reklama

Vrtání elektrickým kladivem není práce jen pro svalnaté chlapy

Elektrické kladivo, to je pořádný kus nářadí. Také je pro pořádné chlapy. I když... to možná bývalo dříve. Současné sofistikované dílenské a řemeslnické nářadí je koncipováno tak, aby bylo lehké, a přitom výkonné. Aby bylo ergonomicky tvarované a udělalo pořádný kus práce, daly se snadno sehnat přídavné komponenty a nepodléhalo rychle opotřebení.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Seznamte se – elektrické kladivo (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Elektrické kladivo, nástroj siláků. Nebo ne?

Elektrické kladivo lze použít na vrtání, ale také na sekání, případně kombinovat obojí. Vrtací kladivo je v podstatě něco jako příklepová vrtačka, avšak s elektropneumatickým příklepem (vibrační mechanismus používaný při vrtání například do zdiva). Základní funkce stroje je vrtání s příklepem, vrtání bez příklepu a šroubování.

Vrtací a bourací elektrické kladivo

  • Bourací kladivo – hodí se pro velmi náročnou práci a bourání těžkých stavebních materiálů jako beton, cihly a podobně. Jeho upínací hlava nabízí výměnu sekáčů podle tvrdosti materiálu. Někdy se mu říká také sekací kladivo.
  • Vrtací kladivo – funguje obdobně jako bourací elektrické kladivo. Navíc však umožňuje výměnu sekáčů za vrtáky z odolných slitin kovů, díky kterým lze vrtat téměř do všech materiálů. Vrtací kladiva mívají obvykle více funkcí – sekání, sekání s rotací či vrtání s příklepem pro extra tvrdé materiály.
Přepínání na vrtání a příklep jsou samozřejmostí
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Přepínání na vrtání a příklep jsou samozřejmostí

AKU bourací a vrtací kladivo je ideální pomocník pro příležitostné domácí kutily. Díky absenci napájecího kabelu je práce s AKU kladivem pohodlnější a snadno se dostanete i na hůře přístupná místa. Čím vyšší je napětí akumulátoru, tím vyšší bude i výkon kladiva. Některá aku kladiva si poradí také s velmi tvrdými materiály.

Na elektrickém kladivu si můžete nastavit hloubku vrtání
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Na elektrickém kladivu si můžete nastavit hloubku vrtání

Správně zvolená hmotnost manipulaci s vrtacím kladivem výrazně usnadňuje. Váha kladiv pro běžné domácí využití se pohybuje od 3 kg, což výrazně usnadňuje i delší práci s vrtacím kladivem. Dalším důležitým faktorem při výběru je ergonomie nástroje. Některé elektrické kladivo je vybaveno přídavným madlem pro ještě lepší manipulaci a pohodlné uchopení. U lehkých vrtacích kladiv je někdy možnost vyměnit upínací mechanismus a namísto upínací hlavy SDS nasadit sklíčidlo. Elektrické kladivo pak lze využít i k obyčejnému vrtání vrtákem do kovu nebo dřeva s válcovou stopkou.

Vyzkoušejte pro vaše domácí práce AKU vrtací kladivo Li-ion LXT 18 V/5,0 Ah, lehké a kompaktní AKU vrtací kladivo s možností připojení odsávacího adaptéru. Odsávací adaptér využijete při vrtání do zdí, v nabídce je také možnost odsávání prachu pomocí lapače prachu. LED osvětlení pracovní plochy umožní pracovat i v prostoru, kde není přísun světla.

Značná rázová energie umožňuje bezproblémové sekání a vrtání i těch nejtvrdších materiálů. Výkon totiž ve spojení s velkou sílou úderu a množstvím příklepů zaručí skutečný rychlý a hladký průchod zdmi. Velkou výhodou je nastavení délky dorazu, tedy míry, jak hluboko do zdi potřebujete vrtat. Není vždy nutné vrtat na celou délku vrtáku, zejména třeba v případě dutých cihel. 

Vyvrtejte otvor
Vyvrtejte otvor (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Zatlučte do otvoru hmoždinku
Zatlučte do otvoru hmoždinku (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Vrtání do tvrdých materiálů je o poznání snazší a rychlejší. Při vrtání do dutých cihel příklep nepoužívejte, mohlo by dojít k poškození cihly a jejímu vydrolení.

Jaký je rozdíl mezi vrtačkou a vrtacím kladivem?

Vrtačka se používá pro běžnou práci se dřevem, kovem nebo plasty. Vrtání otvorů do zvolených materiálů je při rychlosti otáček cca (3000/min). Vrtací elektrické kladivo by mělo být používáno především na opracování tvrdých zdí (pálená cihla, beton, panel) a dalšího stavebního materiálu při rychlosti otáček do 1000/min v kombinaci s údery.

Připevněte dekoraci vrutem
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Připevněte dekoraci vrutem

Elektrické kladivo s vysokým výkonem nemusí být nutně napájeno pouze přívodním kabelem. Stejně tak vám dobrou práci odvede AKU vrtací kladivo. Elektrické kladivo by mělo být variabilní v možnostech použití nejrůznějších vrtáků tak, aby bylo zaručeno co nejuniverzálnější použití. Výhodné rovněž je, pokud elektrické kladivo funguje jako kombinované, a je tedy možné tímto nářadím jak vrtat, tak sekat. Správně vybrané elektrické kladivo tak zvládnou obsluhovat i ženy, a poradí si s ním i začínající kutilové.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Minutový manžel – lekce pro začínající kutily; Makita, spol. s r.o.; chytryvyber.cz

Publikováno: 28. 1. 2024, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Martina Pilzová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.