reklama

Kam v obýváku umístit televizi, abyste si ji doopravdy užili?

Televize v obýváku je stále jedním z nejdůležitějších prvků v domácnosti. Můžete na ní sledovat své oblíbené seriály, filmy, hudbu nebo také hrát hry. Aby to však váš zrak a páteř ustály bez úhony, je velmi důležité ji vhodně umístit. Kde je to správné místo pro vaši televizi?

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Televize v obýváku by měla viset na tom správném místě, protože jen tak si její sledování skutečně užijete (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Televize v obýváku 

Televize v obýváku na sebe strhává pozornost bez toho, aby byla zapnutá. Její umístění v obýváku je proto klíčové, a to i proto, abyste se při jejím sledování cítili pohodlně a prostor zůstal funkční i pro další aktivity. Umístění televize je nutné pořádně promyslet, a to ještě před nákupem. Je škoda utratit peníze za velkou úhlopříčku, a teprve až potom zjistit, že si sledování nemůžete pořádně vychutnat kvůli vzdálenosti obrazovky, dopadajícímu světlu nebo nízkému umístění.

Co ovlivňuje umístění televize? 

Umístění televize v prvé řadě ovlivňuje dopad světla. Abyste si to, co je v televizi, mohli skutečně užít, neměla by být umístěna naproti zdroje denního světla – tedy oknu. Kdyby vám totiž na obrazovku neustále svítilo slunce, moc byste toho v televizi neviděli. Ideální proto je, když ji umístíte ke stěně, která je s okny v pravém úhlu. Pokud máte na oknech závěsy nebo rolety, usnadní vám to její odclonění od nežádoucího denního světla nebo svitu pouliční lampy. 

Rušivé elementy 

Kromě oken si při umisťování všímejte i rušivých elementů. Televize by rozhodně neměla být umístěna hned vedle dveří nebo jiného frekventovaného místa, protože budou odvádět vaši pozornost i jiní členové domácnosti. 

Správně umístěná televize ušetří vaše oči i krční páteř
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Správně umístěná televize ušetří vaše oči i krční páteř

Zásadní je vzdálenost televize od místa, kde sedíte 

Jistě si již ze svého dětství pamatujete hlášku: „Neseď u té televize tak blízko, zkazíš si oči.” I když se současné televize v obýváku nemohou srovnávat s těmi z minulosti, i ty moderní mohou způsobit pěkný bolehlav nebo nepříjemný syndrom suchého oka, pokud u nich budeme sedět blízko. Jaká je tedy ideální vzdálenost? Ta by měla být 2,5násobek velikosti její úhlopříčky. 1 palec přitom znamená 2,54 cm. To znamená, že byste třeba při úhlopříčce 102 palců měli být od televize vzdálení minimálně 259 cm. Pokud by ale vzdálenost od televize měla být menší, ani si televizi s takovou úhlopříčkou raději nepořizujte. I proto ty největší televize do malých prostor nejsou dobrou volbou. Místo potěšení vás z nich budou bolet oči i hlava. 

A víte, že… 

U každého modelu televize, byť má stejnou úhlopříčku – hlavně tedy u větších typů televizí, se může optimální pozorovací vzdálenost (vzhledem ke kvalitě rozlišení) může lišit až o 1 metr. Je proto velmi důležité tento parametr sledovat při výběru rozlišení obrazovky. Co se stane, když výběr těchto parametrů podceníte? Buď bude obraz nejasný a rozostřený, nebo se vám budou ztrácet detaily. V prvním případě sedíte příliš blízko televize a v tom druhém, je pro změnu obrazovka umístěná daleko.

Zároveň se může stát, že pro vás menší obrazovka s lepším rozlišením bude ideální, zatímco větší se slabším rozlišením vás jako diváka vůbec neuspokojí. Informaci o ideální pozorovací vzdálenosti uvádějí obvykle výrobci i prodejní sítě v přehledných tabulkách. Dříve, než se vydáte do obchodu, si změřte vzdálenost od sedačky k místu, kam chcete televizi umístit. Skutečně se vám to vyplatí. 

Televize může být umístěna i v držáku
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Televize může být umístěna i v držáku

Výška umístění televize v obýváku 

Co se týká výšky umístění televize v obýváku, umístěte gauč a křeslo tak, ať televizi sledujete zpříma. Důležitá je nejen volba té správné vzdálenosti, ale rovněž i volba té správné vzdálenosti od země. Televizi byste totiž neměli sledovat ani se zakloněnou, ale ani s předkloněnou hlavou, protože si tím ničíte páteř. Televizi proto umístěte do výše očí, ideálně jen o pár cm níže. Samozřejmě, že také záleží na výšce sledujících a sedací soupravy. Obvykle to je ale 95–120 cm. 

Přesné umístění televize 

V neposlední řadě televize v obýváku může být umístěná na různých místech – třeba na zdi, televizním stolku, obývací stěně nebo na závěsné polici. Je na vás najít to nejlepší a pro vás nejpřijatelnější místo. Výhodný může být obzvláště polohovatelný držák, který umožňuje nastavit si televizi podle potřeb do určitého úhlu i výšky. Jak ho umístíte na zeď?  Než televizi zavěsíte na stěnu, ujistěte se nejprve, že ji držák udrží. Zkontrolujte jeho nosnost. Držák potom na zeď umístěte tak, aby mezi stěnou a televizí zůstala přibližně 10–20cm mezera. Televize se totiž zahřívají a mezera jim pomůže v chlazení. 

Zdroj informací: sconto.cz; nabytek-bogart.cz; homebydleni.cz

Publikováno: 2. 2. 2024, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová