reklama

Kam s postelí v dětském pokoji? Pomůže zdravý selský rozum nebo Feng Shui?

Rozmístění a uspořádání pokojíčku bývá někdy velkým oříškem. Při plánování si většinou jako první klademe otázku na správné umístění dětské postele. Pokoj by měl našim dětem přinášet pocit bezpečí a dopřávat jim dostatek prostoru jak k hraní, tak i k učení, snění a odpočinku. Neměl by působit chaoticky. Děti potřebují klid a nějaký ten kousek vlastního prostoru, který jim dopřeje soukromí.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Správné umístění dětské postele je velmi důležité (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Umístění dětské postele

Správné umístění dětské postele je zásadní pro zdravý psychický vývoj našich ratolestí. V pokojíčku by se měly cítit klidně a bezpečně. Musíme jim tedy hlavně zajistit nerušený rozhled z postele po celé místnosti a na vstupní dveře obzvlášť. Postel je dobré umístit ke stěně pokoje, stejně tak situovat i ostatní nábytek. Uprostřed místnosti totiž zůstane dostatek místa, kde si mohou naše děti hrát.

Uprostřed místnosti musí být dostatek prostoru pro hraní
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Uprostřed místnosti musí být dostatek prostoru pro hraní

Pro klidný a nerušený spánek je dobré postel umístit do nejklidnější části místnosti a rozhodně by hlava dítěte při spaní neměla nikdy směřovat ke dveřím. Právě toto by mohlo u našich dětí vyvolávat pocit nejistoty až strachu. Stejně tak bychom postel neměli umístit do volného prostoru. Správné umístění dětské postele se nám může zdát jako celkem tvrdý oříšek. Není tomu tak. Stačí, abychom dodrželi pár základních pravidel, a dětský pokoj bude oázou klidu a bezpečí.

Čelo postele je dobré směřovat ke stěně, na které nejsou umístěna okna ani dveře. Pozice okna je důležitá i z hlediska bezpečí. Ve chvíli, kdy stojí postel přímo pod oknem nebo v jeho těsné blízkosti, mají děti k oknu snadný přístup – tomu bychom měli zabránit. Stejně tak není dobré mít v blízkosti postele kusy nábytku nebo i jiné předměty, které by mohly jakýmkoliv způsobem ovlivňovat zdraví našich dětí. Při nočním putování na toaletu by se totiž mohlo dítě snadno zranit. V okolí dětské postele musíme odstranit veškeré ostré hrany nebo i zavěšené těžké předměty.

Hlava dítěte při spaní nesmí směřovat ke dveřím
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Hlava dítěte při spaní nesmí směřovat ke dveřím

Správné umístění dětské postele podle Feng Shui

Stále více lidí se při zařizování domácností řídí východním učením Feng Shui. Dětské pokoje nejsou žádnou výjimkou. Správné umístění dětské postele tak má jasná pravidla.

Podle východního učení by se čelo dětské postele mělo opírat o zeď, na které nejsou umístěny ani dveře, ani okna. Stěna s otvory představuje jangovou stěnu, kterou proudí aktivní energie. Tato energie nedovolí člověku klidně odpočívat, což právě děti tolik potřebují. Stejně tak nesmíme umístit postel našich ratolestí do průvanu, který nepřispívá k jejich dobrému zdraví. Velice snadno, a hlavně opakovaně by je mohlo trápit nachlazení.

Feng Shui nám také říká, že postel musíme umístit tak, aby na ni nemířila žádná ostrá hrana. Ať už se jedná o hranu dveří, oken, stolu či dekorativního trámku, způsobují ostré hrany neklidný spánek. Zdroj neklidného spánku však mohou být i nejrůznější lampičky či jiné elektrické přístroje. I ty musíme z blízkosti dětských postelí odstranit.

Hračky v okolí postele působí chaoticky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Hračky v okolí postele působí chaoticky

Prostor kolem dětské postele nesmí v žádném případě působit chaoticky. Před uložením dětí do postele musí být veškeré hračky a rušivé předměty uklizeny na své místo. Volně se povalující hračky narušují klidný spánek dítěte. Do zóny odpočinku je také velice dobré zakomponovat tlumené barvy, které pomáhají dětem k odpočinku i klidnému spánku.

Zdroj informací: www.expedo.cz, www.homeincube.cz, bydlimechytre.cz

Publikováno: 25. 1. 2024, Autor: Beata Boháčová, Profil autora: Beata Boháčová