reklama

Chytrý robot namele kávu a připraví zmrzlinu

Multifunkční robot je pomocník, bez něhož se moderní domácnost neobejde. Zvládá nespočet šikovných funkcí a šetří místo i čas. Stačí si vybrat jen ten správný, který bude nejvíce vyhovovat vám i tomu, jak početnou máte domácnost.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Multifunkční robot není žádná sci-fi, ale dnes už běžná součást moderní domácnosti (Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Multifunkční robot je zručnější než lidská ruka

Správný multifunkční robot vděčí za své pojmenování tomu, že zastane práci několika domácích spotřebičů najednou. Proto šetří úložný prostor a také vaši peněženku: když si pořídíte takový robot, nepotřebujete investovat do jednotlivých přístrojů, jako jsou například odšťavňovače nebo mlýnky.

Kvalitní robot zvládne svou práci mnohem dokonaleji než lidská ruka a vy v něm získáte pomocníka, s nímž připravíte nejen skvělé kynuté těsto, ale také zdravé dobroty jako smoothies nebo šťávy z čerstvé zeleniny a ovoce.

S chytrým robotem je vaření i složitějších pokrmů hračka
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
S chytrým robotem je vaření i složitějších pokrmů hračka

Abyste vybrali dobrý multifunkční robot, je potřeba sledovat některé důležité parametry. Na trhu se setkáte i s přístroji s příkonem kolem 600 W, které zvládnou základní funkce jako míchání, šlehání a hnětení lehčího těsta, ale pokud od něj očekáváte skutečně „multifunkční“ pomoc, pak si pořiďte ten s příkonem cca 1000 W, který je svým výkonem naprosto dostačující pro běžnou domácnost a zvládne zpracovat těžší těsto i větší objem potravin. Roboty s výkonem 1500 W ocení skutečně velká rodina, ale většinou se využívají spíše v restauracích.

Nejlepší jsou kovové

Podle toho, pro kolik lidí připravujete jídlo, zvolte i velikost míchací nádoby. Průměrná čtyřčlenná nebo pětičlenná rodina si vystačí s tou o objemu 3–4 litry, pro více lidí je pak lepší pořídit robot s třeba až osmilitrovou nádobou.

Většina robotů dnes pracuje v tzv. planetárním systému: tak jako planety ve vesmíru rotují kolem Slunce a zároveň kolem své osy, tak hnětací a šlehací metly rotují po obvodu i kolem osy. A některé přístroje zvládnou dokonce 3D pohyb, takže rotují ve třech směrech, aby jejich výkon byl ještě dokonalejší.

Střední cenová třída multifunkčních robotů je vyrobena ze součástí kombinujících kov a plast. Obecně platí, že čím více plastu, tím sice nižší cena, ale také horší kvalita. Robot je investice dlouhodobějšího charakteru, takže se vyplatí koupit skutečně kvalitní. Ten vám ostatně ušetří peníze v budoucnu, protože má větší výdrž a lépe se u něj také vyměňují součástky. Důležitý je materiál vnitřních převodů, který může být plastový, ale rozhodněte dejte přednost modelu s převody kovovými.

Nejkvalitnější roboty jsou z většiny vyrobené z kovových součástí
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nejkvalitnější roboty jsou z většiny vyrobené z kovových součástí

Multifunkční robot lze stále zdokonalovat

Počítejte s tím, že i ty nejmodernější typy budou hlučnější, zvláště při větších otáčkách. Ale práce s robotem trvá většinou poměrně krátkou dobu, takže vás nebude hlukem rušit dlouho. Podobně je to s váhou: zvláště zčásti nebo celokovový multifunkční robot je poměrně těžký a rozměrnější, protože se jedná o spotřebič, který je většinou dlouhodobě umístěn na jednom místě na kuchyňské lince.

Dnes už nemá smysl si pořizovat „obyčejný“ robot, který umí jen základní věci. Je sice pravděpodobné, že nejvíce ho budete používat ke šlehání, míchání a hnětení, ale byl by doslova hřích nevyužít i jeho dalších dovedností, jako je strouhání, mletí a odšťavňování. Ty „nejchytřejší“ přístroje tak nahradí mlýnek na kávu, maso nebo ořechy a umí rovněž nasekat bylinky, naplnit klobásy nebo vyrobit zmrzlinu.

Nástavce pro běžnější funkce jsou součástí přístroje už při nákupu, další lze postupně přikupovat. U kvalitních značek pak seženete doplňkové nástavce i ke starším typům robotů.

Zdroj informací: www.kuchyne.bydleniprokazdeho.cz; www.magazin.recepty.cz; www.okay.cz

Publikováno: 27. 1. 2024, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová