Naše malá zemička neoplývá pouze mlékem a strdím, ale i lidmi, kteří dokážou svýma šikovnýma rukama vyrobit naprosté zázraky – třeba i pásovou pilu. Jejich kreativita a smysl pro zužitkování všech rádoby starých a nepotřebných věcí je až obdivuhodná. Umí si poradit s naprostým šrotem a přeměnit jej na pomocníka, který jim pak pomáhá s prací, kterou přináší jejich každodenní život.
Pásová pila, co šrotiště dalo
Každý, kdo pracuje se dřevem, uvítá ve svém inventáři nějaký užitečný nástroj, který mu pomůže od každodenní dřiny. Pásová pila je jedním z nich. Jestliže potřebujeme nařezat kulatinu na jednotlivé fošny, je právě tento pomocník to pravé. Investice na její zakoupení nám však většinou zmrazí úsměv na tváři a my začneme přemýšlet nad adekvátní alternativou. Co si třeba takovou pilu postavit doma z věcí, které se běžně válí na šrotišti? Známe domácího kutila, který si s touto výzvou perfektně poradil.
Podomácku vyrobená pásová pila je pomocníkem, kterého pan Dušan opravdu potřeboval. Podobný stroj obdivoval ještě za svého působení na pile. Líbilo se mu, jak dokáže pila udělat krásně rovný řez. Již v té době se rozhodl, že chce přesně takového pomocníka i domů. Vzhledem k tomu, že si tahá z lesa celé kmeny, potřeboval mašinku, která mu pomůže s jejich rozřezáním.
Kompletně celou pilu si postavil doma sám – navíc z věcí, které by jiní označili jako šrot: plechy, kompletně celá kostra i jekly. Veškeré části byly připraveny k vyhození. Domácí kutil je svařil a vznikla unikátní pila. Pohon pilového listu zajišťují kola, díky kterým list nepadá, a po celou dobu svého řezu drží na svém místě.
Pásová pila a její chlazení
Vzhledem k tomu, že se při provozu pila zahřívá, je vybavena dokonce i chlazením. Z plastového barelu neustále teče voda na pásovou pilu, a tím ji chladí. Posun kulatiny po pile dříve domácí kutil zajišťoval vlastníma rukama. Byla to však velká dřina, proto pásovou pilu doplnil o pojezd vpřed i vzad. Zajišťuje jej elektromotor.
Ve chvíli, kdy pan Dušan přiveze kulatinu na dvorek, zapne pásovou pilu a její list postupně rozřeže kmen stromu na jednotlivé fošny.
Jejich tloušťku si reguluje kličkou, která se pohybuje pomocí řetězu spojeného se závitovou tyčí. Tím přesně pozná, jaká bude tloušťka uříznutého prkna.
Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky
Publikováno: 30. 1. 2024, Autor: Beata Boháčová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o., Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)) (foto), Profil autora: Beata Boháčová