reklama

Lesní zvěř se v zimě musí přikrmovat. Nechme to na odbornících

Myslivci se starají jak o lesní zvěř, tak i o přemnožené hlodavce, proti kterým cíleně bojují. Kromě tradiční orby, jež zničí doupata otravných hlodavců, zatloukají na polích se zemědělskými plodinami lavičky pro dravce. Lovený prostor pak monitorují a cíleně bojují proti nezvaným návštěvníkům.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
O lesní zvěř se myslivci dobře starají (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Lesní zvěř musíme v zimě přikrmovat

Myslivci berou svou práci opravdu zodpovědně. Nejen, že se v zimním období starají o lesní zvěř, ale navíc bojují i proti přemnoženým hlodavcům. Čas od času se v našich lokalitách vyskytnou místa s přemnoženými hlodavci. Bojovat proti nim můžeme různým způsobem. Někdo upřednostňuje jedové návnady, jiní se spíše uchylují k tradičním metodám. Mezi takové patří i klasická orba. Převrácením půdy dochází k likvidaci doupat hlodavců. Navíc se mohou na polích, kde se pěstují zemědělské plodiny, stavět lavičky pro dravce. Dravci se na nich usadí a následně mají lepší přehled po strážené lokalitě.

Dravci pomáhají v boji proti hlodavcům
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Dravci pomáhají v boji proti hlodavcům

Boj s hlodavci představuje pro myslivce podružný úkol. V zimním období se musejí starat o lesní zvěř. Chystají pro ni dobroty, aby v zimě netrpěla hlady. Tuto činnost zvládají naprosto bravurně. Proto přikrmování zvěře od laiků moc nedoporučují. Jestliže však i přesto chceme jako lidé pomoci, můžeme spíše myslivcům předat krmivo a nechat odborníky, aby ho sami zvěři podali. Existuje totiž riziko špatné volby krmiva a lesní zvěři bychom mohli spíše uškodit.

Preclíky na strom nepatří
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Preclíky na strom nepatří

V posledních letech v zimním období stále častěji nacházíme ozdobené stromky na kraji lesa. Na jejich větvích můžeme vidět nejrůznější potraviny. Zdobení stromečků dobrůtkami pro lesní zvěř milují hlavně děti. I při tomto zdobení však musíme být zodpovědní. Ne každá potravina je pro zvěř vhodná. Pokud se jedná o přírodní krmivo v podobě kaštanů, žaludů či jablíček, žádný myslivec nás z lesa nevyžene. Vyvarovat bychom se však rozhodně měli preclíků či různého pečiva. Zvěři bychom mohli přidělat nechtěné potíže.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Publikováno: 26. 1. 2024, Autor: Beata Boháčová (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)) (foto), Profil autora: Beata Boháčová