reklama

Jak udělat budku, aby se v ní ptákům dobře hnízdilo

Výroba budky pro ptáky není žádná maturita. Stihnout ji můžete za jediné odpoledne a nevyjde vás ani nijak draho. Naopak, pro sestavení můžete využít klidně i zbytky dřeva, které vám zůstaly z jiné práce. V následujícím textu si popíšeme několik zásad, které při výrobě budek platí a upozorníme také na to, čeho byste se měli vyvarovat.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Výroba budky je hotová raz dva (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Při výrobě budky na velikosti záleží

Ještě předtím, než se vrhnete do výroby budky, měli byste mít jasno v jedné věci – pro jakého ptáka bude budka určená. Je totiž rozdíl, zda chcete ke hnízdění nalákat sýkorku nebo například některý druh sovy. Od toho se totiž odvíjí nejen rozměry budek, ale také jejich tvar, včetně průměru vletového otvoru.

Zatímco sýkorce koňadře stačí vletový otvor o velikosti 34 mm, pro špačka už je potřeba 45 až 50 mm. Liší se i rozměry den. Pro sýkoru koňadru si vystačíte s velikostí dna budky 12×14 cm a hloubkou 25 cm, v případě už zmiňovaného špačka je třeba počítat s rozměry 15×15 cm a hloubkou minimálně 30 cm.

Jaké dřevo použít

Tady si moc hlavu lámat nemusíte – pro výrobu ptačí budky bohatě stačí obyčejné smrkové dřevo. Samozřejmě by nemělo být shnilé nebo s vypadlými suky. Nedoporučujeme pro výrobu ptačí budky používat různé překližky nebo OSB desky. Ačkoli jejich výrobci často mluví o tom, že jde o voděodolné materiály, v exteriéru většinou během pár let nepěkně degradují – zkrátka se začnou rozpadat.

Žádné zvláštní nástroje ani drahý materiál potřebovat nebudete
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Žádné zvláštní nástroje ani drahý materiál potřebovat nebudete

Stačí pila a hřebíky

Pří výrobě ptačí budky se obejdete bez drahého nářadí. Stačit by vám měla ruční pilka, kladívko a pár hřebíků. Hodit se bude i akuvrtačka nebo klasická vrtačka do zásuvky. Pilkou si nařežte desky podle rozměru, který odpovídá zamýšlenému druhu hnízdícího ptáka. Začněte spodní stranou budky – podstavou. K ní si následně doměřte čtyři boční dílce, které pak pomocí hřebíku s podstavou spojíte. Ještě než přitlučete čelo budky, je vhodné vyvrtat v něm vletový otvor – jeho průměr opět závisí od druhu ptáka. Pár rozměrů jsme si uvedli výše.

Vletový otvor vyrobíte vrtákem do dřeva o patřičném průměru. Rozměry vletových otvorů najdete v textu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vletový otvor vyrobíte vrtákem do dřeva o patřičném průměru. Rozměry vletových otvorů najdete v textu

Střecha je lepší se sklonem

Střechu můžete samozřejmě udělat rovnou, je to nejméně pracné. Lepší je ale dát střeše mírný sklon, aby z ní mohla odtékat voda. Dalším vylepšením, ale podstatným, je oddělávací stěna budky. Ta slouží k tomu, abyste mohli budku každé jaro pohodlně vyčistit – uvnitř se totiž mohou časem vyskytovat paraziti, kteří hnízdícím ptákům vůbec nedělají dobře. Oddělávací stěnu stačí na místě zajistit obrtlíky.

Bez bidla, prosím

Možná jste si všimli, že jsme při výrobě budky nezmínili bidlo. To schválně, nezapomněli jsme na něj. Současná ornitologická praxe nedoporučuje instalovat do běžných budek bidla. Usnadňují totiž přístup predátorům, jako jsou kočky nebo kuny. Ptáci se do budky snadno dostanou i bez bidla. Zároveň tím zvyšujete šance, že si právě vaši budku pro hnízdění vyberou.

Lepší je, když má střecha budky sklon. Ale i takhle to může být
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Lepší je, když má střecha budky sklon. Ale i takhle to může být

Čím budku natřít

Výrobu budky může finalizovat její povrchovou úpravou. Použít můžete běžné barvy na dřevo nebo lazury. Rozhodně není potřeba natírat budku z vnitřní strany. Naopak, zápach barev by mohl ptáky od hnízdění spíš odradit. Myslete také na to, kam budku umístit. Lepší je klidné místo zahrady – a opět platí: kvůli predátorům by se v blízkosti vletového otvoru neměly nacházet žádné větve. Tak ať se dílo podaří!

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Zahradník po ruce

Publikováno: 21. 1. 2024, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč