerálních materiálů, jako jsou dlažba, cihly, kameny a beton. Je k dispozici ve dvou bezbarvých variantách – saténové a matné. Tento lak zvýrazňuje a zachovává přirozenou barvu cihel, čímž dodává vašemu domovu živý a atraktivní vzhled. 

Speciální lak na porézní materiály pomůže obnovit krásu domova a zahrady bez nutnosti nákladných renovací. Stačí lak dobře rozmíchat a štětcem nebo molitanovým válečkem aplikovat na povrch. Materiál, který budeme ošetřovat, by měl být zbaven nečistot, prachu a měl by být dokonale suchý. 

Nátěr před použitím důkladně rozmícháme
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Nátěr před použitím důkladně rozmícháme

Povrch dlažby nebo kamenný sloupek můžeme před aplikací laku umýt (například wapkou), nechat důkladně vyschnout a poté nanést nátěr.

Nátěr aplikujeme štětcem nebo válečkem v jedné až dvou vrstvách
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Nátěr aplikujeme štětcem nebo válečkem v jedné až dvou vrstvách

Nátěr dodá povrchu matný a hedvábný vzhled a podstatně zvýší odolnost porézního povrchu vůči vnějším vlivům – zlepší vlastnosti těchto materiálů a porézní materiál se stane téměř neporézním. Nátěr není kluzký a je použitelný na všechny stavební materiály.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického, rubrika Minutový manžel – lekce pro ženy; ACOLOR s.r.o.; cs.milestoblog.com

Publikováno: 4. 2. 2024, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Martina Pilzová