reklama

Oddělení záhonů pomocí lemů z přírodních materiálů

Oddělit záhony od trávníků a potažmo od zbytku zahrady, je v podstatě nutnost. Jednak vytyčíme přesné hranice našich záhonů a za další nedovolíme plevelům a trávě, aby nám do záhonů prorůstaly. Co se týče materiálů, máme na výběr opravdu velkou škálu. Podíváme se ale především na materiály přírodní. Obruba záhonů má svůj smysl.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Obruba záhonů má svůj účel i smysl (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Obruba záhonů eliminuje plevele a dobře vypadá

Je to pravda. Pokud jsme perfekcionisté a dbáme na to, aby naše záhony byly úhledné a neprorůstala do nich tráva a plevele, musíme od sebe záhony a ostatní plochu zahrady oddělit. A na to slouží obruba záhonů, která ale může být z nejrůznějších materiálů, v nejrůznějších tvarech a dekorech.

Kromě toho, že takto ohraničený dobře vypadá, mají obrubníky především praktický význam. Kromě shora uvedených důvodů lemy záhony stabilizují a zpevňují a představují důležitou oporu při případném pohybu půdy kvůli vlhku a mrazu.

Praktické, stabilní a široce využitelné jsou především obrubníky ze všech možných pevných materiálů, jako jsou beton, cihly, kameny, trámy, dlaždice, prkna nebo ocelové pásy. Jsou spolehlivě trvanlivé, nepodléhají škůdcům ani mrazům a vydrží řadu let. A třeba ocelová pásovina vytvoří téměř neviditelnou obrubu záhonů, která nevadí ani sekačce na trávu. Její nevýhodou je ale vyšší cena, a pokud ji použijete, budete si jí muset buď sami upravit (jestli umíte pracovat se svářečkou a rozbrušovačkou), nebo si zaplatit úpravu u řemeslníka.

Obruba záhonu může být ze spousty materiálů
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Obruba záhonu může být ze spousty materiálů

Vhodnou náhražkou ocelové pásoviny jsou pak plastové lemy záhonů. Pokud chcete oddělit na zahradě vegetaci od záhonů, využijete záhonový obrubník. Podobně ideální jsou také betonové palisády či prefabrikované tvarovky. To všechno ale stojí peníze a je-li záhonů hodně nebo jsou rozlehlé, bude obruba záhonů poměrně drahou záležitostí. Proto je praktičtější vsadit na přírodní materiály, které můžeme získat zadarmo a které ekologicky zapadnou do reliéfu celé zahrady.

Jak se obruba záhonu instaluje?

Nejprve je potřeba vytyčit hranice mezi záhony a trávníkem či zbylou plochou zahrady. K tomu budete potřebovat rýč s plochým ostřím, kterým oddělíte travní drn v jednolité rýze. Drny, které přesahují do záhonů, bude potřeba odstranit.

Rovným rýčem vyznačte hranice záhonu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Rovným rýčem vyznačte hranice záhonu

Čisté místo, ze kterého jste vyryli drny a odstranili plevele, můžete vysypat mulčovací kůrou, nebo použít jako prodloužení záhonu. Do připravené rýhy pak můžete naskládat kameny, cihly nebo jiný materiál, který jako obruba záhonu poslouží.

Přesahující drny vyryjte
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Přesahující drny vyryjte

Máloco ale vylepší vzhled zahrady jako dřevo. Obruba záhonů ze starých trámů nebo ještě lépe z kmenů plevelných stromů, jejichž prořezávkou ulevíme své zahradě nebo okolí. Nejlepší je dřevo tvrdé (dubové, bukové nebo akátové), které vydrží i uložené v zemi poměrně dlouhou dobu bez nutnosti povrchové úpravy.

Použijte silné větve nebo kmeny palivového dřeva
Použijte silné větve nebo kmeny palivového dřeva (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Staré trámy jsou také vhodným materiálem
Staré trámy jsou také vhodným materiálem (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

U dřeva, resp. u kmenů a silných větví je jednou z nevýhod to, že takové dřevo neroste rovně a měli byste se tedy připravit na to, že vaše obruba záhonu bude spíše hadovitě členitá. Rozhodně nebude rovná jako podle pravítka. To by ale vzhledem k přírodně laděné zahradě mělo být spíše výhodou než nedostatkem. Navíc větve a kmeny je možné podle potřeby přiříznout na potřebnou délku. 

Abyste si ušetřili práci, použijte řetězovou pilu
Abyste si ušetřili práci, použijte řetězovou pilu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Větve je možné podle potřeba přiříznout
Větve je možné podle potřeba přiříznout (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

K vybavení kutila patří i řetězová pila ať už motorová, nebo elektrická, či akumulační. Aku řetězová pila 350 mm Li-ion XGT 40 V je velmi silná pila se zadní rukojetí srovnatelná s farmářskou benzinovou pilou. Umožňuje extrémně rychlý řez. Automatické mazání řetězu s možností regulace poskytuje majiteli komfort. Ergonomicky tvarovaná pogumovaná rukojeť je stvořená pro pohodlnou a bezpečnou práci.

  • Kmeny či větve je dobré částečně zapustit do půdy, aby zůstaly na svém místě i při silných deštích.
  • Při použití měkkého dřeva by mělo být důkladně ošetřeno proti vlhkosti a škůdcům, jinak během několika let v zemi uhnije. 
  • Přírodní materiály jako obruba záhonu vypadají přirozeně. Přitom udělají prakticky tu samou službu jako obruby plastové nebo kovové. 

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Na přírodno; Makitaspol. s r.o.; chatar-chalupar.cz; dumazahrada.cz

Publikováno: 24. 1. 2024, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o., Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Martina Pilzová